so 27.9.2014

Stronati hrdinou: Baník – Bohemians Praha 1905 1:0

Tři body zůstaly na Bazalech! Baník v sobotním zápase 9. kola Synot ligy porazil Bohemians Praha 1905 1:0. Klíčový okamžik přinesla 90. minuta, na Kukecův tečovaný centr naskočil Stronati a nekompromisní hlavičkou rozhodl o nesmírně cenném vítězství modrobílých. Baník přitom posledních sedm minut dohrával v početní nevýhodě, když sudí Kovařík vyloučil po druhé žluté kartě Sukupa.

Bohemians přijeli do Ostravy jako respektovaný soupeř, který letos už třikrát vyplenil soupeřovo domácí hřiště. Byl to však Baník, kdo od úvodního hvizdu diktoval tempo hry a uzamkl Bohemians na vlastní polovině. Ostravanům v prvním poločase nešlo nic vytknout, až na neproměněné šance.

Vše začalo příležitostí Baránka, k němuž se na hranici šestnáctky odrazil míč, jeho ránu mířící k pravé tyči Švenger s námahou vyrazil. V 17. minutě hosty zachránila tyč,kterou trefil z velké dálky Narh. Baník vyhrával souboje a tlak před brankou Bohemians stále zintenzivňoval. Ale stále se nemohl trefit.

Zejména Frydrychova hlavička po nadýchaném Lindpereho pasu volala po gólu, minisouboj ovšem vyhrál skvěle chytající Švenger. A když brankáře Bohemians z úhlu nepřekonal ani Kukec, který se po Gregušově přihrávce ocitl za obranou Bohemians,skončil první poločas bezbrankovou remízou.

V úvodu druhého dějství to vypadalo, že Baník naváže na prvních pětačtyřicet minut, neboť už v 48. minutě Baránek nebezpečně hlavičkoval vedle Švengerovy levé tyče. V nastoleném trendu ale Ostravani bohužel nepokračovali. Bohemians záhy nejenže hru vyrovnali, ale místy měli i více ze hry. Fotbalisté Baníku působili unaveným dojmem, jakoby v první půli přišli o spoustu sil, jež pak postrádali.

Hosté si v průběhu druhého poločasu vytvořili i dvě stoprocentní šance. V 53. minutě po rohu hlavičkoval Šmíd, míč proletěl těsně vedle pravé tyče. V 77. minutě se po ostravském zaváhání ocitl v šanci Moravec, ale z voleje pálil mimo tři tyče.

Pro Baník nastala velká nepříjemnost sedm minut před koncem,když Sukup fauloval unikajícího Mikuše a potrestán byl druhou žlutou kartou, tedy vyloučením. Baníku ani tato komplikace nezabránila ve fantastické koncovce, kterou si nechal na poslední minutu. Greguš rychle rozehrál standardku na nabíhajícího Kukece, chorvatský záložník vzápětí našel Stronatiho, a ten zblízka hlavou rozhodl o vítězství Baníku 1:0!

Tomáš Bernady (FC Baník Ostrava): Viděli jsme utkání dvou rozdílných poločasů. Zatímco v prvním jsme dominovali a Bohemku jsme překvapili aktivním napadáním a rychlým přechodem do útoku, ve druhém se nám až na úvodní šanci Baránka tolik nedařilo. Ale Bohemka se hodně zvedla a hrála opravdu dobře. V závěru jsme měli štěstí. Přišli jsme o vyloučeného hráče a v době, kdy jsme už ani moc nevěřili, jsme i trochu kostrbatě dostali balon do sítě.