pá 1.3.2019

Barošův gól nestačil: Baník-Zlín 1:2

Nezadařilo se. Baník na domácí půdě nezvládl duel s Fastavem Zlín a prohrál 1:2. Jediný gól Ostravanů vstřelil Milan Baroš, Baník dohrával o deseti bez vyloučeného Roberta Hrubého.

Utkání mělo slavnostní předehru. Majitel klubu Václav Brabec, v doprovodu bývalého brankáře, později trenéra a stále aktivního baníkovského činovníka Jaroslava Janoše, poblahopřál Rostislavu Vojáčkovi k jeho sedmdesátinám. Legenda Baníku se dočkala velkých ovací publika.

Pak už se začalo hrát. Slezané do utkání nastoupili bez Adama Jánoše, jehož do hry nepustilo zranění. Baníku trvalo dvacet minut, než se pořádně dostal do zápasu. A do té doby měli Zlínští několik šancí a dokázali se dostat do vedení. Už v 7. minutě zachraňoval Lukáš Pazdera na poslední chvíli v nebezpečné situaci před lačným Čanturišvilim. O chvíli později to zkoušel zblízka přes hlavu Buchta, Jan Laštůvka byl připraven a míč chytil.

Ve 20. minutě utekl po levé straně Poznar, poslal před branku přízemní centr, na který si naběhl Jiráček. A ten si s nastalou situací poradil - 0:1.

Baník za pět minut vyrovnal. Daniel Holzer zatočil míč z přímého kopu do šestnáctky, tam Arťom Mešaninov hlavou přiťuknul Milanu Barošovi, který rovněž hlavou zacílil přesně.

Za dalších pět minut mohl být Baník ve vedení. Nemanja Kuzmanovič posunul výborným způsobem míč Robertu Hrubému, ten rychlou akci vyšperkoval krásnou přihrávkou do šestnáctky Milanu Barošovi a ostravský kapitán se pokusil podruhé přelstít Rakovana. Trefil však břevno...

Dobrou druhou část prvního poločasu vyzdobil ještě Nemanja Kuzmanovič bombou z dálky, kterou Rakovan vyrazil. A pak poslal Milan Baroš do velmi dobré pozice Daniela Holzera, ten zkusil střílenou přihrávku na vzdálenější tyč, tam to však žádný z jeho spoluhráčů včas nestihl...

Druhá půle dlouho žádnou šanci nepřinesla. V 62. minutě se v šestnáctce Zlína prosazoval Milan Baroš, probil se téměř k Rakovanovi, tam mu ale v poslední chvíli ukopl míč zlínský Bačo.

O dvě minuty později městský stadion ztichl. Poznar napřáhl za šestnáctkou ke střele, vypálil jedovku k tyči a Zlín znovu vedl. A v 73. minutě bylo pro Baník ještě hůř. Sudí Julínek posoudil počínání Roberta Hrubého jako nebezpečnou hru, dal mu druhou žlutou a Ostravané museli dohrávat o deseti. Domácí celek se snažil i v menším počtu hráčů vyrovnat, hrál vabank, z čehož rezultovalo několik brejků a sólových úniků na druhé straně. Jan Laštůvka všechny zlikvidoval, k vyrovnání už to ale Baníku nepomohlo.

BOHUMIL PÁNÍK: „Zlín ukázal, jak se hraje fotbal, když jste zahnáni do kouta. Změnili některé hráče v sestavě, například Hlinka jim ucpal prostor šest. Nám naopak vypadl Adam Jánoš, bohužel se nám ho nepodařilo nahradit a chyběla nám tam ta jeho práce. Otevřeli jsme v tom prostoru ve druhém poločasu dveře Poznarovi a soupeř tím zápas zlomil. Za stavu 1:1 jsme měli tři brankové situace, kdy jsme to mohli zlomit. Pak věřím, že bychom to dovedli do vítězného konce. Takový je fotbal. Nesmíme dávat hlavy dolů. Za týden nás čeká Slavia, i tam se dá hrát.“