so 27.6.2015

Cracovia Krakov - FC Baník Ostrava 3:1

V úvodním utkání letní přípravy prohrálo áčko Baníku s účastníkem polské Ekstraklasy Cracovií Krakov na útulném stadionu ve Wolbromi 1:3. Sobotní zápas nabídl dva zcela rozdílné poločasy. V prvním se trefili třikrát domácí, ve druhém měli více ze hry baníkovci, kteří vyzkoušeli hned čtveřici testovaných fotbalistů, slovenského brankáře Viktora Budinského,jeho krajany Imricha Bedecse a René Dediče i bosenského mladíka Namira Alispahiće.

Začátek utkání Baníku nevyšel. Španěl Armiche utekl ostravské obraně a vzápětí tvrdě vypálil. Brankář Budinský sice jeho střelu vyrazil, ale jen před nohy dobíhajícího Frydrycha, který si míč nešťastně srazil do vlastní branky.

Defenzíva Baníku i nadále nepůsobila jistým dojmem. Cracovia ovládala střed hřiště a její hráči nebezpečnými kolmicemi nacházeli skulinky v obranné čtyřce Korytářova týmu. V 17. minutě Alispahić fauloval Zjawińskiho a nařízený pokutový kop bezpečně proměnil Cetnarski.

Ve 28. minutě se poprvé vážněji osmělil i Baník, a to zásluhou Alispahiće, který se skvěle individuálně prosadil přes tři hráče Cracovie. Celé akci chybělo jen lepší zakončení, bosenský útočník mířil těsně mimo. A tak ve 41. minutě znovu udeřili domácí. A znovu jako přes kopírák. Kapustka sám před Budinským přihrál k prázdné brance Sewczykovi, a ten pohodlně zakončil.

Ve druhém poločase Baník téměř kompletně obměnil sestavu. Zejména v obranné souhře působili ostravští fotbalisté kompaktněji než v prvním poločase, přesto měl soupeř z Krakova několik příležitostí navýšit skóre, ty však neproměnil.

Za zlepšený výkon po změně stran byl Baník odměněn alespoň korekcí skóre, v 84. minutě se pohotovou střelou k tyči blýskl Kolumbijec Zapata. A když dvě minuty před koncem utkání pálil Pyclík z dobré pozice nad branku, skončilo utkání vítězstvím Cracovie 3:1.

Radomír Korytář: "Bylo to utkání dvou rozdílných poločasů. V tom prvním kluci bohužel vůbec neplnili to, s čím jsme chtěli na hřiště jít. Soupeř byl rychlejší v pohybu s míčem i bez něj. Ale jsme teprve v začátcích naší spolupráce, takže se chyby objevují. Zatímco první poločas ukázal, že je před námi ještě dlouhá cesta, druhý už přinesl spokojenost. Prezentovali jsme se vysokým presinkem, získávali míče a celkově bylo v naší hře hodně kladů. Tak si představuji, že budeme hrát. Dali jsme gól a měli i další příležitosti, k tomu navíc někteří hráči předvedli dobré individuální výkony."

Cracovia

I. poločas: Pilarz – Deleu, Rymaniak, Sretenović, Zejdler - Cetnarski, Dąbrowski, Armiche, Kapustka, Szewczyk, Zjawiński. II. poločas: Sandomierski - Zejdler, Rymaniak, Polczak, Król, Diabang, Cetnarski, Budziński, Wdowiak, Jendrisek, Kapustka.

I. poločas: Budinský - Vengřinek, Frydrych, Kaša, Helešic – Šichor, Bedecs – De Azevedo, Kukec, Alispahić - Dedić. II. poločas: Budinský – Celba, Bedecs, Kouřil, Byrtus – Matěj, Foltyn – Pyclík, Mišák, Holzer – Alispahić (72. Zapata).