ne 26.5.2019

Ostravané hrají o Evropu: Plzeň - Baník 1:1!

Baník boj o pátou příčku zvládl! V Plzni remizoval 1:1. Za těchto okolností musel Liberec, chtěl-li se dostat před Ostravany, vyhrát v Jablonci. To se Slovanu nepodařilo, takže si rozhodující zápas o postup do předkola Evropské ligy zahraje Baník! Soupeřem mu bude Mladá Boleslav a utkání se bude hrát v sobotu v Ostravě.

Domácí Viktoria udeřila velice rychle. Běžela 5. minuta zápasu, když Plzeň rozehrála rohový kop nakrátko, Jan Kovařík nacentroval a Luděk Pernica, ač bráněný, se nakonec probil k hlavičce. V pádu trefil míč a otevřel skóre.

O čtyři minuty později našel Petržela před brankou  Jeana-Davida Beauguela, který mohl zvýšit. V dobré pozici ale minul branku.

I nadále se o střelbu v této fázi zápasu pokoušela především Plzeň. Milan Petržela vypálil nejdříve těsně mimo, o pár minut později zase pro změnu nad.

Ve 28. minutě se do nebezpečnější situace dostal Baník. Patrizio Stronati potáhl akci středem hřiště, míč se dostal k Robertu Hrubému, který byl v šestnáctce v dobré pozici. Zkoušel však najít spoluhráče, což se mu nepovedlo.

O deset minut později se šikovně uvolnil Martin Fillo. Poslal míč do pokutového území, tam Robert Hrubý přiťukl Dame Diopovi, jehož střelu plzeňská obrana zablokovala.

Pak zkusil ohrozit branku i Daniel Holzer. Vystřelil mimo. V posledních vteřinách první půle se dostal do velké příležitosti Joel Kayamba. Pronikl do šestnáctky, nebezpečně vystřelil, Jan Laštůvka jeho ránu vyrazil.

Brzy po pauze se do velké šance dostal Baník. Měl ji Robert Hrubý. Byl v šestnáctce ve velmi dobré pozici, skákavý míč ale nezpracoval ideálně, takže se k pořádnému zakončení nedostal. Příští vzrušení se konalo opět na druhé straně, kde se ke střele dostal Kayamba. Přestřelil.

A pak napřáhl k úchvatné ráně Adam Jánoš. Střílel z dálky a mnoho nechybělo. Jeho bomba lízla břevno.

V 63. zasáhl fantasticky Jan Laštůvka. Plzeň podnikla rychlý brejk, míč dostal na levé straně sprintující Jan Kopic, navedl si ho na střed a z nějakých čtrnácti metrů vypálil. Jeho rána měla gólové parametry. Gólman Baníku se po ní natáhl a v letu ji skvěle vytěsnil mimo brankový prostor!

A za tři minuty Baník vyrovnal. Milan Jirásek z rohového kopu nacentroval a Dame Diop hlavičkoval. Velmi nebezpečně. Matúš Kozáčik dostihl míč u své pravé tyče v poslední sekundě a vyškrábl ho z brankové čáry. Přímo k nohám Václava Procházky, který z dorážky trefil tyč! Míč se ale znovu vrátil k ostravskému stoperovi a napodruhé už z toho byl gól.

A nemuselo zůstat jen u vyrovnání. Adam Jánoš střílel ještě jednou velmi nebezpečně, Kozáčik jeho ránu vyrazil. A chvíli po něm měl tutovku Nemanja Kuzmanovič. Nakončil si na centr a zdálo se, že jeho hlavičce nemůže v cestě do branky nic zabránit. Jenže míč letěl nakonec těsně mimo. Baník už si ale další průběh zápasu pohlídal a bod za remízu vybojoval.

PAVEL VRBA: "Jak jsme se šťastně po rohu dostali do vedení, tak myslím, že Baník vyrovnal úplně stejně, a ten zápas dopadl tak, jak dopadl."

BOHUMIL PÁNÍK: "V prvním poločase jsme byli bojácní. Postupně jsme se do toho dostávali, ale nebyli jsme nebezpeční. Nechtěli jsme chodit agresivně do koncových situací. O půlce jsme si trošku řekli, že musíme být daleko víc agresivní v koncovce. Nakonec se to podařilo zkušenému Prochymu, který tady trochu ten trávník zná."