ne 15.5.2022

Loučení rozhodla penalta: Plzeň - Baník 1:0

Loučení Baníku s Tomášem Galáskem bodovou přízdobu nedostalo. O výsledku utkání rozhodla proměněná penalta a mistrovská Plzeň nad Slezany vyhrála 1:0.

Poslední utkání sezony 2021/22 čekalo na svou první větší šanci do 18. minuty. Měli ji domácí, konkrétně Jan Sýkora, který se na hranici šestnáctky uvolnil a dostal se k velmi nebezpečné střelu. Tu bravurně lapil Viktor Budinský.

A hned o minutu později hlavičkoval zblízka Jean-David Beauguel, byl ale tísněn Jakubem Pokorným, takže nemohl zamířit a přestřelil.

Útočník Viktorie Plzeň to pak zkoušel akrobaticky přes hlavu, ale přestřelil. Gólu se Beauguel dočkal ve 40. minutě. A to z penalty, o níž sudí Starý rozhodl až po zásahu videoasistenta. Hlavní arbitr totiž zprvu situaci ze 40. minuty, kdy plzeňský Sýkora po střetu s Viktorem Budinským upadl, jako faul vůbec neposoudil.

Ve druhém poločase ještě zaujala šance Tomše Chorého, který si před malým vápnem zpracoval centr, ale vzápětí minul, a pak také fakt, že trenér Tomáš Galásek postupně poslal do hry mladíky Matěje Šína, Marka Jaroně, Daniela Smékala i Sebastiana Boháče.

Michal Bílek: "Samozřejmě teď mi to dochází. Je to furt stejné, obrovský úspěch a překvapení. Velky díky všem tady - hráčům, kteří byli vynikající, realizačnímu týmu. Všichni pracovali skvěle. Bylo to úžasné. Jsem nadšený, už jsem nedoufal, že ještě zažiju takhle krásnou euforii a pocit, když jsou všichni kolem mě spokojení. Je to pecka. Dneska atmosféra skvělá, fanoušci výborní, i po zápase zůstali. Je to obrovský zážitek, a to samé nás čeká na náměstí. Fanoušci si za celoroční podporu zaslouží, abychom to s nimi trošku oslavili. Hodně se zmiňuje, že jsme vyhrávali o jeden gól. Někdy to byla spíš kritika, že nevyhráváme o víc. Počítají se tři body. Jestli vyhrajete 3:0, je to nádherné, ale 1:0 je taky super. My si moc vážíme vítězství."

Tomáš Galásek: “Bylo hrozně těžké dneska motivovat hráče, když o nic nejde. Učil jsem se vždycky, že žádný přátelský zápas neexistuje. Takže v téhle aréně za této atmosféry a hrát proti mistru musí být dostatečná motivace. Kluci to zvládli se ctí. V defenzivě jsme hráli první poločas velice dobře, měli jsme ze standardky s Kuzmou (Kuzmanovičem) náznak šance. Pak přijde situace s penaltou, Sýkora spadne, je VAR a odpíská se penalta. Do druhého poločasu se snažíme zlepšit finální fázi. V soubojích ale byli Plzeňští daleko silnější. Druhý poločas se odehrál už v takových oslavných ceremoniích celého stadionu. Domácí si kontrolovali náskok 1:0. Plzni je strašně těžké dát gól a vytvářet si proti ní šance. Dneska to byla stejná situace a domácí asi zaslouženě vyhráli."