čt 15.8.2024

Statečný výkon nestačil: Baník - Kodaň 1:1 po pen.

Byl to ze strany Baníku znovu strhující výkon. Slezanům se díky trefě Erika Prekopa podařilo smazat ztrátu z Kodaně a ujmout se vedení 1:0. Utkání nakonec dospělo do penalt, domácí proměnili jednu, soupeř dvě, takže po skončení odvetného utkání 3. předkola UEFA Konferenční ligy platil výsledek Baník - FC Kodaň 1:1. A to po porážce 0:1 v Kodani znamená, že pohárová pouť Baníku končí.

Baník nastoupil od úvodu s maximálním nasazením a měl také více ze hry. Soupeř Slezany do střelecké příležitosti v úvodu nepouštěl, baníkovci si na oplátku bez potíží pohlídali první náznaky dánského týmu o protiútoky. Tak vypadala úvodní čtvrthodina, kterou symbolicky uzavřely dva rohové kopy svěřenců Pavla Hapala.

Z toho druhého mohlo poprvé udeřit, Jiřímu Boulovi na malém vápně nechybělo moc, aby balon z voleje lépe trefil. Vzápětí byl v šestnáctce v dobré střelecké pozici Ewerton, soupeř jeho střelu stačil zablokovat. A za další časový zlomek se Erik Prekop snažil od koncové čáry vrátit míč na malé vápno, volného spoluhráče ale nenašel.

Soupeř zahrozil vážněji ve 24. minutě, kdy se Mohamed Elyounoussi z levé strany natlačil do šestnáctky a v ní do dobré palebné pozice. Vyzkoušel to z patnácti metrů, jeho nebezpečnou ránu ale ještě před Jakubem Markovičem zastavil výborným zásahem Matěj Chaluš.

Vyprodaný stadion hnal Baník dopředu a přál si vidět zajímavé situace na druhé straně. David Buchta dvě nabídl. V prvním případě se v šestnáctce sám dral ke střele, z úhlu se o ni pokusil, bránící hráči ale ránu přitlumili a Trott v brance už neměl problém míč chytit.

Ve druhém případě vše začalo střelou Tomáše Riga, kterou v pokutovém přitlumil Erik Prekop, načež míč přiťuknul Davidu Buchtovi. Ten s přispěním bránícího hráče zblízka ostrou ranou přestřelil.

Obrovská šance přišla ve 39. minutě. Jan Juroška se po pravé straně skvěle prodral, pláchl svému strážci, vběhl ze strany do šestnáctky, předložil před malé vápno Eriku Prekopovi, a ten střílel levačkou ve skluzu z pěti metrů. A trefil gólmana Trotta!

Jenže Erik Prekop je hráč, kterého jen tak něco nezlomí. Takže když se o chvíli později dostal do podobné situace, dal šanci znovu své levačce a… Ale popořádku. Základ celé akci položil Ewerton, který se na pravé straně u postranní lajny na malém prostoru šikovně zbavil spoluhráče a rozběhl Davida Buchtu. Ten využil svých rychlostních parametrů, vřítil se do vápna, předložil Eriku Prekopovi podobně jako chvíli před ním Jan Juroška, jen do pozice asi dva tři metry dál od branky, Erik Prekop se do střely znovu položil levačkou, a tentokrát nedal Trottovi šanci!

Také druhý poločas začal Baník zostra a v 50. minutě měl šanci David Buchta. Míč mu v pokutovém území proti noze přiťukl neúnavný Erik Prekop. David Buchta vystřelil z jedenácti metrů, ale ke vší smůle trefil před lajnou stojícího obránce.

A za malou chvíli znovu Erik Prekop, tentokrát se k překvapení soupeře skluzem dostal k přízemnímu centru Patricka Kpoza a z růžku „pětky“ to špičkou kopačky mezi bránícímí hráči zkusil. Už ale nedokázal míč usměrnit mezi tyče.

V 73. minutě předvedl Patrick Kpozo jeden z četných výborných obranných zákroků, získal před vlastní šestnáctkou míč, poslal jej Ewertonovi, a ten se sprintem přes celé hřiště prodral až do vápna soupeře, tam možná chvíli váhal, jestli přihrát, nebo střílet. Nakonec zvolil střelu, té už ale chyběla razance.

Strhující podívaná pokračovala, v 78. minutě nacentroval Jan Juroška, před brankou se do míče akrobaticky položil Matěj Šín a Trotta v brance Kodaně znovu zachránil blokující spoluhráč.

Hosté o sobě dali po dlouhé době vědět v 83. minutě, kdy dostal na své levé straně více místa Giorgi Gočoleišvili, protáhl se až do předbrankového prostoru, tam vystřelil, jeho tečovaný pokus ale Jakub Markovič na lajně spolehlivě přikryl.

Vynikající zákrok předvedl gólman Baníku v úvodu prodloužení. Glemova táhlá střela mířila přesně k levé tyči. Stadion na okamžik utichl, ale Jakub Markovič to stihl. Dolétl k tyči včas a levou rukou míč vytěsnil mimo brankový prostor.

Důraz Jana Jurošky na druhé straně hřiště pak vyústil v už trochu nečekanou přihrávku od koncové čáry zpět do šestnáctky, Ewerton možná stejně překvapivě přiťukl nakrátko Jiřímu Klímovi, který měl na střelu minimum času a už jí nestačil dát směr ani razanci.

Uplynulo sto minut hry a narodila se další obří šance Baníku. Presující Abdullahi Tanko sebral míč stoperu Garanangovi a upaloval na Trotta. Zamanévroval trochu směrem doprava a zakončil. Už už se zdálo, že balon plachtí do sítě. Zahučel však jen do té boční.

Urputný boj pokračoval až do konce druhého prodloužení a po stodvacetiminutové dřině přišly na řadu penalty. Jakub Markovič dokázal soupeřům dvě zlikvidovat, baníkovcům však střelecké štěstí nepřálo. Proměnil pouze Filip Kubala, za soupeře Mattsson a Achouri, a Baník tak ze hřiště odcházel sice s hlavou vztyčenou a za potlesku fanoušků, nicméně vyřazen.

PAVEL HAPAL: "Prohráli jsme po penaltách, to je vždy smutné. Tuto dovednost jsme dnes nezvládli, ale zápas to byl vynikající, musel se líbit a musím říct, že kluci hráli skvěle. Po celých devadesát minut jsme byli lepší, jen škoda, že jsme neproměnili další šance, protože tento zápas do penalt dospět nemusel. V prodloužení už nám trochu začaly docházet síly, přesto jsme ještě díky Tankovi jednu velkou šanci měli. Škoda, že z ní nepadl gól. Před mužstvem nicméně smekám."