so 23.9.2023

Kanonáda ve druhé půli: Baník - Zlín 5:1

Baník pokračuje v domácí sérii, tentokrát to odnesl Zlín! I díky dvěma gólům Filipa Kubaly vyhráli Ostravané vysoko 5:1, přestože o přestávce byl stav nerozhodný 1:1.

Úvodní minuty nabídly baníkovské obléhání zlínského, všemi hráči stráženého, území. Zlínská defenziva chvíli odolávala a dokázala zastavit několik nadějně se rozvíjejících rychlých kombinací na jeden dotek. Po deseti minutách však obranný systém hostů nedokázal zachytit rychlou a přesnou akci Baníku a musel poprvé kapitulovat.

Vše začalo u Gigli Ndefeho, jenž vyhrál klíčový souboj na vlastní polovině, kdy zpacifikoval výkop gólmana Rakovana. Ndefe míč dostal míč k Filipu Kubalovi, ten jej velice rychle posunul rozběhnutému Jiřímu Boulovi. Záložník Baníku pak odvedl výbornou práci, balon v rychlosti potáhl po pravé straně k šestnáctce, poslal jej bez otálení do ní, jeden ze zlínských hráčů Boulův pas tečoval k úplně volnému Ewertonovi, a ten si v takových situacích umí poradit. Míč napálil, Rakovan jej stačil pouze tečovat – 1:0.

O malou chvíli později rozehrál Baník roh, Filip Kubala přiťukl v šestnáctce proti noze Davidu Buchtovi, ten vystřelil, Rakovan mu ale střelu chytil.

Útočné snažení Baníku neubíralo na intenzitě. Ve 23. minutě se svým typickým způsobem na pravé straně uvolnil Ewerton, dal od koncové čáry Abdullahi Tankovi, ten to zkusil levačkou „z první“, mířil ovšem vedle.

Několikrát se o zakončení pokusil Filip Kubala, ale ještě mu nebylo přáno…

Pak tlak Baníku povolil a přišlo něco neočekávaného. Inkasovaný gól, první domácí v této sezoně. Postaral se o něj Dominik Simerský, který svou střelu z nějakých 28 metrů zatočil úplně přesně k tyči. Tak přesně, že se balon od tyče odrazil a skončil v síti, Jiří Letáček se natahoval marně.

Do druhého poločasu vstoupil Baník velmi dobře. V 50. minutě se míč dostal k Ewertonovi, jenž na hranici šestnáctky chvíli vymýšlel, co s ním. A vykouzlil fantastickou přihrávku Filipu Kubalovi. Ten se v pokutovém území zbavil svého strážce, obstřelil Rakovana a konečně byl za svou neutuchající snahu odměněn – vstřelil svůj první gól v barvách Baníku.

V 57. minutě připravil fanouškům lahůdku Tomáš Rigo. Míč, který vylétl ze zlínského pokutového území, napálil z osmnácti metrů z voleje a propálil Rakovana – 3:1!

Na a pak přidal svůj druhý gól Filip Kubala. Jako většinou v tomto zápase potáhl akci Ewerton. Dal doleva Patricku Kpozovi, a ten poslal před branku přízemní centr. Stará dobrá fotbalová klasika, ale potěší. Zvlášť když skončí gólem. A to se stalo, protože Kpozův míč si našel právě Filip Kubala, napálil jej bez přípravy a naprosto přesně – 4:1.

Ewerton pak měl velkou šanci k tomu, aby také on zapsal svůj druhý gól v utkání. Jan Juroška mu poslal perfektní centr, brazilský záložník hlavičkoval ze šesti metrů úplně sám. Trefil však brankáře Rakovana.

Pátý gól Baníku nicméně přesto přišel. Akci rozehrál z půlící čáry David Lischka, jenž napravo rozběhl Jana Jurošku. Ten zatáhl míč zprava do šestnáctky, předložil Abdullahi Tankovi, a útočník Baníku se zblízka trefil, jak měl. A uzavřel vydatný účet zápasu.

Pavel Hapal: "Dneska jsme spokojeni. I když po dobrém vstupu a gólu posledních patnáct minut první půle nebylo dobrých. Měli jsme hloupé ztráty, stálo nás to hodně sil, hra byla pomalá a Zlín vyrovnal. Nevěděli jsme, co to s námi udělá, ale druhá půle snesla měřítka. Druhý gól soupeře nalomil a třetí rozhodl na naši stranu."

Pavel Vrba: "Z mého pohledu jsme zaslouženě prohráli. Jestli výsledek přímo odpovídá hře, to je otázka, ale naše defenziva je opravdu špatná. Po gólu na 1:1 jsme zvedli jsme trošku hlavu, bohužel jsme brzy dostali třetí gól a ten, si myslím, nás srazil. Už jsme se nedokázali vůbec zvednout. Už ani herně jsme nebyli nebezpeční a Baník kontroloval utkání. Pak ještě přidal další góly a zaslouženě vyhrál."