FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

První domácí ztráta: Baník - Sparta 0:1

17.09.2018 | Redakce

První domácí porážkou v sezoně skončil statečný boj Baníku s pražskou Spartou. Vyrovnané utkání hrané před téměř vyprodaným stadionem, jenž nabízel volná místa pouze v sektoru fans Sparty, nabídlo šance na obou stranách. A rozhodující gól, o který se v 77. minutě postaral Tetteh.

FORTUNA:LIGA, 8. kolo, po 17.9. , stadion: Městský stadion, diváci: 14212
FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha
0:1
(0:0)

Branka: 77. Tetteh. Rozhodčí: Královec – Hájek, Flimmel. ŽK: Diop, Fillo, Pazdera, O. Šašinka - Šural, Tetteh, Frýdek, Vukadinovič.

FC Baník Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo (88. Granečný), Jánoš (81. O. Šašinka), Hrubý, Holzer - Baroš (78. J. Šašinka), Diop.

AC Sparta Praha: Nita - Chipciu, Radakovič, Kaya, Costa - Sáček (73. Vukadinovič), Stanciu, Frýdek, Plavšič (81. Čivič) - Šural, Tetteh (86. Mebrahtu).

Komentář

Vyprodaný stadion, fanoušci oděni v bílém a zcela jedinečná atmosféra, to byly kulisy, v nichž se od první minuty odehrával tvrdý boj. Oba týmy si vzájemně nedarovaly ani kousek volné plochy, nade vším čněl oboustranný důraz.

Prvním, kdo se dostal k zajímavé individuální akci, byl Daniel Holzer. V 6. minutě se uvolnil a vystřelil, gólman Nita jeho ránu lapil. Na další zajímavou situaci se čekalo do 22. minuty. V ní hlavičkoval sparťan Šural z úhlu nad branku Jana Laštůvky. A o chvíli později se v blízkosti ostravského malého vápna snažil prokličkovat a dostat se do zakončení Stanciu. Podařilo se mu to, jeho ránu však ostravská obrana stačila zablokovat a Jan Laštůvka zasahovat nemusel.

V této fázi zápasu Sparta Ostravany přitlačila a její tlak vyvrcholil velkou Šuralovou šancí. Střílel zblízka a jeho rána už už mířila do ostravské branky, když se v kritické chvíli odkudsi objevil Patrizio Stronati a dokázal Šuralovu ránu před brankovou čáru srazit do bezpečí. A nebyl to zdaleka jediný vynikající obranný zákrok, který Stronati v utkání předvedl!

Ještě před přestávkou se po rohovém kopu dostal k hlavičce Martin Šindelář. Byl ale tísněn a mířil těsně vedle.

Také po přestávce byl k vidění rušný fotbal, v němž přibylo zajímavých situací. V 56. minutě vystřelil z 22 metrů Robert Hrubý. Jeho rána svištěla po trávníku k pravé tyči Nitovy branky. Gólman Sparty se po ní stačil natáhnout a vytěsnit ji mimo brankový prostor.

A pak přišel první opravdu kritický moment. Po chybě na ose hřiště se do samostatného úniku dostal Plavšič. Byl úplně sám, měl spoustu času. Tribuny utichly, Plavšič si vybral řešení a vystřelil k pravé tyči. Jan Laštůvka předvedl senzační zákrok a střelu vyrazil! Sklidil za to obrovské ovace.

Vzápětí se do nebezpečné situace dostal Baník. Milan Baroš v šestnáctce přihrál Robertu Hrubému. Ten byl ve velmi dobré pozici, chtěl však kombinaci posunout k druhé tyči, přihrál však nepřesně.

A za dvě minuty byl Baník znovu blízko. Jiří Fleišman poslal před sparťanskou branku střílenou přihrávku, stoper Radakovič ji špičkou kopačky zasáhl a míč těsně proletěl kolem Nitovy pravé tyče. Z mnoha míst na stadionu se zdálo, že balon skončil v síti. Zastavil se však o tu boční…

Rozhodnutí přišlo v 77. minutě. Obraně Baníku utekl Tetteh, uklidil míč k tyči a Sparta vedla.

A tak jako v předchozích případech, také tentokrát se Baník dostal vzápětí do velké šance. Měl ji Jakub Šašinka. Ocitl se ve vynikající střelecké pozici a vystřelil. Jeden ze sparťanských hráčů ale stačil do jeho rány skočit a na poslední chvíli ji zablokovat.

A tak se stalo, že Baník poprvé od březnového utkání s Duklou prohrál doma. 

Ohlasy trenérů

BOHUMIL PÁNÍK: "Pro mě to je ztráta bodu, utkání spělo do remízy. Bohužel se nám tam propadl prostor uprostřed, šla z toho přihrávka a Tetteh byl dnes výborný, rychlý a zúročil to. My jsme tam měli závary, kdy jsme to mohli dohrát."ZDENĚK ŠČASNÝ: "Jsem moc spokojený, že jsme to takhle dohráli. Věděli jsme, jaká tu bude atmosféra. Hráči věděli, že je to tu takhle normální a nepřekvapilo je to. Jsem rád, že jsme zůstali trpěliví i poté, co Šural nedal velkou šanci a ve druhém poločase to samé Plavšič. Nicméně závěr jsme dohráli válečnicky, za to jsem rád."


Fotogalerie

Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA