st 7.8.2024

Gól v samém závěru: FC Kodaň - Baník 1:0

Velmi dobrý výkon podal Baník v úvodním utkání 3. předkola UEFA Konferenční ligy. Dlouho držel na půdě FC Kodaň čisté konto a vypracoval si řadu šancí. V samém závěru Slezané inkasovali. FC Kodaň nad Baníkem zvítězil 1:0.

Obavy z počátečního mohutného tlaku domácího týmu eliminoval Baník aktivní hrou, díky níž soupeře do žádné huronské ofenzivy v úvodních minutách nepustil. Svěřenci Pavla Hapala se naopak sami pouštěli do zajímavých situací. V šesté minutě poslal například Ewerton přesný křížný pas rozběhnutému Davidu Buchtovi. A tomu chybělo jen lepší zpracování, jinak by se ze své pravé strany řítil sám na gólmana Trotta.

Dánský celek poprvé zahrozil v 7. minutě, kdy si po přetaženém Mattssonově centru zpracoval v šestnáctce míč Mohamed Elyounoussi, vypálil, ale minul branku. Stejný hráč měl ještě větší možnost v minutě patnácté, hlavičkoval totiž z malého vápna, ale znovu mimo.

Pak přišla tutovka domácích. Po chybě v řadách Baníku se na své útočné polovině zmocnil míče obávaný mladíček Orri Óskarsson, vřítil se do pokutového území Baníku, na malém vápně udělal kličku, díky níž se uvolnil, a náhle měl proti sobě jen Jakuba Markoviče. Ten však předvedl fantastický zákrok a tutovku Óskarssonovi zlikvidoval.

Baník kontroval. A nebezpečně. Nejdřív si Tomáš Rigo narazil míč s Matějem Šínem, načež z nějakých 23 metrů vypálil. Nathan Trott se musel k ráně, která mířila k jeho levé tyči, mocně natáhnout, aby ji stačil vyrazit.

Ve 26. minutě získal Baník před vlastní šestnáctkou míč, následovala rozehrávka směrem dopředu, na půlící čáře se balonu zmocnil Ewerton a potáhl jej až před šestnáctku domácích. Tam balon posunul doprava rozběhnutému Matěji Šínovi, jenž měl proti sobě už jen gólmana, ale v kritické chvíli míč levačkou špatně trefil.

V dalším průběhu první půle začal tlak domácích přece jen sílit, Baník ale soupeře do žádné šance nepustil.

Na začátku druhé půle pozlobil obranu Baníku znovu Elyounoussi. Na malém vápně se trochu šťastně dostal k hlavičce, zblízka ji ale poslal nad.

Baník znovu odpověděl. Matěj Šín v rychlosti potáhl míč před kodaňskou šestnáctku, tam si v rychlosti vyměnil míč s Davidem Buchtou, čímž oba baníkovci přelstili kodaňskou obranu, ač byla v početní výhodě, Matěj Šín se v šestnáctce dostal ke střele, ale v posledním okamžiku byl zablokován.

Ošemetnou střelu pak na gólmana Trotta vyslal velmi aktivní a pracovitý Matěj Šín po centru Patricka Kpoza. Gólman dánského týmu měl dost práce, než ji zpacifikoval.

Po hodině hry přišla další větší možnost domácích. Před malým vápnem se po přiťuknutí spoluhráče dostal ke střele Lukas Lerager. Ještě než se ale mohl k zákroku dostat Jakub Markovič, zastavil nebezpečnou ránu výborně blokující Patrick Kpozo.

A také tentokrát si Baník připravil odpověď. Neudržitelný Ewerton rozběhl další brejk Baníku. Možná si v kritické chvíli poslal míč trochu víc doleva, než sám chtěl, nicméně i tak se dostal v šestnáctce do střelecké pozice a vypálil. Trott jeho střelu levačkou jen tak tak vyškrábl, k pozastavenému míči se dostal David Buchta, předložil ho proti noze Tomáši Rigovi, ten ale z hranice pokutového území přestřelil.

V 83. chtěl využít chybu v rozehrávce domácích Ewerton. Vystřelil zpoza šestnáctky, Trott situaci z pohledu domácích zachránil a Ewertonovu ránu na zemi chytil.

A v 89. minutě byli Ostravané ještě blíž! Po Ewertonově centru se dostal k hlavičce Jiří Klíma. Zacílil dobře, Trott na čáře zachránil!

Baníkovcům nakonec nebylo navzdory statečnému výkonu přáno. V 90. minutě si na křížnou přihrávku podél malého vápna naběhl u vzdálenější tyče Victor Froholdt a zblízka poslal míč do branky.

Pavel Hapal: "Mají náskok 1:0. Když dostanete rozhodující gól v posledních minutách, je to těžká rána. Ale kluky musím pochválit, plnili všechny pokyny. Byli v defenzivní činnosti výborní. Neskromně si dovolím říct, že jsme gólových šancí měli více. Chybělo lepší řešení, nevstřelili jsme branku, to je ten největší problém. Věřím, že to bude výborná odveta s plným stadionem."