pá 22.1.2016

Baník v přípravě přestřílel Zbrojovku 5:3

Bohaté na góly bylo páteční přípravné utkání, ve kterém se fotbalisté Baníku Ostrava představili na umělé trávě ve Vyškově proti Zbrojovce Brno. Ostravané v přestřelce zvítězili 5:3, když se dvakrát střelecky prosadil Hrubý a jeden gólový zápis si připsali Ožvolda, Červenka a Helešic. Za Brno dvakrát skóroval kapitán Zavadil, jednou se trefil Škoda.

Baníkovci nastoupili do pátečního utkání proti sedmému celku podzimní části Synot ligy s jedinou výraznější změnou, kterou bylo nasazení slovenského záložníka Richarda Lásika na post stopera. Kvůli zranění totiž scházel obvyklý člen základní jedenáctky Filip Kaša, a tak trenér Vlastimil Petržela vyzkoušel tuto dosud neobjevenou alternativu. Pro zdravotní problémy v nominaci chyběl i zkušený Tomáš Mičola, jinak byl tým víceméně kompletní v podobě, která vykrystalizovala v úvodních třech týdnech přípravy.

Našemu mužstvu se hned od prvních minut proti Zbrojovce dařilo navazovat na předchozí zápasy, ve kterých převládal fyzicky náročný herní projev se spoustou náběhů a akcí přes křídelní prostory. Radost z gólu se zaslouženě dostavila už v 6. minutě, kdy nejprve Robert Hrubý dostal pod tlak rozehrávajícího brankáře Brna a jeho nepřesnou přihrávku zachytil na rohu pokutového území Daniel Holzer. Jeho centr našel před brankou právě osamoceného Hrubého, který šikovně hlavičkoval přesně k tyči. Povedený vstup do utkání dovedli baníkovci potvrdit ještě krásnější brankou ve 26. minutě, jejím autorem byl záložník Dan Ožvolda, který se z hranice velkého čtverce trefil přímo do šibenice.

Soupeř poté začal zvedat hlavu, ale do vážnějších šancí se nedostával. Paradoxně jeho první branka, která padla ve 31. minutě, nepadla z vypracované akce, ale byla spíše dílem štěstí. Zkušený Zavadil totiž poslal střílený centr na přední tyč, kde k překvapení všech míč propadl do sítě přes clonícího obránce i brankáře Vojtěcha Šroma. Následně mohli Brňané i vyrovnat, ale Šrom dokázal napravit zaváhání obrany a gólovku Škody zneškodnil. Poločas tak skončil naším vedením 2:1. Hned zkraje druhé půle naskočil do utkání pouze jediný střídající hráč, a to Luka Lučić, který střídal Martina Dostála. Dlouho se však chorvatský bek na hřišti neukázal, protože musel pro zranění přepustit místo Denisi Granečnému.

To už ovšem bylo za stavu 3:2 pro Baník, protože nejprve se ve 46. minutě po pěkné kombinační akci a přihrávce Karola Mondeka prosadil přízemní střelou ze šestnácti metrů už podruhé v zápase Hrubý, na jehož branku Brno odpovědělo v 56. minutě pohotovou dorážkou Škody. Skvělý zákrok Šroma proti předchozí střele Zavadila bohužel nebyl nic platný. Gólová přetahovaná však pokračovala i v dalších minutách, a to tentokrát v penaltovém duchu. V 64. minutě proměnil s přehledem pokutový kop nařízený za hraní rukou střídající útočník Marek Červenka a stejně si o dvanáct minut později počínal na druhé straně brněnský tahoun Zavadil.

Stav 4:3 v náš prospěch sváděl k dramatickému závěru. Rozuzlení nakonec přišlo v 82. minutě, kdy naši brejkovou akci táhl až do zakončení Červenka, který následně získal i odražený míč a nabízel jej do lepší střelecké pozice spoluhráčům. Když obranný val uvnitř šestnáctky nepropálil Jan Matěj, dostal se k míči Ožvolda, po jehož stříleném centru už měl střídající Matěj Helešic lehkou úlohu doklepnout míč do odkryté branky. Po minulé výhře 3:0 nad Znojmem se nám tedy podařilo zvítězit i v dalším kvalitním přípravném zápase, a to nad Zbrojovkou Brno v poměru 5:3.

Další přípravný zápas náš tým odehraje ve středu 27. ledna od 14:00 na hřišti polského klubu Slask Wroclaw.

Vlastimil Petržela (FC Baník Ostrava): "Utkání se mi líbilo z toho pohledu, že dáváme dost gólů. S tím jsem spokojený a jsem rád, že jsme také konečně proměnili pokutový kop. Jinak jsme si ale nechali dát zbytečně dva góly. Herní projev však byl znovu velice slušný, myslím, že se nemusíme bát žádného soupeře."

22.
ledna
Brno VS Baník

Poločas: 1:2
Branky: 31. Zavadil, 56. Škoda, 76. Zavadil (pen.) - 6. Hrubý, 26. Ožvolda, 46. Hrubý, 64. Červenka (pen.), 82. Helešic. Rozhodčí: Marek - Pelikán, Sedláček.