po 23.7.2018

Komplex prolomen: Baník - Jablonec 1:0

První tříbodová radost v sezoně se dostavila hned v úvodním utkání sezony! Baník porazil Jablonec 1:0 gólem, který si za výrazného přispění Milana Baroše v tísni vstřelil jablonecký Tomáš Holeš. Baník získal jablonecký skalp po dlouhých osmi letech a čtrnácti zápasech čekání na výhru.

Baník v prvním kole narazil na velmi silného soupeře. Jablonec byl na jaře nejlepším ligovým týmem a svou sílu hodlal demonstrovat i v Ostravě. Zápasu předcházel slavnostní úvod. Čestný výkop do utkání a vlastně do celé sezony obstaral nejvěrnější fanoušek Baníku pan Jindřich Pauk. Neobyčejně vitální devadesátník, jenž své úžasné jubileum oslavil letos na jaře, měl šťastnou nohu. Duel, který svým výkopem otevřel, skončil vítězstvím Baníku.

Do první velké šance zápasu se dostal soupeř. Po své levé straně pronikl do ostravské šestnáctky urostlý Doležal a probojoval se až k zakončení. Jan Laštůvka vytáhl zákrok, který Baník zachránil.

Za dvě minuty měl Jablonec druhou šanci. Holeš poslal před branku zajímavou přihrávku a pro svěřence Bohumila Páníka bylo velkým štěstím, že Považanec míč na malém vápně netrefil.

Pak se hra vyrovnala a nastaly minuty, kdy se před branku soupeře začal tlačit Baník. Ve 20. minutě poslal Milan Jirásek vzduchem míč na zadní tyč tak šikovně, že jablonecký gólman Hrubý do poslední chvíle nevěděl, zda balon někdo tečuje, nebo ne. Nakonec míč jen tak proletěl jabloneckou šestnáctkou a těsně minul pravou Hrubého tyč.

O chvíli později chybělo Dame Diopovi málo k tomu, aby dosáhl na centr Lukáše Pazdery. Nedosáhl a balon pro sebe získal gólman Hrubý.

Po přestávce se jako první dostali ke slovu hosté. Nejdřív Jovovič na zadní tyči ve vynikající pozici špatně trefil míč, a pak chytil Považancovu ránu z dálky Laštůvka.

V 60. minutě hlavičkoval zblízka Diop, byl však v složité pozici a jeho pokusu tak scházel důraz. Gólman Hrubý míč lapil. A zajímavou Milana Jiráska stačil tečovat jeden z jabloneckých hráčů na rohový kop. To už Baníku scházel Robert Hrubý, jemuž zdravotní obtíže nedovolily pokračovat ve hře. A tak se v 53. minutě dostal do hry Adam Jánoš, čerstvá posila.

V 65. minutě pomohl znovu Laštůvka. Hosté se vydali k rychlému protiútoku, na jehož konci měl být zakončující Jovovič. Gólman Baníku ale bleskurychle vyběhl a míč před Jovovičem chytil.

A pak měl Baník ještě jednou štěstí, když Doležal ve velké šanci přestřelil branku.

Klíčový okamžik utkání přišel v 81. minutě. Díky důrazu Jánoše se Baník dostal k rohovému kopu. Toho se ujal Martin Fillo. Poslal míč do šestnáctky, kde se k němu šikovně dostal Patrizio Stronati, jenž v těžké pozici hlavou prodloužil na zadní tyč. Tam nabíhal Milan Baroš. Dával by do prázdné, kdyby se před ním nepokusil zachránit situaci jablonecký Holeš. Oba hráči podstoupili souboj a Milan Baroš byl jeho vítězem. Jím tísněný Holeš si kopnul míč do vlastní branky.

Zbytek zápasu zvládl Baník takticky velmi dobře a soupeře už k ničemu nepustil. A spolu s takřka devíti tisíci fanoušky na stadionu tak mohl oslavit své první vítězství v sezoně.

BOHUMIL PÁNÍK: "Dnes to nebyl moc líbivý fotbal. Na začátku jsme přečkali jejich brejky, to bylo štěstí. My jsme to jednou šťastně dohráli, hodně si toho ceníme."

PETR RADA: "Náš výkon nebyl optimální, bylo tam hodně ztrát. Bohužel jsme neproměnili hodně šancí a ještě jsme si dali vlastní gól v úplném závěru."