so 28.4.2018

Slastný happy end. Baník - Sparta 3:2

Přepište dějiny, řekl by klasik. Baník po necelých deseti letech dokázal na ostravském trávníku porazit Spartu a vítězství 3:2 nemohlo při záchranářských problémech přijít ve vhodnější okamžik. Naprosto symbolicky výhru čtyři minuty před koncem zařídil přesnou hlavičkou Milan Baroš, který ve své kariéře dosáhl prvního triumfu proti Letenským.

Kouč Bohumil Páník vyřešil absence Lukáše Pazdery a Václava Procházky v obranných řadách nasazením Petra Bredy a Alexandra Aazckého a v elektrizující atmosféře před vyprodaným stadionem začali aktivněji hosté, kteří ve 4. minutě Stanciuem prověřili bdělost Jana Laštůvky z přímého kopu.

Baník ale rychle srovnal krok a v 19. minutě to hledištěm jen zklamaně zahučelo, když dělovku Marka Hlinky hostující Šural ze slibné trajektorie zvedl hlavou nad bránu. Pak ale udeřilo: ve 22. minutě se domácí prosadili po standardní situaci, když polovysoký centr Dyjana Carlose de Azeveda od pravé autové čáry Martin Šindelář pravačkou jemně usměrnil pod břevno.

Euforie v ochozech ovšem dlouho nevydržela. O šest minut nato Breda ve vápně fauloval pronikajícího Plavšiče a Kanga z penalty trefil přesně spodní kout Laštůvkovy brány.

Baníkovci ale bojovali jako o život a vyrovnávací gól je nepoložil. Milan Baroš si naopak na začátku druhé půle vynutil po brejku faul Štetiny, který z následného přímého kopu pomstil krásným obstřelem sparťanské zdi Marek Hlinka.

Ovšem hosté povstali i podruhé. Za deset minut vrátil skóre do rovnovážné polohy Kadlec, který se dostal za záda domácí obranné čtveřice a překonal i Laštůvku. Prakticky vzápětí mohl gólově odpovědět i Baník, ale pokusy Hrubého s Poznarem z malého vápně za Nitu neprošly. Po průniku Filla a jeho přihrávce na malé vápno už fanoušci zvedali ruce nad hlavy, ale i Barošova dorážka přeletěla bránu.

Ale happy end přišel. Čtyři minuty před koncem posadil de Azevedo perfektní centr na hlavu Baroše, který míč jemným trknutím z malého vápna poslal k tyči.

BOHUMIL PÁNÍK: "Viděli jsme nádherný zápas. Jeden z těch, kvůli kterým trenér a hráči trénují. V Ostravě není větší zápas než se Spartou. Povedlo se nám ho vyhrát a myslím si, že po zásluze."

PAVEL HAPAL: "Je to zklamání. V úvodu jsme byli hodně nepřesní, kazili a ztráceli jsme míče. Dalo se s Baníkem hrát, nebyl až tak kvalitní v mezihře, ale my jsme neskutečně kazili, hlavně ve druhé půli. Tam měl Baník více šancí než my."