so 25.7.2015

Baník vstoupil do ligy porážkou 1:2 na Zbrojovce Brno

Úvodní vystoupení Baníku Ostrava v letošním ročníku Synot ligy 2015/2016 skončilo porážkou 1:2 na hřišti Zbrojovky Brno. Baníku nepomohlo ani jednobrankové vedení, které parádní trefou z rohového kopu zařídil Davor Kukec. Těsně před koncem první půle Zbrojovka vyrovnala zásluhou Michala Škody a brněnský obrat dokonal dvě minuty před koncem Pavel Zavadil, který proměněným pokutovým kopem zajistil domácím tři body. V závěru sobotního utkání vzplály emoce a Baník po červené kartě Marka Šichora dohrával v početním oslabení.

Baník se v úvodním ligovém kole představil na půdě Zbrojovky Brno, kde loni na jaře remizoval 0:0. Ostravský trenér Radomír Korytář avizoval po nevydařené generálce s Karvinou změny v sestavě, a tak také učinil. Baníkovci nastoupili s novými tvářemi v sestavě Filipem Kašou, Martinem Foltynem, Carlosem de Azevedem a uzdraveným Derrickem Mensahem.

Na první velkou příležitost čekali diváci na Městském fotbalovém stadionu v Srbské do 10. minuty a vytvořili si ji domácí. Ani Košťál a ani Řezníček však nedokázali míč propasírovat za brankovou čáru, přestože zakončovali z bezprostřední blízkosti. Brankář Jiří Pavlenka se reflexivním zákrokem blýskl zejména proti Řezníčkově dorážce.

Po úvodní brněnské aktivitě se začal osmělovat i hostující Baník. Obranu Zbrojovky zlobil především rychlonohý štírek Francis Narh. Ghanský útočník ve 23. minutě utekl brněnským strážcům, v pokutovém území vyškolil Košťála a přihrával před prázdnou bránu, jenže de Azevedo si při zakončení překážel s Mondekem a v obrovské šanci pálil mimo.

Za zlepšenou hru byli ostravští fotbalisté odměněni vedoucí brankou. Davor Kukec z rohového kopu zatočil míč přesně na zadní tyč brněnské branky a parádním gólem přinesl Baníku vedení 1:0.

Jenže dvě minuty před koncem prvního poločasu Brno srovnalo účty. Začalo to zbytečnou ztrátou uvnitř pokutového území Baníku. Po rychlé brněnské akci a následném Malíkově centru se obrana Baníku nestačila zformovat. Míč putoval k osamocenému Michalu Škodovi a ten jej tvrdou hlavičkou dopravil do sítě.

Do druhého poločas už nezasáhl Tomáš Vegřinek, který přepustil místo na hřišti Marku Šichorovi. Právě nový muž na hřišti měl první velkou šanci druhého poločasu, ale v 62. minutě z rychlého protiútoku po Narhově přihrávce nepropálil brankáře Doležala.

Fotbalisté Zbrojovky měli zvlášť v závěrečných deseti minutách územní převahu a brankář Pavlenka musel být neustále ve střehu. Jenže když už to vypadalo, že zápas spěje k remíze, nařídil sudí Kovařík pokutový kop za faul Foltyna na Paška. K míči se postavil brněnský kapitán Pavel Zavadil a nekompromisní střelou poslal Zbrojovku do vedení 2:1. Na zvrat měl Baník málo času, navíc v první minutě nastaveného času přišel o vyloučeného Marka Šichora.

Radomír Korytář (FC Baník Ostrava): "Vím, že na v lize odepisované mužstvo jsme tady podali kvalitní výkon. Naším cílem bylo získat bod, což se nám málem povedlo. Musím říct, že zkušenějšímu mužstvu, než je to naše, by se nemohlo stát, aby dostalo oba góly v závěrech poločasů. Jinak naše hra vypadala slušně, byli jsme na soupeře dobře připraveni a chtěli mu hru znepříjemnit. Zklamaný jsem pouze z toho, že odjíždíme bez bodů, protože jsme tu mohli minimálně remizovat či vyhrát."