pá 5.2.2021

Úder přišel před koncem: Dynamo - Baník 1:0

Z jihu Čech se Baník vrací bez bodu. Ačkoliv si zejména ve druhém poločase vytvořil řadu zajímavých příležitostí. Neproměnil je, v závěru inkasoval, a tak se zrodil výsledek České Budějovice - Baník 1:0.

V úvodních minutách působil Baník svižnějším dojmem. A měl taky první gólovou šanci. Centr Adama Jánoše propadl po teči jednoho z domácích hráčů až k zadní tyči, kde číhal Daniel Tetour. Ten si balon zastavil, ale nedokázal jej úplně zkrotit a možná proto v gólové šanci přestřelil.

Pak přišla tutovka domácích. Po chybě na straně Baníku se do velké šance dostal Marko Alvir. Běžel úplně sám na Jana Laštůvku. Ale fanoušek Baníku ví, že „Lašty“ má pro každý zápas připravený minimálně jeden skvělý zákrok. Brankář Baníku jej vytasil proti Alvirovi, v tutovce jej vychytal a zastavil i následnou tvrdou ránu Matěje Mršiče. Domácí dokázali tempo Baníku zastavit a další možnosti Ostravanů dlouho nepřicházely

Až ve 42. minutě dostal Baník možnost zahrávat přímý kop zpoza hranice šestnáctky. Zkusil to Roman Potočný a málem to vyšlo. Jeho rána se odrazila od břevna a zamířila za branku.

Hned v úvodu druhé půle se zajímavým průnikem pokutovým územím domácích prezentoval Daniel Tetour. Finální přihrávka před branku už mu ale nevyšla. O chvíli později přiťuknul Daniel Tetour v šestnáctce Dyjanu Carlosu de Azevedovi, ten vystřelil, ale mimo. A o další okamžik později nacentroval Martin Fillo a Pepe Mena hlavou minul jen o malý kousek.

První velká možnost domácích ve druhé půli přišla v 53. minutě. Alvir se v šestnáctce uvolnil, udělal si prostor ke střele, vypálil a ztroskotal na Janu Laštůvkovi.

Baník pak mohl využít zisku míče na půli soupeře. Pepe Mena v šestnáctce prostrčil Tomáši Zajícovi, ale zásah jednoho z budějovických obránců přišel včas. Vzápětí to Pepe Mena zkusil z hranice šestnáctky sám a vysoko přestřelil.

V 70. minutě se k zajímavé střele odhodlal Daniel Tetour. Jaroslavu Drobnému jeho rána vyklouzla z rukavic a proskákala těsně kolem tyče…

Baník měl další šance. Po pravé straně unikl Martin Fillo, bránícího hráče si skvěle obhodil a předložil na malé vápno Tomáši Zajícovi. Ten ale blok domácích neprostřelil. Hned na to to zkusil obstřelem Gigli Ndefe, míč se točil do šibenice, Drobný ale balon vytlačil na roh.

Akce De Azevedo – Fillo pak vedla k dalšímu střeleckému pokusu Martina Filla. Levačkou zpoza šestnáctky přestřelil.

Hezké uvolnění Patrika Čavoše na druhé straně vedlo ke střele, kterou Jan Laštůvka bez potíží chytil stejně jako Drobný na druhé straně ránu Pepeho Meny.

Ve chvíli, kdy se zdálo, že gól Baníku je blízko a že je jen otázkou času, kdy padne, udeřilo na druhé straně. Mršič si u vzdálenější tyče zpracoval centr a vypálil nechytatelně.

Baník se dál pokoušel o vstřelení gólu. Zajímavou pozici si vypracoval Ondřej Šašinka. Vypálil, Drobný vyrazil.

V poslední minutě zahrál Adam Jánoš dlouhý míč do šestnáctky domácích, tam balon prodloužil Jan Laštůvka a Patrizio Stronati hlavičkoval. Zblízka, ale jen do gólmana Drobného.

DAVID HOREJŠ: "Zisk tří bodů je pro nás obrovskou euforií. Vstupy do obou poločasů jsme dnes neměli dobré a soupeř byl lepší. Ale postupně se hra vyrovnala, i když Baník je na míči hodně silný a kombinačně na tom byl lépe než my. Asi bychom byli spokojeni i za remízu, ale dokázali jsme jeden gól vstřelit."

LUBOŠ KOZEL: "Jsem z výsledku zklamaný. Přitom průběh dnešního zápasu byl takový, že i bod by byl pro nás málo. Ale nakonec si nevezeme ani jeden. Nehrajeme špatně, ale chybí nám brankové vyjádření. Myslím, že šance jsme měli. Jenže nakonec jsme si to vypili do dna, protože jsme inkasovali v posledních minutách branku."