út 13.2.2024

Rozhodlo nastavení: Baník - Plzeň 0:1

Baník v dohrávce 17. ligového kola FORTUNA:LIGY body do tabulky nepřipsal. V rušném utkání nakonec podlehl Viktorii Plzeň 0:1 gólem v nastaveném čase

Zápas začal velkou příležitostí Viktorie. Hned v první minutě se na malém vápně dostal k zakončení Tomáš Chorý. Jeho střelu dokázal Karel Pojezný na poslední chvíli vytečovat na břevno.

Baník kontroval za dvě minuty. Ewerton poslal míč z levé strany z dálky šajtlí do šestnáctky, David Buchta jej v běhu napálil z voleje, prudká rána však zamířila kousek vedle branky.

Hodně aktivní byl Jiří Klíma. Dvakrát nebezpečně hlavičkoval, jednou po centru Patricka Kpoza, podruhé po podobné pobídce ze strany Gigli Ndefeho. Ani Jiří Klíma však nemířil přesně.

V 17. minutě zkoušeli jak David Buchta tak také Jiří Klíma v zajímavých pozicích v šestnáctce prostřelit obranný val soupeře, leč nepodařilo se. Oba baníkovci byli v této své snaze soupeřem zablokováni a jejich střely ke gólmanu Jedličkovi nedoletěly.

Svou herní převahu z první půle demonstroval Baník také ve 27. minutě, kdy po levé straně utekl opět Jiří Klíma, dostal se až do šestnáctky, pak až ke koncové čáře, odkud chtěl míč vrátit na malé vápno rozběhnutému Davidu Buchtovi. Ten by nejspíš dával do prázdné branky, míč k němu ale přes bránícího hráče soupeře neprošel.

Ve 34. minutě přišla druhá velká šance Viktorie. Lukáš Kalvach přistrčil míč na hranici šestnáctky Pavlu Šulcovi, který měl dost prostoru ke střele, vypálil, ale Jiří Letáček skvěle zareagoval a míč mířící k levé tyči dokázal vyrazit.

Po přestávce se hra přinejmenším vyrovnala, tempo sice neuvadlo, ale šancí ubylo. Hosté měli zajímavou příležitost v 58. minutě, kdy zahrávali přímý kop těsně zpoza hranice šestnáctky, ovšem asi metr od koncové čáry. Jan Kopic to místo centru zkusil rovnou na branku, míč zatočil do nebezpečného prostoru, Jiří Letáček si ale situaci pohlídal a balon si táhnul pro sebe.

Nadějná pozice se pak rýsovala v 73. minutě, kdy se Baník dostal v přečíslení do šestnáctky. Matúš Rusnák váhal mezi přihrávkou doleva volným spoluhráčům, nebo přímou ranou. Nakonec se rozhodl pro druhou možnost, ale střelu mu nesedla, jak si představoval, a Martin Jedlička ji zpacifikoval.

V 82. minutě předvedl fantastický zákrok Jiří Letáček. Po rohovém kopu hlavičkoval Tomáš Chorý k pravé tyči, míč na malém vápně tečoval ještě Jhon Mosquera. Gólman Baníku dokázal v letu na mírnou změnu střely zareagovat a rukou ji na čáře zastavit. Nakonec se ukázalo, že Mosquera byl v ofsajdu a svou tečí tak situaci sám zastavil.

O čtyři minuty později byl blízko Baník. Matúš Rusnák si vyměnil míč s Quadri Adediranem, ten v šestnáctce přiťukl proti noze Matěji Šínovi, jenž to zkusil z první levačkou. Volil obstřel, míč však o kousek přeplachtil břevno…

V nastaveném čase přišlo rozhodnutí. Cadu poslal z nějakých dvaceti metrů křížný střílený pas, na který před brankou nabíhal Chorý. Ten se k míči sice nakonec nedostal, ale svým pohybem zmátl Jiřího Letáčka, který na to, že míč bez teče pokračoval dál v letu na branku, už nedokázal zareagovat…

Pavel Hapal: "Od nás to byl dnes diametrálně lepší výkon než v Budějovicích. Měli jsme i dost střeleckých pokusů, ale gólově jsme se opět neprosadili. Co se týče bojovnosti a nasazení, tady nemůžu hráčům nic vyčíst. Bohužel po hloupé chybě, když jsme přestali hrát a čekali, až rozhodčí pískne, jsme dostali gól v poslední minutě zápasu a utkání ztratili."

Miroslav Koubek: "Máme radost, určitě nepopírám, že to byly emoce. Fotbal to přináší, posledně to bylo s Boleslaví obráceně. Baník byl těžký protivník, za mě správně reagoval na nepovedené utkání v Budějovicích. Šlapal, byl agresivní, mělo to náboj, nikdo si nic nedaroval. Brankových příležitostí jsme asi měli více my. Nejdřív Chorý, pak Šulc to měl nalité na vápně. Ve druhé půli jsme měli být přesnější, trošku nás to pronásleduje. Šance měl i soupeř, musím pochválit obranné řady, že odolávaly i v situacích, kde je Baník nejsilnější, a to v přechodu. Na to jsme se soustředili, aby se nám nedostávali na záda. Pavla Hapala i Baníku je mi líto. Mám k Baníku blízko. Vím, že to není jednoduché a takový gól nepřidá."