pá 15.8.2014

Dokázali jsme to! Sparta - Baník 0:1

Po dlouhých šesti letech se Baník raduje z vítězství nad pražskou Spartou! V páteční předehrávce 4. kola Synot ligy ji porazil 1:0, když jedinou branku dramatického klání vstřelil slovenský záložník Ján Greguš. Modrobílí na Letné prokázali charakter a obrovskou vůli, právě tyto atributy byly základními stavebními kameny tohoto nečekaného úspěchu.

Lepší začátek si Baník nemohl přát, Greguš v 5. minutě obral o míč váhajícího Matějovského a následně si narazil s Azevedem. Posléze přes stínující sparťanské obránce vnikl do pokutového území a vypálil po zemi přesně na zadní tyč. Úvodní gól dodal Ostravanům sebevědomí, a to se projevilo několika zajímavými kombinacemi na útočné polovině Sparty. Žádná z nich ale nevedla k vážnějšímu ohrožení sparťanské brány.

Sparta postupně převzala inciativu, po chybě v ostravské rozehrávce se Hušbauer zmocnil míče, ale z dobré palebné pozice trefil jen boční síť. Ve 21. minutě pro změnu chybovala sparťanská defenzíva, čehož málem využil Azevedo, jenže minul. O čtyři minuty později prokázal Lafata střelecký instinkt, když nečekaně skluzem dosáhl na Marečkovu nepovedenou střelu, byť branku netrefil.

Sparta pokračovala v dobývání ostravské defenzívy, její kombinace byly nebezpečné, přesto je v defenzívě perfektně připravený Baník i s notnou dávkou štěstí přečkal. Nejvíce modrobílým zatrnulo těsně před poločasovou pauzou, když Lafata z přímého kopu trefil tyč!

Ve stejném duchu probíhal i druhý poločas. Sparta pokračovala v dobývání ostravské defenzívy, ale žádnou větší šanci si dlouhé minuty nevytvořila. Jako první tak zahrozil v 57. minutě Baník, když Greguš po dlouhém sprintu zatáhl míč k brance Pražanů, předal ho Frydrychovi, a ten celou situaci vyšperkoval přihrávkou na Azeveda. Toho ale na poslední chvíli zastavil skluzující Costa.

Jak minuty ubíhaly, Sparta svůj tlak stupňovala. Do pokutového území hostů létal jeden centr za druhým, a když jej neodvrátila výborně hrající obrana Baníku, zasahoval brankář Pavlenka. Třeba v 76. minutě, kdy skvěle zlikvidoval Lafatovu střelu mířící pod břevno.

Doslova infarktové chvíle přinesl nastavený čas. Nejprve ve třetí minutě nastavení běžel Šichor sám na bránu, jenže se nechal vytlačit z ideální střelecké pozice a nakonec pálil mimo. O tři minuty později, v 96. minutě, se muselo pořádně rozbušit srdce všem baníkovským příznivcům, a to když se střídající Konaté dostal z pravé strany do vápna a tvrdě vypálil. Mezi třemi tyčemi Baníku ale opět exceloval Pavlenka, který míč vyrazil do bezpečí. Když sudí naposledy hvízdl do píšťalky, propukla modrobílá euforie. Dokázali jsme to!