ne 29.10.2017

Marný boj o desíti. Sparta - Baník 3:2

Odveta za pohárové vyřazení Spartě vyšla – ve 12. kole HET ligy na Letné po vyrovnaném průběhu zlomila Baník v přesilovce deset minut před koncem a urvala výhru 3:2. Baník dokázal v Praze dvakrát dorovnat ztrátu zásluhou Milana Baroše a Dyjana Carlose de Azeveda, ale po třetím úderu už v početním oslabení bez vyloučeného Denise Granečného nenašel síly na odpověď.

Navzdory celodenní slotě, vichřici a lijákům se nebe nad Letnou hodinu před utkáním umoudřilo a bohužel i bez zhruba šesti stovek fanoušků Baníku, kteří kvůli polomům na železničním koridoru uvízli v Brně, se mohlo hrát. Hosté do „odvety“ za pohár vyběhli na rozdíl od totálně překopané sestavy domácích jen se dvěma změnami, a to gólmanem Petrem Vaškem a kapitánem Milanem Barošem.

Sparta i s Rosickým v základu vstoupila do utkání výrazně aktivněji než ve středu a z její aktivity rezultovalo brzké vedení. Sudí Královec vyhodnotil souboj Azackého s Šuralem ve vápně jako nedovolený a faulovaný sparťan z penalty v 8. minutě otevřel skóre.

Baník strávil úvodní čtvrthodinu převážně v defenzívě. Ale pak začal zvedat hlavu a s tím, jak rostla jeho aktivita, se přímo úměrně rozplynula převaha domácích. Po půlhodině se obtočil ve vápně Baroš kolem stopera Hovorky, ale jeho vyrovnávací zásah zhatil ještě odmávaný ofsajd.

I tak ale bylo vzápětí vyrovnáno. Morgan na levé straně vystihl přihrávku, po čtyřicetimetrovém sprintu posunul míč do vápna Hrubému a jeho sehrávku na střed uklidil do prázdné brány Baroš, který tak gólově mohl oslavit sobotní 36. narozeniny.

Druhý poločas začal jako přes kopírák. Centr Sáčka našel na zadní tyči Zahustela, který se v 52. minutě z malého vápna trefil pod břevno. Ale Baník se i podruhé dokázal vyhrabat z těžké situace. Tentokrát dokonce už po třech minutách: kolmou akcí Pazdery se dostal do sparťanské obrany, střelu Hrubého ještě Bičík vyrazil, ale na dorážku de Azeveda neměl nárok.

Baník hrál se Spartou zcela vyrovnanou partii a patrně klíčový moment zápasu nastal v 66. minutě – Granečný dostal za faul druhou žlutou kartu a sudí Královec ho vykázal z trávníku. Takřka půlhodinovou přesilovku, ve které se s početním oslabením sečetla únava z pohárového utkání, domácí deset minut před koncem zužitkovali. Po rohu se hlavou trefil Štetina a strhl výhru na stranu Pražanů.

ANDREA STRAMACCIONI: "Po středečním vypadnutí z poháru jsme chtěli jednoznačně vyhrát a to je důležité. Baník byl po postupu v dobrém rozpoložení a jsme rádi, že se nám podařilo na obě jeho vyrovnání reagovat."

RADIM KUČERA: „Z první vážnější situace byla penalta a domácí se dostali na koně. Pak jsme působili dojmem, že jsme více na míči a Sparta se stáhla. Podařilo se nám srovnat. I když hra pak byla vyrovnaná, inkasovali jsme gól na 1:2, ale znovu jsme rychle dokázali srovnat a postavit se na nohy. Pak přišlo to nešťastné vyloučení. Když hrajete ve středu 120 minut, a pak od 65. minuty o desíti, tak se to projeví. Bylo to hrozně těžké. Dostali jsme gól a už jsme neměli síly srovnat.“

30Petr Vašek90300

29.
Sparta VS Baník
I. liga

Branky: 8. Šural z penalty, 52. Zahustel, 80. Štetina - 35. Baroš (Hrubý), 55. de Azevedo (odražený míč). Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Wilczek. ŽK: Šural, Costa, Mandjeck, Mareček - Granečný, Pokorný. ČK: 66. Granečný.