ne 6.12.2015

Sympatický výkon nestačil: Baník - Sparta 0:1

Fotbalisté Baníku Ostrava v nedělní předehrávce 16. kola Synot ligy podlehli pražské Spartě 0:1. Baník byl po celý zápas aktivnějším týmem a vytvořil si více gólových příležitostí, letenský protivník však vytěžil z minima maximum a po zaváhání brankáře Jiřího Pavlenky vstřelil jedinou branku utkání sparťanský útočník David Lafata. Baník přezimuje se čtyřmi body na posledním místě ligové tabulky.

Přestože mezi Baníkem a Spartou byl před utkáním propastný 28 bodový rozdíl, úvodní minuty zápasu překvapivě ovládli ostravští fotbalisté. Vlažným dojmem působící sparťany uchránil před inkasovanou brankou brankář Bičík, který se zaskvěl proti Mičolovi, který se z bezprostřední blízkosti snažil změnit směr Holzerovy hlavičky.

Nápor Baníku pokračoval. Ve 14. minutě se do skákavého míče opřel Mondek a Bíčík jeho střelu s námahou vyrazil na roh. Sparta se sice vymanila z baníkovského sevření, její gól však přišel jako blesk z čistého nebe. Smutným hrdinou situace z 28. minuty se stal baníkovský brankář Pavlenka, který v rukavicích neudržel lehký centr a gól doslova daroval Lafatovi. Do poločasového hvizdu už diváci na Městském stadionu žádnou další branku neviděli a oba týmy šly do kabin za stavu 1:0 pro hosty.

Na dobrou hru z prvního poločasu Baník navázal i po změně stran. V 54. minutě se po Honišově kolmici ocitl za sparťanskou obranou Holzer. Záložník Baníku následně přehodil vybíhajícího Bičíka, jenže gólovou radost mu překazila sparťanská levá tyč. Střelecká smůla se lepila na paty zejména Mičolovi, jehož zakončení po centru Ježdíka v 60. minutě reflexivně vyrazil Bičík. Mičola neuspěl ani o deset minut později, když místo přihrávky volil střelu a sparťanskou branku přestřelil.

Dění na hřišti se většinu času odehrávalo na sparťanské polovině, ale ani posílený útok o mladé baníkovce Szotkowského a Šašinku kýžený vyrovnávající gól nepřinesl. V největší šanci závěrečné desetiminutovky Holzer ve skluzu těsně nedosáhl na přihrávku Szotkowského. Baník po sympatickém výkonu podlehl Spartě 0:1.

Radomír Korytář (FC Baník Ostrava): "Byť jsme prohráli, jsem s naší hrou spokojený. Zápas se mi hodnotí lépe než v předchozích týdnech. Na Spartu jsme byli dobře připraveni, chtěli jsme eliminovat jejich rozehrávku a využívat rychlé protiútoky, což se nám dařilo. Vytvořili jsme si šance, ale bohužel celý podzim se v koncovce trápíme, branky nedáváme. Nejvíc nás však mrzí a zároveň srážejí chyby, které děláme opakovaně a kvůli kterým zápasy prohráváme. Jinak musím říct, že i ve druhém poločase jsme se snažili s výsledkem něco udělat a Spartu nepustili do žádné šance. To mě těší, proto náš celkový výkon hodnotím dobře a kvalitně."