so 11.3.2017

Komplikace ve Stovkách. Frýdek - Baník 2:1

Baníku první jarní zápas venku nevyšel. Ani v druhém slezském derby sezony na venkovní půdě nezabodoval a po prohře 1:2 ve Frýdku-Místku nechal znovu nadechnout třetí Opavu. Baník měl sice na těžkém terénu ve Stovkách optickou převahu, jenže jeho hon za vítězným gólem dvacet minut před koncem nečekaně utnul parádní trefou přes hlavu domácí Vyskočil.

Hosté se museli vypořádat s absencí stopera Tomáše Zápotočného, kterému vystavil stopku natažený sval, a do derby vstoupili snad nejhůře, jak se dalo. Varování před standardními situacemi se zhmotnilo v hořkou realitu hned v 6. minutě: hosté nestihli odehrát centrovaný míč a odražený balon z malého vápna dopravil za Vaškova záda Literák.

Těžký a hrbolatý terén mařil snahu o kombinační fotbal a z utkání se po čtvrthodině stal spíše boj. Baník naštěstí zavčasu vyrovnal. Po sérii rohových kopů Hrubého vrátil Sus balon na bližší tyč Hlinkovi, který v 19. minutě zblízka pálil nechytatelně pod břevno.

Baník, hnán možná třemi tisícovkami skvělých fanoušků, si získával územní převahu, ale ve finální fázi tomu vždy něco chybělo. Když už si Hrubý nebo Mičola seřizovali uvnitř vápna míč na ránu, vždy na poslední chvíli přišel domácí blok.

Druhý poločas začal velkou šancí Pokorného, který po rohu volejem z šestnácti metrů o centimetry minul tyč. Ale hned z protiakce se připomenul i soupeř a Vašek předvedl výborný zákrok proti Byrtusovi. Hosté se sice v závěrečné půlhodině nastěhovali na útočnou polovinu, ale v pokutovém území byli bezzubí. Dvacet minut před koncem navíc přišla ledová sprcha z kopačky Vyskočila, který z úhlu překvapil Vaška parádní trefou přes hlavu.

Na rozbahněném terénu už byl závěr jen o nakopávání. Přesto hostům vyšla ještě jedna kombinace, až na koncovku. Mondek dostal v 75. minutě míč ideálně zhruba na penaltový bod, ale svou střelou trefil jen gólmana, a Baník tak musel odjet domů bez bodů.

VLASTIMIL PETRŽELA: „Byl to více boj než fotbal. Snažili jsme se, ale oni byli silnější a větší, chodili do soubojů ostře. Hned ze začátku jsem si nechali dát blbý gól ze standardky, na které se týden připravujeme. Pak se nám podařilo vyrovnat a převážně měli hru v rukách. Bohužel jsme inkasovali podruhé a nevyužili stoprocentní šanci Mondekem. Ale takový je fotbal. Kluci odmakali maximum. Nikdo nic nevypustil."