st 10.6.2020

Obrovské drama v závěru: Baník - Slavia 2:2!

V mimořádné drama se proměnil zápas mezi Baníkem a Slavií, která v posledních čtyřech zápasech neinkasovala gól. Ještě v 90. minutě byl stav utkání 1:1, dva góly v nastavení posunuly výsledek do podoby 2:2. Patrizio Stronati vyrovnal v sedmé minutě nastavení!

Jak vyzrát na rozjetou Slavii, takové bylo téma zápasu z pohledu Baníku. Trenér Luboš Kozel postavil tři stopery a záměr byl zjevný. Ustát první fázi zápasu a postupně se snažit přidávat na ofenzivní aktivitě. Jenže Pražané scénář pozměnili. Ve 14. minutě zahrával Nicolae Stanciu přímý kop ze strany, obrana Baníku očekávala centr, jenže slávista míč fantastickým způsobem zatočil k tyči a hosté vedli. Jen ale malou chvíli.

O tři minuty později rozehrál Roman Potočný roh, tečovaný míč doletěl ke vzdálenější tyči, a tam číhal Jaroslav Svozil. Míč si zpracoval a vypálil nechytatelně – 1:1!

Slavia toužila získat vedení zpět, jenže Baník ji nepustil do šance. Naopak, ve 39. minutě to z přímého kopu zkusil Roman Potočný. Také on ze strany zatočil míč na branku, trefil však prostor, v němž stál Ondřej Kolář. A ten míč chytil. Ve 41. minutě zablokoval Adam Jánoš v šestnáctce pádem do rány Stanciovu bombu. Videorozhodčí přezkoumával případnou hru rukou, pak ale nechal pokračovat ve hře.

V poslední minutě první půle mohl udeřit Baník, Nemanja Kuzmanovič nacentroval, u vzdálenější tyče doskočil na míč Martin Fillo, zkoušel hlavičkovat, byl však příliš z úhlu. Poločas, v němž aktivně hrající Baník pustil silného protivníka jen do minima situací, skončil remízou.

Trenér Jindřich Trpišovský udělal o pauze dvě změny v sestavě. Slavia začala znovu s vervou a vynutila si zřetelnou převahu. Baník dobře bránil, pokusy o brejky se však nedařily, hosté po ztrátě míče velice rychle napadali a snažení domácích tím eliminovali.

V 70. minutě se před šestnáctkou Baníku srazili dva hráči Slavie, rozhodčí Berka ze situace vyvodil přímý kop pro Slavii. Z velmi nebezpečné vzdálenosti. Stanciu trefil zeď.

V 75. minutě byli hosté blízko. Lukáš Provod střílel zblízka. Sice mírně z úhlu, ale přesto z velmi nebezpečné pozice. Zkoušel to na vzdálenější tyč, ale minul branku.

V 87. udělil sudí Berka za faul druhou žlutou kartu Milanu Jiráskovi a Baník zůstal na hřišti o deseti mužích. Tlak Slavie sílil, sudí Berka nastavil pět minut a ve 4. minutě nastavení se hosté dostali do vedení. V šestnáctce se míč dostal k Lukáši Masopustovi, který trefil do horního rohu.

Zdálo se, že je rozhodnuto. Jenže nebylo. Po druhé žluté kartě šel ven také Stanislav Tecl. To už se psala 6. minuta nastavení. Baník rozjel útok, který skončil rohovým kopem. Míč si postavil Jiří Fleišman, pomoci přispěchal i Jan Laštůvka. A byl to málem on, kdo se hlavou dostal k Fleišmanově centru. Vyskočil, ale snad centimetr brankáři Baníku k hlavičce scházel.

Za gólmanem Baníku se však do vzduchu odrazil i Patrizio Stronati a hlavou nezadržitelně srovnal na konečných 2:2, na čemž už nezměnila ani opětovná konzultace s videorozhodčím.

LUBOŠ KOZEL: Chtěli jsme hrát z bloku, dařilo se nám to celý zápas. Soupeř byl silnější na míči, což se dalo čekat, ale do šancí jsme ho nepouštěli. Bohužel jsme dostali laciný gól ze standardky. Naštěstí jsme okamžitě taky ze standardky reagovali, což nám pomohlo. Nelíbil se mi vstup do druhé půle, začali jsme strašně pasivně a staticky. Oni tam vystřídali rychlé hráče a my jsme se do hry moc nedostávali. Vyloučením jsme se dostali do problémů, ale pomohli nám Baroš s Fleišmanem. I tak jsme bohužel ještě inkasovali, takže celá práce přišla vniveč. Naštěstí jsme ještě měli čas na nákop, dali jsme tam nebezpečný míč, díky tomu získali roh a vyrovnali. Je to vždycky i o štěstí, ale byla to dnes odměna za pracovitost mužstva za celý zápas."

JIŘÍ TRPIŠOVSKÝ: "Celkově to hodnotím negativně. Přišli jsme o dva body. Podali jsme špatný výkon v prvním poločase. Honili jsme to ve druhé půli. Podařilo se nám dát vítězný gól, ale v závěru jsme opět inkasovali. V momentě, kdy už měl být konec, jsme měli míč, ale udělali faul a přišli o hráče. Pozdě jsme zareagovali na Fleišmana, který vyvážel míč a pak jsme udělali roh. Těch chyb bylo hodně. Dostali jsme ze dvou rohů dva laciné góly, s tím jsem nespokojen."