ne 19.12.2021

Nevídané drama bez vítěze: Baník - Slavia 3:3

Bylo to strhující drama, v němž se nejdřív zdálo, že si všechny body odveze Slavia, pak se zase vše naklánělo na stranu Baníku. Ten otočil z 0:2 na 3:2, ale proti dvojnásobně oslabenému soupeři náskok neudržel a ještě v nastavení neproměnil penaltu. Takže nakonec platilo Baník - Slavia 3:3.

Oboustranná snaha o útočný fotbal vyústila v první možnost už ve 4. minutě. K hlavičce se na hranici malého vápna dostal Lukáš Masopust, Viktor Budinský v brance Baníku jeho pokus z velké blízkosti na lajně skvěle lapil.

Masopust to za dvě minuty zkusil znovu, v šestnáctce Baníku se uvolnil, vystřelil, ale mířil nad.

Brzy na to se osmělil i Baník. Gigli Ndefe zamanévroval před pokutovým územím Slavie, vyměnil si rychle míč s Dyjanem Carlosem de Azevedem, naběhl si na pravé straně do volného prostoru a odcentroval. Na jeho míč si vyskočil Nemanja Kuzmanovič, hlavou to zkusil ke vzdálenější tyči a už už to vypadalo, že se trefil. Aleš Mandous na balon nedosáhl, ale nakonec ani nemusel. Balon těsně minul jeho pravou tyč.

A když o chvíli později dostal Nemanja Kuzmanovič šanci na repete po rohovém kopu Jiřího Fleišmana, mířil hlavou tentokrát těsně nad. Mezitím musel Mandous vyrazit jedovatý pokus Gigli Ndefeho.

A udeřila Slavia. Psala se 23. minuta, Peter Olayinka se rozběhl za dlouhým míčem do volného prostoru za ostravskou obranu, potáhl míč dopředu, zprava odcentroval před branku, kam si nabíhal Ivan Schranz, který zblízka prostřelil Viktora Budinského.

Ve 29. minutě bylo pro Baník ještě hůř. Daniel Samek se v šestnáctce Baníku dobře zorientoval, poslal balon zpět proti noze Tomáši Holešovi, a ten na nic nečekal, vystřelil a trefil – 0:2

Ihned po pauze, v níž trenér Smetana prostřídal sestavu, Baník snížil. Jiří Klíma odcentroval téměř od pomezní autové čáry, Ladislav Almási, který právě nastoupil na hřiště, vyskočil výš než jeho strážci a hlavou poslal míč mimo Mandousův dosah – 1:2.

Krátce nato se Oscar dopustil bezohledného zákroku na Jana Jurošku a byl vyloučen. Nejdřív po druhé žluté kartě, načež si sudí Černý prohlédl zákrok na videu, druhou žlutou karu odvolal a udělil rovnou červenou.

Baník pak po faulu na Yiru Sora zahrával přímý kop z nějakých osmnácti metrů. Jiří Fleišman to zkusil obloučkem za zeď Pražanů. Tam sice našel volného Jaroslava Svozila, ten byl ovšem v ofsajdu.

Na druhé straně se pak k nebezpečné střele dostal Alexander Bah. O o nebezpečnější, že byla tečovaná. Viktor Budinský ji ale dokázal lapit.

V 65. minutě vyvinul Baník značný tlak, zatlačil Slavii do její šestnáctky a vytvořil si několik nadějných pozic, hosté se však ubránili. I díky tomu, že střelu Yiry Sora zblízka, byť z úhlu, vyrazil Mandous a druhý pokus stejného ostravského hráče z téměř totožné pozice mířil mimo.

V 70. minutě přišlo vyrovnání. Baník znovu tlačil. Jaroslav Svozil hezky prostrčil Filipu Kaločovi, který se nerozpakoval a z nějakých dvaadvaceti metrů vypálil neuvěřitelnou bombu, která navíc mířila do šibenice! Mandous je výborný gólman, ale na tohle byl krátký – 2:2!

Na hřišti se pak odehrávala strhující podívaná. Baník toužil po úplném obratu tlačil se stále dopředu. Psala se 81. minuta a Slezané zahrávali roh. Lukáš Budínský našel přesně hlavu Ladislava Almásiho. Útočník Baníku mířil znovu mimo Mandousův dosah, na lajně však rukou zastavil míč Jan Kuchta. Jasná červená a penalta pro Baník. Postavil se k ní Laco Almási a bezpečně ji proměnil.

Oslabená Slavia se však nevzdala. V 87. minutě si dokázala vybojovat přímý kop, který rozehrál Ondřej Lingr na Tomáše Holeše, jehož rána skončila v ostravské brance – 3:3.

To však nebylo vše. V nastaveném čase si Yira Sor naběhl na dlouhý míč Jaroslava Svozila, vnikl do šestnáctky, byl faulován a Baník kopal další penaltu. Mandous ji ale tentokrát Lacovi Almácimu chytil.

Ondřej Smetana: "Slavia hrála první poločas fantasticky, jeden z nejlepších poločasů co Slavia odehrála. My jsme na druhý poločas zareagovali brzkým střídáním, upravili formaci, vstřelili góly, vyhrávali a bohužel si to i sami v závěru pokazili. Dnes jsme měli vyhrát."

Jindřich Trpišovský: "Po velmi dobré první půli jsme zaslouženě vedli o dva góly. V druhém poločase přišla velká chyba od Oscara Dorleyho, kdy se vykartoval a tím takřka nakopnul Baník. Ostrava zabojovala a zasloužila si bod."