ne 14.6.2020

Také z Liberce s bodem: Slovan - Baník 0:0

Bod za remízu 0:0 odvážejí z Liberce fotbalisté Baníku. Znamená to, že Baník uhájil pozici v elitní skupině a 20. června přivítá v Ostravě po krátké době znovu pražskou Slavii.

Na první šanci se čekalo necelých pět minut. Dostali se do ní domácí. Tomáš Malinský krásně našel rozběhnutého Jakuba Peška, ten pronikl do šestnáctky a ocitl se v gólové pozici. Jan Laštůvka mu skvělým skokem do rány šanci zmařil. A nadto si ostravský gólman poradil i s dorážkou Alexadra Baluty.

Baluta to o chvíli později zkusil z hranice šestnáctky tvrdou střelou, mířil však nepřesně. Baník se poprvé výrazněji prosadil ve 14. minutě. Po rohovém kopu chybělo Filipu Kaločovi u vzdálenější tyče málo k tomu, aby otevřel skóre.

Baníku, jenž se musel v Libeerci obejít bez několika distancovaných hráčů základní sestavy a v první půli přišel i o zraněného Martina Filla, se pak dařilo libereckou hru narušovat. Přišlo i několik náznaků nebezpečných protiútoků, ale žádný se nepodařilo dotáhnout do finále.

Další velkou možnost měli domácí ve 28. minutě. Kamso Mara možná i trochu šťastně poslal míč skrz ostravskou defenzivu do šestnáctky rozběhnutému Malinskému. Ten si míč zpracoval, řítil se ze strany na Jana Laštůvku, chvíli váhal, zda přihrát před branku, nebo zakončit, a nakonec si vybral druhou možnost. Z malého vápna vystřelil. A brankář Baníku situaci ustál, míč vyrazil a svůj tým znovu zachránil.

Ve 36. se zdálo, že už ani um Jana Laštůvky nemůže Baníku pomoci. V šestnáctce hostů se k míči dostal Baluta, namířil na šibenici podobně jako v utkání se Slavií v nastavení Masopust, už už se zdálo, že balon letí do sítě, nakonec však tyč skoro zázračně obplachtil…

Ve 40. minutě se Daniel Holzer na levé straně zbavil Malinského, namířil si to k šestnáctce a na její hranici vypálil. Střela to byla zajímavá, jeden z domácích hráčů ji však srazil na roh…

V 54. minutě se znovu ukázal Jan Laštůvka. Efektním způsobem zneškodnil velmi nebezpečnou střelu Malinského, která mířila pod břevno. O minutu později vyrazil i nepříjemnou Balutovu ránu.

V této fázi zápasu se oslabený Baník ocitl pod tlakem, z něhož domácí vytěžili ještě jednu nebezpečnou situaci. Z hranice šestnáctky vypálil Jan Mikula a trefil břevno.

To byla poslední nebezpečná situace, kterou utkání přineslo. Také proto se body nakonec dělily.

Luboš Kozel: "Musím uznat, že bod byl šťastný. Je určitě pozitivum, že jsme neprohráli, protože jít do finálové skupiny s takovou ztrátou, by bylo hodně složité. A musíme děkovat hlavně Laštymu, který pochytal několik šancí domácích."