so 18.5.2024

Bod naděje z Plzně: Viktoria - Baník 1:1

Baník veze z Plzně cenný bod. Na vedoucí gól domácích z úvodu druhé půle zareagoval vyrovnáním David Buchta, a tak na konci utkání platilo: Viktoria - Baník 1:1.

Baník vstoupil do utkání aktivně a od prvních minut měl míč častěji v moci než domácí. Ve 12. minutě z toho rezultovala první šance Slezanů. Po rychlé kombinaci na hranici šestnáctky se v ní pak dostal do střelecké pozice Ewerton. Pálil z výborné pozice, nicméně jeho pokus vytečovala plzeňská defenziva na roh.

Plzeň se poprvé radovala v 17. minutě, ale jen chvíli. Domácí si v šestnáctce Baníku vytvořili tlak, který vyvrcholil křížnou ranou Matěje Vydry. Ta zamířila „za háčky“ levé tyče, nicméně videoasistent odhalil předchozí ofsajd Milana Havla a hlavní Radina tak nemohl Vydrovu trefu uznat.

Baník odpověděl stoprocentní možností. Abdullahi Tanko se prosadil přes bránícího Robina Hranáče, šajtlí poslal do šestnáctky perfektní přihrávku Davidu Buchtovi, který měl proti sobě už jen gólmana Tvrdoně. David Buchta vypálil a Tvrdoň na lajně míč díky skvělému reflexu nohou vykopl zpět do hřiště.

Brzy po pauze šli domácí do vedení. Davida Lischku bohužel skolilo svalové zranění, do otevřeného prostoru vnikl Jan Kliment, potáhl akci až do šestnáctky, tam předložil ke druhé tyči Vydrovi, a ten poslal míč do odkryté strany baníkovské branky.

Hosté nepolevili, jejich snaha vyústila v několik rohových kopů a v 66. minutě také ve vyrovnávací gól. Matěj Šín zvolil v prostoru před šestnáctkou krásnou diagonální přihrávku, pomocí níž uvolnil na levé straně uvnitř pokutového území Eldara Šehiče. Ten zhodnotil situaci, uviděl nabíhajícího Davida Buchtu a poslal mu před branku přesnou přihrávku. A tuto šanci už David Buchta dokázal proměnit. Propálil Tvrdoně a vyrovnal.

Oba týmy se ve zbývajícím průběhu ještě jednou ocitly blízko vstřelenému gólu. Baník se z něj už dokonce radoval, ale také tentokrát zasáhl VAR, který odhalil, že skórující Filip Kubala přebíral přihrávku Jiřího Klímy v ofsajdovém postavení.

A pak na druhé straně skvěle zakročil Jiří Letáček. Ze šesti metrů na něj pálil Tomáš Chorý, gólman Baníku ale ránu, která mířila po jeho levici, na lajně vyrazil.

MIROSLAV KOUBEK: "Chtěli jsme Baník eliminovat v jeho silné zbrani, rychlém přechodu do protiútoku, a nechali jsme ho, ať se víc trápí s naším obranným blokem. Kromě gólu a jedné šance v prvním poločase jsme ho, myslím, do šance nepustili. Zvládli jsme trochu ulevit některým hráčům současné základní sestavy a zároveň před pohárovým finále rozehrát prakticky všechny naše hráče."

PAVEL HAPAL: "Získali jsme bod, přesto jsem trochu zklamaný, protože si myslím, že naší hře scházelo více odvahy. Třeba takové, jakou jsme ukázali ve druhém poločase utkání na Spartě. Možná hrál roli respekt ke kvalitě soupeře, který patří do top trojky. Bod může hrát nakonec důležitou roli, chtěli jsme ale vyhrát."