ne 21.4.2019

Parádní podvečer v Ostravě: Baník - Opava 2:0!

Tenhle podvečer se zkrátka povedl! Vyprodaný stadion, fantastická atmosféra, a k tomu vítězství Baníku 2:0 nad slezským rivalem z Opavy! A ještě jedna podstatná okolnost: Baník si pro finálovou část FORTUNA:LIGY zajistil účast v elitní šestce!

Od první chvíle byla jasná jedna věc: tohle bude boj o každý metr. Nikdo nedá nikomu zadarmo ani píď hřiště! A tak to také bylo. Také proto bylo vidět enormní nasazení mnohem víc než gólové šance. Do těch se týmy vzájemně dlouho nepouštěly. Vyprodaný stadion zažil první vzrušení v 5. minutě, kdy poslal Jiří Fleišman nebezpečný míč před opavskou branku, žádný z trojice baníkovců, kteří k němu měli blízko, na něj ale nakonec nedosáhl.

Baník se před fantastickými fanoušky oděnými do bílého snažil být aktivnější. Do střeleckých pozic se prokousával složitě. Opava sázela na brejky, několikrát jimi zahrozila, ale ani ona se do jasné šance nedostala.

A tak přišla 29. minuta.  Nemanja Kuzmanovič zakroutil míč z přímého kopu z velké dálky do šestnáctky, na jeho pas si perfektně naběhl Dame Diop a hlavou otevřel skóre.

Opavané v tu chvíli přidali na důrazu, Baník ale jejich snahu o co nejrychlejší vyrovnání eliminoval a sám mohl v poslední minutě první půle udeřit. Nejdříve vypálil Denis Granečný, gólman Šrom zasáhl. K míči se dostal Milan Jirásek. Také vystřelil a Šrom znovu výtečně zakročil.

Také ve druhé půli se především urputně bojovalo. Baník pozorně kontroloval průběh zápasu a soupeře do šance ani v této fázi hry nepouštěl. Zajímavým pokusem se v 74. minutě prezentoval Nemanja Kuzmanovič. Miřil vedle. Rozhodnutí se dostavilo v 79. minutě. Perfektně to provedl Daniel Holzer. Uvolnil se přes dva opavské hráče, posunul míč před šestnáctku na osu hřiště Robertu Hrubému, a pak už jen sledoval, jak si Robert Hrubý přehodil míč z pravačky na levačku, kterou po krátkém nápřahu vystřelil přesně k tyči - 2:0!

A bylo hotovo! Baník už dohrál utkání s velkým přehledem a derby velkých slezských rivalů vyhrál.

BOHUMIL PÁNÍK: "První poločas byl pro nás nepříjemný, dělali jsme hodně faulů na třiceti metrech, to je nebezpečné. Bylo tam taky asi pět rohů, řešili jsme je ale naštěstí dobře. Vyšel nám nádherný gól - Kuzma to kopl výborně, Dame si našel prostor. Byl to důležitý moment. Jak šel čas, tak Opava začala hrát vabank. Věděli jsme, že je to bude stát hodně sil. Pak jsme přidali druhý gól."

IVAN KOPECKÝ: "Soupeř nás potrestal ze standardky v době, kdy byla nuda na hřišti. Je to třetí zápas, kdy inkasujeme ze standardky. Bavíme se, trénujeme to, ale byla to hrubá chyba. Ve druhé půlce jsme deset patnáct minut kombinovali, ale chyběl tomu kvalitní centr a neprosadili jsme se do střely. Chybělo přesnější řešení jeden na jednoho, důraz v šestnáctce."

16Jan Laštůvka90000

21.
Baník VS Opava

Branky: 29. Diop (Kuzmanovič), 79. Hrubý (Holzer). Rozhodčí: Berka - Vitner, Vaňkát. ŽK: Holzer, Fleišman - Jursa.
Diváci: 15100

Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman – Holzer, Jánoš, Jirásek (67. Hrubý), Granečný – Kuzmanovič (86. Mešaninov), Diop (56. O. Šašinka).