ne 29.9.2024

Doma stále stoprocentní: Baník - Dynamo 2:1

Také čtvrté ligové domácí vystoupení Baníku v této sezoně skončilo vítězstvím. Slezané si v utkání 10. kola Chance ligy poradili s Českými Budějovicemi a porazili je 2:1.

Utkání se od počátku odvíjelo tak, jak se asi očekávalo. Hosté se zabarikádovali na vlastní polovině, Baník musel zhuštěný prostor složitě dobývat. Domácí to zkoušeli rychlou kombinací, věděli, že jinak to půjde jen sotva, přihrávkám na jeden dotek ale scházela na hrbolatém terénu přesnost, což Slezany nějaký čas navzdory viditelné snaze limitovalo.

Ve 14. minutě baníkovci překonali obrannou bariéru Jihočechů poprvé, Ewertonovo zakončení křížem ke vzdálenější tyči nakonec skončilo vedle.

Baníku nezbývalo než se nadále pokoušet rozleptávat obranu hostů, přičemž si Ostravané museli dávat pozor, protože svěřenci Františka Straky několikrát demonstrovali, že jsou připraveni využít každou příležitost k protiútoku.

Tlak Baníku postupně sílil a s blížící se odehranou půlhodinou byli hosté domácím výběrem už doslova přišpendleni v šestnáctce nebo kousek před ní. Baník začal svou kombinační hru zrychlovat a bylo cítit, že „něco“ je ve vzduchu.

To něco přišlo ve 32. minutě, Daniel Holzer dostal na levé straně výbornou přihrávku podél boční hranice šestnáctky, přesným centrem našel za vzdálenější tyčí volného Davida Buchtu, a ten napálil míč přímo z voleje. Ukázkově, nechytatelně – 1:0.

Za malou chvíli to mohlo být 2:0. Ewertonovu ránu z přímého kopu zastavil jeden z českobudějovických hráčů ve zdi rukou, což odhalil až VAR. Hlavní Zaoral u monitoru situaci posoudil a penaltu odpískal. Míč si pro sebe vzal Ewerton a zkusil to panenkovsky. Jenže Vilém Fendrich v brance Dynama neodskočil od středu branky tak daleko jako Sepp Maier v Bělehradě v roce 1976 a míč padající do středu branky dokázal nohou odkopnout.

Další velkou šanci zvýšit skóre měl hned po přestávce Erik Prekop. Míč mu do šestnáctky fantasticky jedním dotekem poslal Matěj Šín. Útočník Baníku byl sám proti Fendrichovi. Naznačil střelu, čímž dokázal gólmana posadit na zem, pak jej ale chtěl přelobovat, a to se mu nepovedlo. Fendrich dokázal zakročit a balon zablokovat.

Zvýšení stavu na 2:0 přece jen přišlo. Rychlou protiakci posunul Filip Kubala přihrávkou doleva naběhnutému Ewertonovi, kapitán Baník si míč nejdřív obhodil kolem bránícího hráče, pak z úhlu vypálil a mezi přední tyčí a Fendrichem našel místo pro průstřel – 2:0.

V 75. minutě se na stadionu jásalo potřetí. Jiří Klíma dobře potáhl rychlou kolmou akci, posunul doprava Davidu Buchtovi, ten poslal míč křížem podél malého vápna ke vzdálenější tyči, kam si nabíhal Filip Kubala. Pro něj nebylo problémem uklidit míč do branky, což také udělal, videoasistent ale odhalil velmi těsný Kubalův ofsajd. A gól neplatil.

V 87. minutě přišlo snížení. Ondřej Čoudek zakroutil míč z přímého kopu z větší vzdálenosti do šestnáctky Baníku. Od skrumáže hráčů ve vzdušném souboji se balon odrazil k úplně volnému Quadri Adediranovi, který míč zblízka bez potíží uklidil do sítě.

Drama se ale nekonalo, do žádné další nebezpečné situace už Baník soupeře nepustil.

PAVEL HAPAL: "S výsledkem jsem spokojen, získali jsme tři body. I když to v prvním poločase nebylo úplně ono, chybělo tomu více přesnosti. Nakonec jsme se do vedení dostali, mohli jste ho i zvýšit, ale nedali jsme penaltu. Škoda i šance Prekopa, nicméně gól na 2:0 stejně přišel. Mrzí mě, že Kubalův gól na 3:0 neplatil pro ofsajd, Filipovi bych ten gól moc přál."

FRANTIŠEK STRAKA: "V takových zápasech rozhodují individuální chyby. My jsme udělali velkou u gólu na 1:0, nechali jsme hráče Baníku úplně volného. Do té doby jsme hráli rovnocennou partii. Baník po gólu ožil, ukázal sílu, rychlost, poziční hru i kvalitu v osobních soubojích. Kluci zápas nevzdali, dokázali dát na 2:1 a i když už ten gól nic neřešil, věřím, že nás nakopne do dalších zápasů."

35Jakub Markovič90100

29.
Baník VS Budějovice
Chance Liga

Branky: 32. Buchta (Holzer), 72. Ewerton (Kubala) – 87. Adediran. Rozhodčí: Zaoral - Hájek, Pochylý.ŽK: Križan, Tischler, Adediran.