st 23.11.2016

Sigmu skolil De Azevedo. Baník - Olomouc 1:0

Na blamáž v Třinci hřejivá záplata. Baník v závěrečném utkání podzimního programu ukončil neporazitelnost vedoucí Olomouce a vítězství 1:0 ho vrátilo na druhé postupové místo za Sigmu. Hrdinou zápasu se stal autor jediné trefy Dyjan Carlos De Azevedo a s ním i brankář Petr Vašek, který ve druhém poločase chytil jasný gól Chorému. Baník tak na ostravské půdě vyhrál i osmé utkání a na Městském stadionu je zatím stoprocentní.

Propadák v Třinci vyvolal zemětřesení v sestavě. Kouč Petržela dal po sobotě v základu důvěru hned pěti novým hráčům a na hřišti přišla kladná odezva. Baníku bylo v první půlhodině plné hřiště. Běhavým i agresivním fotbalem drželi Hanáky pod tlakem a o Buchtovu pozornost si řekly dva Mičolovy pokusy z hranice vápna. Nápor domácích vyvrcholil v 25. minutě vedoucím gólem: po skrumáži ve vápně se k vyboxovanému balonu prodral Mičola, křížně ho posunul na malé vápno De Azevedovi, který levačkou míč lehce nasměroval do sítě.
Baník po gólu upustil od totálního fotbalu, ale byl k tomu přinucen i mnohem aktivnějším soupeřem. Ten v závěrečné desetiminutovce prvního poločasu poprvé vystrčil růžky a Chorý mohl ve 43. minutě klidně srovnat, ale ve velké šanci placírkou centr ze strany tečoval těsně vedle tyče.
Územní převaha Sigmy ve druhé půli ještě narostla. Ale kombinací se do ostravského bloku nedostala. Dusno tak bylo před Vaškem nejvíce po stadnardních situacích. Gólman Baníku se zaskvěl fantastickým zákrokem v 63. minutě, když po rohu bravurně na zemi zneškodnil Chorému dorážku z malého vápna.
Při olomoucké honbě za vyrovnáním se Baníku několikrát rozevřela útočná polovina. Dvacet minut před koncem volal Stáňův centr z pravé strany po gólovém zakončení, ale Mičolova teč se mezi tyče nevešla. Vašek musel uchránit vítězství Baníku ještě jedním skvělým zásahem: v 77. minutě vytlačil prudkou ránu Radakoviče k tyči. Domácí už závěrečných deset minut hektické snahy Hanáků ustáli a přezimují tak na postupové příčce.

VLASTIMIL PETRŽELA: „Říkal jsem, že vyhrajeme, což se taky stalo. Byl to ale můj záměr, že stáhnu tlak na sebe. V kabině jsem klukům řekl: ať si jdou zahrát fotbal. Na rozdíl od sobotního debaklu v Třinci hráli to, co jsme si řekli. Takticky to odehráli výborně, nenapadali jsme tak vysoko. Vážím si toho, že jsme to zvládli, protože někteří už v závěru utkání byli po celém podzimu hodně unavení a vyčerpaní, což bylo znát hlavně na rychlosti. Je to pro nás důležité vítězství před zimní přestávkou, protože se může celý klub uklidnit a připravit na rozhodující fázi sezony."

30Petr Vašek90000

23.
listopadu
Baník VS Olomouc
FNL

Branka: 25. De Azevedo (Mičola). Rozhodčí: Berka - Dobrovolný, Hájek. ŽK: De Azevedo, Pokorný - Šindelář, Radakovič, Vepřek, Chorý.