út 14.5.2024

Na Letné znovu o gól: Sparta - Baník 2:1

Baník i podruhé na jaře prohrál na Letné těsně o gól. Na vedoucí branku Sparty ještě zareagoval fantastickým vyrovnávacím gólem Michala Frydrycha. Slezané ale dohrávali bez vyloučeného Patricka Kpoza, Sparta početní výhodu využila a zápas skončil 2:1.

Utkání začalo aktivitou Sparty, která držela míč ve své moci, nicméně do velké šance ji Baník dlouho nepustil. Hlavičku Jana Kuchty vyrazil Jiří Letáček, který si s jistotou poradil i se všemi střeleckými pokusy, které v úvodní dvacetiminutovce Sparta na branku Baníku vyslala.

První vyloženou příležitost zápasu si ve 21. minutě vypracoval Baník. Tři minuty před tím ještě zaujala bomba Jiřího Bouly, který zničehonic vypálil tak, že míč jen těsně minul levou šibenici Vindahlovy branky. A pak už přišla Ewertonova aktivita na levé straně. Brazilec v barvách Baníku svůj výpad zakončil skákavou střelou ke vzdálenější tyči, která způsobila Peteru Vindahlovi víc potíží, než gólman Sparty původně předpokládal. Vindahl nepříjemný pokus s obtížemi vyrazil, ovšem jen k nohám Davida Buchty. A ten byl nějakých sedm osm metrů sám před brankou Sparty. Vystřelil, ale ve vyložené pozici poslal míč těsně vedle pravé tyče sparťanské branky…

O malou chvíli později to zpoza šestnáctky zkusil Tomáš Rigo, nepřesně.

Sparta, která se pak opět chopila iniciativy, udeřila ve 30. minutě. Na hranici šestnáctky se ke střele dostal Kuchta. Vypálil na Jiřího Letáčka ránu s gólovými parametry, brankář Baníku ji však dokázal zpacifikovat a vyrazit. Těžko už ale mohl ovlivnit směr, kterým se míč od jeho rukou přesně odrazí, a balon si to namířil přímo k nohám Veljka Birmančeviče, který neměl problém vrátit balon do odkryté branky.

Druhý poločas začal přesným Preciadovým centrem ke vzdálenější tyči, odkud hlavičkoval Jaroslav Zelený. Jiří Letáček byl rychle na zemi a míč chytil. Od té chvíle ale Baník předváděl sebevědomější výkon než v první půli.

54. minuta přinesla fotbalovou parádu. Matěj Šín si postavil míč k rohovému kopu. Rozehrál jej zdánlivě příliš dlouhým obloukem, zjevně však věděl, co dělá. Jeho pas od rohového praporku dolétl do míst, kam si zabíhal Michal Frydrych. Ten se do míče položil akrobatickým způsobem a nevídaným kopem propálil Vindahla!

O rychlou odpověď se pokusil Lukáš Sadílek, jež bomba se od břevna odrazila do země pár metrů před lajnou a vrátila se zpět do hřiště.

Kritický okamžik nastal v 58. minutě. Birmančevič unikal po levé straně, Patrick Kpozo se jej před hranicí pokutového území pokoušel zastavit, po vzájemném souboji oba hráči upadli, což sudí Pechanec vyhodnotil jako Kpozův faul a hráče Baníku vyloučil. Ze situace navíc rezultoval přímý kop. Gólem sice neskončil, ale odražený balon vrátil do ohně Preciado, tečovaný míč se dokutálel k tyči, od ní se odrazil k Birmančevičovi, a ten opět úspěšně dorážel do odkryté branky – 2:1.

Ke snížení se málem prodral Matěj Šín, kterého Sparta zastavila až těsně před malým vápnem, domácí kontrovali dvěma střelami z prostoru uvnitř šestnáctky, Preciado i Birmančevič mířili takřka ze stejného místa nad.

Baník se i v početní nevýhodě pokoušel o srovnání stavu, nejblíže k němu měl v nastavení, kdy se akce opět ujal aktivní Matěj Šín. Jeho rána ale nakonec minula branku.

BRIAN PRISKE: "Uvědomovali jsme si, jakou kvalitu má Baník. Má mladé hráče, možná je v celé lize nejlepší v přechodové fázi, takže jsme po prvním poločase nebyli klidní a věděli jsme, že nás čeká ještě hodně práce. A to se ve druhém poločase potvrdilo."

PAVEL HAPAL: "Utkání rozhodl první poločas, kdy jsme se báli hrát. Sparta získávala všechny míče a byla jasně lepší. Nám chyběla sebedůvěra. Nevím, z čeho to plynulo. Druhý poločas byl úplně jiný, hráli jsme daleko lépe a myslím, že jsme byli v určité fázi i lepší než Sparta. Podařilo se nám vyrovnat, ale o všem rozhodla červená karta. Po ní jsme inkasovali gól a i když jsme se ještě i bez jednoho hráče pokoušeli vyrovnat a Spartu jsme zlobili, už se nám to nepodařilo a z výsledku jsme zklamaní."