ne 1.9.2024

Šínovy trefy přinesly bod: Sigma - Baník 2:2

Baník venku zabodoval. V atraktivním utkání 7. kola Chance ligy v Olomouci za vydatné podpory svých fanoušků nejdřív dokázal díky dvěma gólům Matěje Šína obrátit vývoj duelu, v němž prohrával, aby nakonec zapsal bod za remízu 2:2.

Očekávaný tlak domácích v úvodní čtvrthodině Baník soustředěně přestál, a pak mohl poprvé udeřit. Jan Juroška poslal po pravé straně dlouhý míč, kterým rozběhl Abdullahi Tanka. Ten balon po stejné straně potáhl až do šestnáctky, odkud od něj asi každý čekal centr. Útočník Baníku se však rozhodl ke střele, zamířil k bližší tyči a Tadeáš Stoppen v olomoucké brance musel prokázat plnou pohotovost. Zvládl na nečekanou střelu zareagovat, doletět ke své levé tyči včas a levačkou míč mířící do sítě vyrazit do bezpečí.

Ve 24. minutě se k vážnějšímu slovu dostala Sigma. Jan Kliment uhrál v hloubi své útočné poloviny v souboji míč, tím se před ním otevřel prostor pro kombinaci, kterou zakončil Matěj Hadaš střelou z rohu šestnáctky mimo branku Baníku.

30. minuta přinesla stoprocentní šanci Baníku. Zrodila se po rychlém brejku po levé straně, kudy míč potáhl Abdullahi Tanko, jenž ve sprintu předložil fantasticky do šestnáctky Matěji Šínovi. Ten měl před sebou už jen Stoppena, zkusil ho propálit, olomoucký brankář však zasáhl skvěle a míč za záda nepustil. Vzápětí vytlačil gólman Sigmy konečky prstů Ewertonovu jedovku, která mířila pod břevno.

Udeřilo však na druhé straně. Ve 34. minutě vyšla domácím rychlá kombinace na pravé straně pokutového území, na jejím konci byl Jan Kliment, jenž zblízka propálil Jakuba Markoviče.

Baník vyrovnal ve 42. minutě. Vše začalo u Tomáše Riga, který míč před pokutovým územím Sigmy přenesl ukázkovým přesným pasem z levé strany doprava k Janu Juroškovi. Pravý bek Baníku si balon převzal a bez váhání odcentroval k bližší tyči, kam si nabíhal Matěj Šín. A ten míč ukázkově hlavou uklidil do sítě.

Skvěle se Baníku vydařil vstup do druhé půle. Psala se 50. minuta, když Matěj Šín na levé straně šestnáctky narazil Ewertonovi míč kolmo ke koncové lajně a vteřinku jakoby dával řečí těla najevo, že se další fáze této útočné akce nezúčastní. Pak se však zničehonic rozběhl do střelecké pozice, Ewerton to viděl, vrátil mu míč proti noze a „Šíňas“ bez přípravy vypálil. A jeho levačka našla míči přesnou cestu za háčky levé tyče Stoppenovy branky. Asistent sudího Matoušek sice na chvíli radost baníkovců schladil tím, že odmával ofsajd, ale VAR po chvíli odhalil, že zcela nesprávně. A Baník vedl 2:1.

V 67. minutě stálo při Baníku štěstí. Domácí Jan Vodháněl si před pokutovým územím navedl míč do středu na levačku, vypálil a tvrdou ranou trefil břevno, od něhož se míč odrazil před čáru a zpět do hřiště.

72. minuta přinesla další „loženku“ Baníku. Jan Juroška našel přesným centrem Ewertona, který nabíhal u vzdálenější tyče a chystal se z pěti metrů hlavičkovat do odkryté části branky. Míč mu ale sklouzl a „Ewe“ zblízka minul… A o pár minut později se do zajímavé pozice dostal Jiří Klíma, Stoppen se ale přelstít nenechal.

V 84. minutě chtěl Michal Frydrych v pokutovém území odpálit nebezpečný míč, při odkopu však trefil Filipa Zorvana, který se mu do „kopu“ postavil. Byla z penalta, kterou Kliment proměnil.

V nastaveném čase napřáhl Vodháněl k úchvatné ráně z dobrých 25 metrů a trefil tyč! A za malou chvíli hlavičkoval zblízka Jakub Pokorný, Jakub Markovič jeho střelu na lajně lapil.

Baník se ještě pokoušel překlopit zápas na svou stranu, ale nakonec zůstalo u bodové dělby.

TOMÁŠ JANOTKA: "Viděli jsme skvělý, atraktivní zápas hraný ve skvělé atmosféře. Škoda, že se po takovém zápase nemohou oběma týmům udělovat tři body. Oba týmy si zasloužily vyhrát, z toho pohledu je remíza zasloužená, bod spravedlivý a my ho bereme. Vyhrát nakonec mohly oba týmy, šance na to byly, já bych rád pochválil své hráče za to, že až do konce utkání o vítězství bojovali."

PAVEL HAPAL: "Hrál se krásný zápas. Nevstoupili jsme do něj dobře, dvacet minut jsme hodně a zbytečně kazili. Ale první tutovku jsme měli my, škoda, že ji Matěj Šín ještě neproměnil. Pak dala Sigma gól, na který jsme dobře zareagovali a když se nám povedlo vstřelit druhý gól, měli jsme to už udržet. Měli jsme tam šance, mohli jsme odskočit na 3:1. Jsme zklamaní, sahali jsme po třech bodech, ale i soupeř tam měl své situace, trefil břevno a tyč. Co se mi ale velmi líbilo, bylo to, že kluci chtěli až do konce vyhrát."