čt 25.7.2024

Do odvety s náskokem: Baník - Urartu 5:1

Impozantní návrat do Evropy po 14 letech! Baník úvodní duel 2. předkola UEFA Konferenční ligy zvládl, jak si představoval a nad arménským FC Urartu zvítězil 5:1. Před odvetným duelem, který se bude hrát za týden, si vytvořil velmi zajímavý náskok.

Cestu za vítězstvím mohl Baník otevřít už ve druhé minutě. Filip Kubala atakoval na malém vápně gólmana Gazarjana, který se chystal rozehrát, až mu míč vypíchl a málem skóroval. Balon se ale po Kubalově zásahu dokutálel k tyči a od ní se odrazil zpět do hřiště.

A tak si téměř čtrnáct tisíc diváků muselo na svou erupci radosti počkat do 15. minuty. V ní poslal Filip Kubala přízemní pas zprava do šestnáctky, ke střele jej využil Erik Prekop, Gazarjan na čáře skvěle vyrazil, balon ale zamířil k Ewertonovi, a ten jej nekompromisně vrátil do sítě – 1:0!

Ve 22. minutě přišlo zvýšení náskoku. Atakující Tomáš Rigo přispěl k zisku míče na polovině soupeře. Jiří Boula se balonu ujal, potáhl jej k šestnáctce, posunul Ewertonovi, ten mu balon vrátil a Jíř Boula jej uklidil do branky – 2:0!

Třetí erupce přišla ve 26. minutě. Ewerton odcentroval zleva až ke vzdálenější tyči, tam si naběhl David Buchta a z voleje nechytatelně zvýšil.

Ve 43. minutě to mohlo být 4:0. Michal Frydrych poslal krásný křížný pas do šestnáctky za obranu Arménců, tam si naběhl Jan Juroška, předložil pod sebe Davidu Buchtovi, jehož ránu dokázal Gazarjan vyrazit.

O minutu později střílel po podobné akci Filip Kubala, ale byl na poslední chvíli zablokován.

Baník byl aktivnější i ve druhé půli a chtěl navýšit náskok. V 50. minutě hlavičkoval David Buchta těsně nad. O minutu později dal David Buchta Filipu Kubalovi do výborné střelecké pozice, útočník Baníku vystřelil, jeden z hostujících hráčů míč před brankovou čarou vykopl mimo brankový prostor.

V 57. minutě si řekl o potlesk plného stadionu Tomáš Rigo. Ihned po zisku míče to zkusil ze středového kruhu dlouhým obloukem a málem se mu vypečený kousek povedl. Míč dopadl těsně za břevno na horní síť…

Zvýšení přišlo v 62. minutě. Zleva nacentroval Patrick Kpozo a Erik Prekop usměrnil míč hlavou do branky.

Pátý gól mohl přidat Jiří Klíma. Míč mu do samostatného úniku naservíroval Abdullahi Tanko. Jiří Klíma šel sám na Gazarjana, chtěl jej přelobovat, ale gólman Urartu jeho záměr vystihl, zůstal na nohou a míč lapil.

I tak se fans Baníku páté radosti dočkali. Pomohl jim k ní Matúš Rusnák, jehož v šestnáctce neustrážil Simonjan, musel ho faulovat a penaltu si pro sebe vzal Jiří Klíma. Bezpečně ji proměnil. To už hrál Baník v početní výhodě, protože v 78. minutě fauloval Margarjan hodně surově Michala Frydrycha a viděl červenou kartu.

Soupeř snížil v nastaveném čase. Do otevřené obrany vnikl Gevorg Tarachčjan a bombou propálil Jakuba Markoviče.

PAVEL HAPAL: "V první řadě chci poděkovat divákům za to, jakou kulisu zápasu od první do poslední minuty vytvářeli. Z naší strany to bylo zhruba deset minut trochu nervózní, ale pak už jsme hráli ve velkém tempu, nutili jsme soupeře k chybám, protože jsme jeho hráčům dávali minimum času. Byli jsme často a dlouho u míče a gólů mohlo být i více. Mrzí mě inkasovaný gól, ten jsme dostat neměli."

DMITRY GUNKO: "Musím poblahopřát Baníku k vítězství, naše mladé mužstvo získalo další zkušenost, musím říct, že nás Baník opravdu vyučoval. Hrálo se ve vynikající atmosféře, na jakou nejsme zvyklí. Každé pohárové kolo se ale hraje na dvě utkání a neumím odhadnout, jak se bude odveta vyvíjet."