so 7.10.2023

Z mnoha šancí jediný gól: Baník - Pardubice 1:1

Byl to ze strany Baníku v každém případě ofenzivní výkon, který bavil. Trvalá aktivita, mnoho střeleckých pokusů, nadstandardní množství šancí. Bohužel ale jen jeden gól, jímž Ewerton parádní střelou vyrovnal na 1:1. Tak také utkání 11. kola FORTUNA:LIGY mezi Baníkem a Pardubicemi skončilo.

Hosté dávali od první minuty najevo, že do Ostravy nepřijeli jen bránit, což v 8.minutě dokumentoval přímou střelou Kryštof Daněk. Vypálil zpoza šestnáctky, Jiří Letáček jeho ránu zalepil do rukavic. Baník však také začal aktivně, takže se hrál od začátku svižný fotbal.

V 11. minutě poslal Patrick Kpozo z levé strany centr, který proletěl malým vápnem a nestačil jej před brankou těsně zasáhnout ani Abdullahi Tanko, ani u zadní tyče David Buchta.

Další vzrušení přišlo v minutě šestnácté, Jiří Boula zakroutil míč ke vzdálenější tyči, kdy byl volný Abdullahi Tanko. Hlavičkoval zblízka, trochu z úhlu, ale hlavně mimo.

Další hlavičku přidal Abdullahi Tanko ve 25. minutě po rohovém kopu. V době, kdy měl Baník jednoznačnou převahu a hosty uzavřel před jejich brankou. Také druhý Tankův hlavičkový pokus, tentokrát ale ze složitější pozice, byl nepřesný.

Za tři minuty sklepl Filip Kubala míč hrudí znovu rozběhnutému Tankovi, ten se snažil vylepšit si střeleckou pozici, oběhl dva bránící hráče, ale nakonec levačkou v pádu minul.

Po dlouhé době se pak ke slovu dostali hosté, po rozehraném rohovém kopu se balon dostal před šestnáctku k nohám Denise Darmovzala, ten vystřelil tvrdě, mířil nahoru, ale ruce Jiřího Letáčka vylétly vzhůru a balon vyrazily..

Do výborné střelecké pozice se pak na druhé straně dostal Filip Kubala, pálil však do boční sítě.

Ve 42. minutě přišla po zákroku Patricka Kpoza na Míška pardubická penalta a Daněk ji proměnil – 0:1.

Hned v úvodu druhé půle vypálil z nějakých dvaadvaceti metrů Ewerton. Jeho křížná rána mířila k tyči, Viktor Budinský v brance Pardubic ji dokázal vyškrábnout na roh. Protentokrát. On totiž Ewerton zkusil za malou chvíli znovu. Snad ze stejné pozice, jen si vybral druhou tyč. Napálil to přesně k ní, a s tím už exbaníkovec v brance Pardubic nemohl dělat vůbec nic – 1:1!

Baník pokračoval v útočné aktivitě a hnán velmi hlasitými ochozy vyprodukoval brzy několik dalších střeleckých pokusů. Vesměs nepřesných, ránu Davida Buchty musel ale na lajně zastavit Budinský, ta totiž mířila mezi tyče, stejně jako o chvíli později dalekonosný táhlý pokus Tomáše Riga.

První pardubická šance druhé půle přišla v 69. minutě a byla veliká. Přišel totiž výpad do otevřeného prostoru a Tischler byl náhle úplně sám před Jiřím Letáčkem. Gólman Baníku kritickou situaci zvládl a Tischlera vychytal, odražený míč se ale dostal k Sychrovi, a ten měl před sebou prázdnou branku a jediného bránícího hráče Baníku. A nedokázal míč do branky procpat.

A pak pokračoval v útočném snažení zase Baník. Jen vlásek, hodně nakrátko střižený, chyběl v malém vápně Ladislavu Almásimu, aby v 77. minutě dosáhl na Ewertonův přízemní centr.

Pardubice zahrozily o dvě minuty později, jejich výpad do otevřené obrany skončil nepřesnou Tischlerovou hlavičkou po centru ke vzdálenější tyči.

Na začátku 88. minuty vyrazil Budinský nepříjemnou střelu před sebe, Filip Kubala dorážel, ale tísněn zblízka přestřelil! Vzápětí se proti pardubickému gólmanovi prodíral ze strany Matěj Šín, vypálil, ale Budinský jeho ránu na lajně zastavil.

Baník usiloval o kýžený vítězný gól až do samého konce, ale nebylo mu navzdory velké převaze přáno.

Pavel Hapal: "Ačkoliv jsme nevyhráli, budu pozitivní, kromě první půle. I když si soupeř nevypracoval šance, zlomil nás po našich ztrátách a dostal se do vedení. Nevycházely nám situace, kde bychom měli zachovat větší klid. Druhá půle byla markantně jiná, odehrávalo se to na jednu branku. S bodem spokojený nejsem, s výkonem ano. Hráči to odjezdili do poslední minuty a bylo vidět, že i fandové, kteří byli skvělí, je odměnili potleskem. Jasně, domácí bod s Pardubicemi je málo. Ale znovu jsme neprohráli a dělá mi radost, že mužstvo se herně pořád zvedá. Naše výkony se kolo od kola zlepšují."

Radoslav Kováč: "Myslím, že jsme podali velice dobrý týmový výkon. Byli jsme aktivní, v prvním poločase jsme udělali jen jeden proběh, chtěli jsme jich mít víc. Ve druhém poločase už nám trošku ubývaly síly, nebyli jsme nahoře tak aktivní. Baník trošku přidal, začal být daleko aktivnější. Hodně na nás vylezl, Buďa (Viktor Budinský) nás podržel. Měli jsme i štěstí, ale to přeje připraveným. Bod s Ostravou před reprezentační pauzou musíme brát, je to jiný Baník než před třemi měsíci."