so 19.11.2022

Ostrava se s MOL Cupem loučí: Baník - Sparta 2:3

Baník v letošním ročníku MOL Cupu končí. V osmifinále prohrál před více než 14 tisíci diváky se Spartou 2:3. Ve fantastické atmosféře dokázali Slezané díky Filipu Kaločovi zareagovat na vedoucí gól Sparty vyrovnáním, hosté pak ale šli dvěma góly do trháku a v nastavení už jen korigoval Nemanja Kuzmanovič.

Před zaplněným stadionem se hrál od úvodu vyrovnaný fotbal. První střelecká příležitost byla k vidění na konci čtrnácté minuty, kdy se po sparťanském závaru dostal ke střele z deseti metrů Martin Vitík. Jan Laštůvka na čáře chytil.

Hosté začali být nebezpečnější a ve 21. minutě zahrál na malém vápně po přímém kopu Pražanů smolně rukou Jan Juroška. Nařízenou penaltu proměnil Lukáš Haraslín.

Hra se poté srovnala, ba co víc, Baník se znovu začal nadechovat k aktivitě a ve 35. minutě pálil těsně nad Cadu.

Srovnání přišlo těsně před půlí. Baník díky Caduovi zatáhl míč k šestnáctce Sparty, chvíli to vypadalo, že budou domácí složitě hledat skulinku, kudy vniknout do šestnáctky. Srdjan Plavšič ale dokázal prostrčit Filipu Kaločovi na oblouk, „Kaly“ si míč zpracoval, v rychlosti si jej připravil na střelu a z nějakých osmnácti metrů zamířil přesně k tyči!

Do druhé půle nastoupil Baník s vervou a v úžasné atmosféře přece jen převzal na určitou dobu otěže hry. Rezultovalo z toho několik náznaků, ale zejména dělovka Jana Jurošky, která prosvištěla těsně kolem tyče.

Sparta se z tlaku Baníku z úvodu druhého poločasu vymanila a přišly pro změnu její chvíle. Nejdřív chybělo Jaroslavu Zelenému jen velmi málo k tomu, aby na malém vápně tečoval a do branky umístil střelu Kryštofa Daňka a o malou chvíli později se do velké šance dostal právě Zelený. Po levé straně vnikl do šestnáctky, v ní se uvolnil, z nějakých sedmi metrů vypálil a Jan Laštůvka zachránil jistý gól.

Sparta byla nadále nebezpečná, hlavičku Tomáše Čvančary dostihl u tyče Jan Laštůvka a vyrazil míč mimo brankový prostor.

V 66. minutě inkasoval Baník podruhé a byl to stejně smolný moment jako nešťastná penaltová ruka Jana Jurošky. Míč si totiž do vlastní sítě nešťastně hlavou srazil Ladislav Almási a Michal Frydrych ve snaze míč ještě před čárou vykopnout jej do sítě definitivně nasměroval.

Baník zcela jistě pomýšlel na vyrovnání, jenže v 77. minutě přišla ztráta míče ve středu pole a rychlý brejk Sparty, který zakončil do prázdné branky Čvančara – 1:3.

Slezané sice nadále usilovali o změnu skóre ve svůj prospěch, ale jedovku Karla Pojezného s potížemi chytil Kovář a žádné další zakončení v podání Baníku dlouho nepřicházelo.

Vyznamenat se naopak musel Jan Laštůvka, který nejdřív chytil tutovku Kuchtovi a senzačním způsobem sebral gól i dorážejícímu Čvančarovi. Vzápětí se ještě jednou ocitl sám před brankářem Baníku Kuchta. Přeloboval jej, míč ale skončil na břevně. Kuchta si pro odražený balon doběhl, prázdnou branku však přestřelil!

V nastaveném čase snížil hlavou Nemanja Kuzmanovič, ale na kýžené vyrovnání už Slezanům nezbyl čas.

PAVEL HAPAL: "Dnes velké zklamání, pro fanoušky jsme ten zápas toužili vyhrát. Myslím, že jsme ale odehráli velmi dobré utkání, inkasované branky mě velmi mrzí. Chyby v obraně, po kterých jsme inkasovali góly, nás stály zápas. I přestože přišla kontaktní branka v závěru, bylo to už pozdě."

BRIAN PRISKE: "Moc se líbila atmosféra pohárového utkání, které bylo posledním zápasem v tomto roce. Oba týmy předvedly velmi dobrý výkon. V závěru jsme začali hrát naši hru a zápas otočili ve svůj prospěch, i když si myslím, že jsme měli proměnit více šancí."

16Jan Laštůvka90300

19.
listopadu
Baník VS Sparta
MOL Cup

Branky: 41. Kaloč (Plavšić), 90+2. Kuzmanović – 22. Haraslín (pen.), 66. Frydrych vlastní, 77. Čvančara. Rozhodčí: Zelinka – Caletka, Paták. ŽK: 25. Almási, 53. Kaloč – 25. Pavelka, 44. Vorel, 53. Haraslín, 60. Vitík, 82. Kuchta, 90+4. Kovář.
Diváci: 14185

Laštůvka – Juroška (78. Tijani), Frydrych, Pojezný, Fleišman (78. Lischka) – Kaloč, Tetour (68. Mišković) – Cadu (68. Buchta), Kuzmanović, Plavšić – Almási.