so 7.5.2022

Góly značky ”Laco”: Baník- Hradec 3:1

Na poslední pokus to proti Hradci Králové vyšlo. Baník v utkání FINÁLE FORTUNA:LIGY proti soupeři, proti němuž se v této sezoně ne a ne prosadit, konečně uspěl. Soupeř sice vedl, ale Ladislav Takács do přestávky srovnal a jeho jmenovec Almási pak dvěma góly dokonal výsledkový obrat. Baník vyhrál 3:1.

Baník se snažil zlomit odpor Hradce hned od úvodu. Z počáteční aktivity ale vytěžil jen dva rohové kopy. V 7. minutě naopak přišla rychlá akce Východočechů do otevřené obrany domácích, Filip Kubala dal do šestnáctky Adamu Vlkanovovi, který míč napálil bez přípravy a zamířil přesně k tyči - 0:1.

Rychlý gól Hradce vývojem utkání poněkud zatřásl, úvodní aktivita Slezanů jakoby vyprchala, nicméně vyrovnat se Baníku podařilo. Hodně tomu pomohl Jiří Klíma, který se na levé straně šestnáctky tísněn soupeřem hezky uvolnil, levačkou míč okamžitě poslal obloučkem na malé vápno, kam si nabíhal nikým nehlídaný Ladislav Takács. A ten hlavou nezadržitelně srovnal.

O tři minuty později založil rychlou kolmou akci Jakub Pokorný, Petr Jaroň míč potáhl, nacentroval a hlavičkujícímu Ladislavu Almásimu chybělo málo, soupeř ale dokázal jeho střelu zablokovat na roh.

Rohový kop rozehrál Petr Jaroň, k hlavičce se v šestnáctce dostal osamocený Jiří Fleišman, ale ve výborné pozici míč netrefil ideálně a minul branku.

Pak to oba týmy zkoušel z přímých kopů z nadějných pozic. První pokus měl ve 34. minutě hostující Vlkanova, netrefil však branku, o čtyři minuty Jiří Fleišman pálil do zdi.

Jiří Klíma to o chvíli později zkoušel v šestnáctce z otočky, ale přestřelil.

Tři minuty před pauzou zachraňoval situaci Jan Laštůvka. Hosté po zisku míče uprostřed hřiště pádili do otevřené obrany, ve finále se ve velmi zajímavé pozici ocitl Kubala, jenž měl před sebou defacto už jen gólmana Baníku. Ten se před ním ale roztáhl, padl mu do rány a zabránil jistému gólu. Kubala ještě zkoušel dorazit, ale minul branku.

A také při první nebezpečné situace ve druhé půli hrál hlavní roli Jan Laštůvka. Do ostravské šestnáctky nacentroval Jakub Klíma, Erik Prekop tlačil míč hlavou k tyči, ale brankář Baníku k ní bleskově dolétl a balon vytlačil mimo tyče.

V 67. minutě se zrodila klíčová akce zápasu. Založil ji Martin Chlumecký, který přesným dlouhým křížným pasem našel na pravé straně Gigli Ndefeho. Ten si míč zpracoval na hrudi tak, že si ho poslal do běhu. V šestnáctce se před Ndefeho natlačil hradecký Štěpán Harazim, zdálo se, že má míč pod kontrolou, a pak, zřejmě po kontaktu s Ndefem, míč sám nečekaně přihrál na malé vápno přímo Ladislavu Almásimu. Ten nabídku využil a zblízka poslal levačkou Baník do vedení.

Krátce před koncem poslal Lacovi Almásimu z pravé strany podobnou nabídku David Buchta a kanonýr Baníku s ní naložil stejně dobře, jen protentokrát pravačkou – 3:1.

Tomáš Galásek: "Prvně bych chtěl poděkovat našim fanouškům, kteří náš tým podporovali v průběhu celého utkání. Dnes jsme si dali za cíl donutit soupeře chybovat, což se nám podařilo a důležité bylo, že jsme šance i zužitkovali. Po poločase jsme vystřídali a pokračovali v tlaku. To se nám podařilo a jsem rád, že odcházíme ze zápasu se ziskem tří bodů."

Miroslav Koubek: "Zdůraznil bych, že dnes to bylo velmi kvalitní utkání. Vsadili jsme na rychlostní hráče, kteří chodí do náběhu a to se nám v průběhu zápasu dařilo. V momentě, kdy jsme vedli, jsme dostali laciný gól. Druhý poločas jsme hru více otevřeli. Bohužel jsme udělali několik chyb a soupeř tyto šance využil. Vyzdvihl bych výborného Laštůvku, který držel Baník po dobu celého utkání."