ne 5.11.2023

Famózní obrat: Karviná - Baník 1:3!

Baník znovu přiváží tři body z venku. Ve vynikajícím oboustranně ofenzivním slezském derby plném šancí se sice ujala vedení domácí Karviná, svěřenci Pavla Hapala však po pauze vývoj otočili a vyhráli. Na výsledku Karviná - Baník 1:3 se dvěma vstřelenými góly podílel David Buchta.

Už po dvou minutách byla k vidění první velká šance a měl ji Baník. Vše začalo u Tomáše Riga, který na karvinské polovině vystihl rozehrávku domácích a založil tak na tlak v podobě série přihrávek do karvinské šestnáctky. Jeden z míčů přistál před Davidem Buchtou, který jej z nějakých čtrnácti metrů bez přípravy napálil a jen vynikající Holcův zákrok na brankové čáře nepustil Baník do vedení.

Také druhá baníkovská možnost měla kořeny u Tomáše Riga. On to byl, kdo dloubnul do míče tak šikovně, že balon přeplachtil karvinský obranný val, přistál u nohou rozběhnutému Filipu Kubalovi, který vnikl do šestnáctky, vypálil dobře ke vzdálenější tyči a zase jen Holcův zákrok zamezil změně stavu. Po následném rohovém kopu se míč v šestnácte znovu dostal k Davidu Buchtovi, jenž pálil z podobné pozice jako před několika minutami. Těsně však minul pravou tyč.

Do třetice Tomáš Rigo. Tentokrát to na sebe vzal sám, vypálil z dvaceti metrů, trefil však střed karvinské branky, tudíž i připraveného Holce.

Po čtvrthodině zahrozili i domácí, Patrik Čavoš střílel zhruba z hranice šestnáctky, jeho bombu však defenziva Baníku dokázala zablokovat.

Skóre se měnilo ve 25. minutě. Domácí se dostali do brejku, který nakonec zakončil Lukáš Budínský přesnou střelou k pravé tyči – 1:0.

Ve 29. minutě přišel další nebezpečný pokus domácích, po Budínského přímém kopu hlavičkoval zblízka Amar Memič, Jiří Letáček dokázal na lajně zasáhnout a míč chytit.

Domácí pokračovali v útočné aktivitě. Ve 36. minutě se uvolnil Memič, vnikal do šestnáctky Baníku a ocital se sám proti Jiřímu Letáčkovi. Ten proti němu vyběhl, Memič udělal kličku a obloučkem míč poslal do branky. Tam ale mezitím stačil doběhnout Karel Pojezný, jenž balon na lajně vyhlavičkoval z branky.

A o chvíli později se prostor otevřel před Patrikem Čavošem, karvinský záložník vypálil z hranice šestnáctky pod břevno, Jiří Letáček míč skvěle vyrazil.

Ve 42. minutě přišla po dlouhé době šance Baníku. A obrovská. Tomáš Rigo vyslal hlavou do sóla Abdullahi Tanka. Ten běžel sám na Holce, udělal kličku doprava a posílal míč do odkryté branky. Karvinský gólman ale stačil prostor na poslední chvíli skokem uzavřít míč mířící do sítě levou rukou vytlačit na roh.

Úvod druhé půle přinesl dokonalý obrat v podání Baníku. Ve 49. minutě poslal Gigli Ndefe z rohu šestnáctky ukázkový křížný pas ke vzdálenější tyči, kam si naběhl Ewerton, jenž zblízka propálil Holce.

A v 52. minutě už Ostravané vedli. David Buchta vzal míč do své správy, namířil si to s ním vstříc šestnáctce, narazil si s Filipem Kubalou, který mu ukázkově vrátil, a David Buchta celou akci zakončil přesnou střelou k tyči – 1:2!

V 58. minutě předložil Patrick Kpozo zleva do tutovky Abdullahi Tankovi, ten byl sám před Holcem, karvinský gólman jej ale vychytal.

Následný roh rozehrál Baník nakrátko, Ewerton pak poslal skvělou přihrávku na hranici šestnáctky Davidu Buchtovi, a ten vytáhl svou superzbraň – nečitelnou šajtli. Holec neměl nárok – 1:3.

77. minuta mohla přinést zvýšení náskoku, Jiří Klíma ozdobil brejk Baníku hezkou přihrávkou Matěji Šínovi, který se náhle ocitl sám před Holcem a zblízka jej trefil. Za malou chvíli to zkusil Jiří Klíma sám, vypálil z dobré pozice, ale nad.

Ve zbytku zápasu už si Baník dvougólový náskok zkušeně pohlídal.

Juraj Jarábek: "Baník měl lepší vstup do první půle, pak jsme se vzchopili, měli jsme dobré akce, ujali jsme se vedení a mohlo to být i 2:0. Určitě jsme si takto ale nepředstavovali vstup do druhého poločasu. Baník dal za devět minut tři góly, a to už se špatně otáčí."

Pavel Hapal: "Výborný zápas od začátku do poslední minuty. Byli jsme velice aktivní a měli dost příležitostí. Neproměnili jsme je ale a z brejku jsme byli potrestaní vlastně z první situace soupeře. Karviná ale pak měla další dvě situace, zblokované střely. I ve druhém poločase jsme chtěli být trpěliví, čekat na příležitosti, a ty přišly. Třikrát jsme skórovali a zápas jsme rozhodli. Pak jsme se snažili hlavně nechybovat."