pá 2.10.2015

Zpátky ve hře! Baník porazil Sigmu 1:0

Nesmírně důležité vítězství si připisuje Baník Ostrava v 9. kole Synot ligy. Svěřenci trenéra Radomíra Korytáře vydřeli premiérové vítězství letošní sezóny, když porazili Sigmu Olomouc 1:0. Hrdinou zápasu se stal Jaroslav Machovec, který vstřelil jedinou branku pátečního klání.

Fotbalisté Baníku nastoupili s velkým odhodláním získat první ligové vítězství v letošní sezóně. V bojovně laděném utkání si však první vyloženou příležitost vytvořila v 16. minutě hostující Sigma Olomouc. Hála si napravo narazil s Navrátilem a vyslal střílenou přihrávku před ostravskou branku, Pavlenka míč jen lehce vyrazil k Faltovi, ale ten zblízka trestuhodně minul.

Baníkovská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Narh se rychlou kličkou uvolnil do středu hřiště, jenže levačkou pálil mimo. Hru Baníku režíroval ve velké pohodě hrající Kukec. Chorvatský záložník měl na kopačce i první stoprocentní šanci Baníku, jenž přišla v 37. minutě, ale souboj v tváři tvář vyhrál brankář Buchta, který Kukecovu loženku bravurně zneškodnil.

Baník se přesto dočkal vedoucí trefy. Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích uvrhl do euforie ve 42. minutě Machovec, který si naskočil na Kukecův přímý kop, prosadil se přes stínujícího Rajnocha a hlavou otevřel gólový účet zápasu. Machovcova radost mohla být v nastaveném čase prvního poločasu dvojnásobná, kterak míč po jeho přímém kopu orazítkoval břevno. První poločas skončil nadějným vedením Baníku 1:0.

Na začátku druhé půle Ostravané zaspali a málem to pro ně mělo fatální následky. Brankář Jiří Pavlenka měl co dělat, aby vyrazil Navrátilovu tečovanou střelu. Sigma si vytvořila mírnou územní převahu, z níž vyplynula Hubníkova tvrdá střela, kterou Pavlenka vytáhl na roh.

Baníku se naopak otevíraly skulinky po rychlé protiútoky a z jednoho takového mohl těžit Červenka, ale v nájezdu na olomouckou branku se v zakončení ukvapil a střílel nepřesně. O tři minuty došlo k velkému návratu, vyčerpaného Červenku nahradil baníkovský odchovanec Tomáš Mičola.

S přibývajícími minutami Baník vyklidil střed hřiště a zodpovědně bránil hubený jednobrankový náskok. Čtyři minuty před koncem přežili domácí infarktovou chvíli, Plškovu hlavičku i následnou dorážku ale skvělý Pavlenka zlikvidoval. Baník porazil Sigmu 1:0 a slaví veledůležité vítězství. Věřme, že zlomové v letošní sezóně Synot ligy.

Radomír Korytář (FC Baník Ostrava): "Náš výkon byl v obou poločasech rozdílný. V prvním jsme se snažili kombinovat a vytvořit na soupeře tlak, protože jsme věděli, že když dáme Olomouci prostor, můžeme mít s její kombinací problémy. Snažili jsme se hrát důrazně a prosadili se po standardní situaci, za což jsem rád. Škoda jen, že se neujala střela Jardy Machovce, mohli jsme být ve druhé půli klidnější. Přece jen jsme měli strach o výsledek, hráli jsme o první výhru, soupeř ještě navíc podpořil ofenzivu a hodně nás v posledních minutách zatlačil. Jsem rád za to, že jsme utkání zvládli až do konce, může nám to hodně pomoci do budoucna."