so 30.5.2020

Smutná poslední minuta: Zlín - Baník 1:1

Na dosah měli fotbalisté Baníku ve Zlíně tři body. Ještě v poslední minutě vedli 1:0 díky překrásnému gólu Adama Jánoše z úvodu zápasu. Když už se zdálo, že soupeře do šance nepustí, vyrovnal domácí Adnan Džafič na konečných 1:1.

Utkání začalo pro Baník doslova ideálně. V 5. minutě dostal Adam Jánoš zhruba 32 metrů před zlínskou brankou míč i volný prostor. Napřáhl k úžasné ráně a trefil nechytatelně!

V 15. minutě vystřelil nebezpečně Vachtang Čanturišvili, ale Jan Laštůvka poprvé demonstroval jistotu, kterou oplýval po celý zápas. Záludnou střelu zpacifikoval.

O chvíli později kombinoval Baník velmi nebezpečně na kraji zlínské šestnáctky. Rezultovala z toho přihrávka Jiřímu Fleišmanovi, který se z dvaceti metrů odhodlal k další nebezpečné střele. Stanislav Dostál tentokrát výborně zasáhl a střelu vytěsnil nad břevno.

Baník působil v první půli nebezpečněji, další centr vymyslel a provedl Martin Fillo. Našel Dyjana Carlose de Azeveda, ten už stačil míč hlavou jen tečovat mimo branku.

Stoprocentní šanci pak připravil Tomáš Smola Robertu Hrubému. Poslal mu nadýchaný oblouček na malé vápno, Robert Hrubý byl sám před brankou, hlavou však přestřelil.

Také po přestávce měl Baník možnosti zvýšit. Hned zkraje druhé půle přihrál Jiří Fleišman před branku Tomáši Smolovi, jeho střelu, která mohla mít gólové parametry, však stačila zlínská defenziva na poslední chvíli zablokovat a srazit na roh.

K nebezpečnému brejku se pak po ztrátě míče jednoho z baníkovců dostali domácí, Džafič situaci řešil střelou nad. Domácí začali dle očekávání tlačit. Do gólové šance je však ostravská obrana nechtěla pustit. Centrované míče sbíral jeden za druhým Jan Laštůvka, co šlo mimo jeho dosah, odvrátili hráči Baníku.

Hostům se několikrát naskytla příležitost vyrazit do nebezpečného brejku, několik nadějných pokusů však baníkovci do kýženého finále nedotáhli. Po akci Rudolfa Reitera se do velmi zajímavé pozice dostával Patrizio Stronati, také jeho však zlínská defenziva na malém vápně zablokovala.

A tak to dále zkoušeli domácí, jejich tlak sílil, ale gólová šance nepřicházela. Až v 90. minutě…Nejdříve si Jan Laštůvka poradil se střelou Davise Ikauniekse, který se dral do sólové akce. A pak už udeřilo. Na pravé straně si naběhl do prostoru Róbert Matějov, dostal míč od Garcii Martineze, z první jej vrátil pod sebe do šestnáctky, našel Džafiče, a ten střelou z první vyrovnal.

V nastaveném čase měli domácí možnost zahrávat přímý kop z nebezpečné vzdálenosti. Džafič přestřelil a zápas tím skončil.

Luboš Kozel: “První půli jsme byli silnější na míči a pomohlo nám, že jsme dali krásný gól Adamem Jánošem. I pak jsem byli nebezpečnější a mohli jsme přidat druhou branku Hrubým nebo Fleišmanem, bohužel se nám to nepodařilo. Domácí tam pak přidali ofenzivní hráče ve druhé půlce a tam se to lámalo. Měli jsme situace, ze kterých jsme mohli přidat druhou branku, ale v přechodu jsme většinou v poslední přihrávce nebyli přesní a tu pojistku jsme bohužel nepřidali. Soupeř měl v 90. minutě měl první šanci, vzápětí padl gól. Devadesát minut jsme zvládli, tu poslední bohužel ne.”