so 20.7.2024

Z Ďolíčku bez bodu: Bohemians - Baník 2:1

Vstup do sezony se Baníku výsledkově nepovedl. Slezané vytěžili v Ďolíčku ze svých šancí jen tyč, a pak snížení v samém závěru. Bohemians nad Baníkem zvítězili 2:1 a Ostravští proti nim po dlouhých třinácti utkáních nebodovali.

Na první střelu na branku se v Ďolíčku čekalo do 14. minuty, vyslali ji Bohemians. Na rohový kop Aleše Čermáka si naběhl Jan Kovařík a hlavou míč poslal směrem na Jakuba Markoviče.. Ten ale neměl problém, protože Kovařík hlavičkoval snad ze čtrnácti metrů.

A hned vzápětí se zrodila první gólovka zápasu, a tu měl na svědomí Baník. Filip Kubala získal ještě na útočné polovině míč, rozběhl rychlou protiakci, poslal doprava Davidu Buchtovi, jenž šel ze strany takřka sám proti gólmanu Reichlovi. Zkusil jej prostřelit, Reichl se ale nenechal.

Také druhá útočná hrozba domácích přišla po rohovém kopu. Jan Kovařík poslal míč ke vzdálenější tyči, tam si na něj naskočil Lukáš Hůlka a zblízka hlavičkoval. Byl ale tísněn defenzivou Baníku, neměl tedy dost času, ani prostoru, a zamířil nad.

Po půlhodině hry přišly dvě obří šance Baníku. Nejdřív Michal Frydrych parádně od postranní čáry našel Filipa Kubalu, který se v šestnáctce odpoutal od svého strážce a zprava zkusil prostřelit i Reichla. Míč skončil na pravé tyči, od ní se odrazil k Ewertonovi, ten z osmi metrů dorážel do poloodkryté branky, jeho ránu na čáře zázračně odkopl obránce Vondra.

Za malou chvíli našel Filipa Kubalu pasem z vlastní poloviny Karel Pojezný, útočník Baníku si znovu skvěle poradil s bránícím hráčem Bohemians, díky čemuž se opět dostal do skvělé pozice, vypálil, ale těsně minul.

Ve 34. minutě byli velmi blízko domácí. Václav Drchal hlavičkoval hodně zblízka. Naštěstí pro Baník přestřelil.

V 54. minutě otevřeli domácí skóre. Kovaříkův centr na zadní tyč se pokusil hlavou zblízka proměnit Adam Kadlec. Jakub Markovič ale zachránil, míč nohou vyrazil. Balon se ale dostal k Yusufu Hilalovi, ten předložil rozběhnutému Vojtěchu Smržovi, jenž okamžitě vypálil a trefil.

V 62. minutě přiťukl Ewerton Matěji Šínovi, ten to zkusil zpoza šestnáctky,, ale Reichel neměl s jeho pokusem potíže.

Blízko vyrovnání byl Baník v 74. minutě. Matěj Šín prostrčil do vápna Abdullahi Tankovi, ten vystřelil, Reichl ale dokázal skončit na svou pravou stranu včas a pravačkou míč zastavit.

82. minuta definitivně rozhodla. Míč se dostal k Robertu Hrubému, který se v té chvíli v šestnáctce ocital až za obranou Baníku. Hrubý propálil Jakuba Markoviče, pomezní sudí odmával ofsajd, nicméně videorozhodčí verdikt odvolal a gól tedy platil.

V nastaveném čase vnikl Daniel Holzer z levé strany do pokutového území, posunul Abdulalhi Tankovi, ten vypálil a snížil.

O malou chvíli později řešil videoasistent možnou penaltu pro Baník, konečným verdiktem byl ale hvizd sudího Berky, který ukončil zápas.

JAROSLAV VESELÝ: "Vstoupit do nové sezony vítězstvím je pro psychiku mužstva velmi cenné. Nerodila se ta výhra lehce, skolili jsme silného protivníka. Baník měl své šance, trefil tyč, my byli trochu nervózní. Ale mužstvo si za vítězstvím šlo a na to, že to bylo první kolo, se hrálo velmi zajímavé utkání."

PAVEL HAPAL: „Zápas rozhodlo proměňování šancí. I když byla Bohemka v prvním poločase asi lepší, my jsme měli dvě stoprocentní šance, neproměnili jsme je, Bohemka snad s výjimkou jedné situace žádnou neměla. Ve druhém poločase jsme se snažili vyrovnat, nicméně Bohemians přidali druhý gól a rozhodli o vítězství. Před čtvrtečním utkáním musíme zapracovat především na zkvalitnění mezihry."