so 1.8.2015

Baník prohrál na Spartě 1:3. O body přišel v závěru

Srdnatě hrající Baník favorizované Spartě dlouho vzdoroval a od 63. minuty dokonce vedl po brance Martina Kouřila 1:0. Jenže na senzační vítězství Ostravané nedosáhli, nakonec si neodváží ani bod. Sparta totiž udeřila v závěrečných deseti minutách, kdy její obrat přinesly góly Lafaty, Dočkala a Fataie. Baník po prohře 1:3 stále čeká na premiérové body v letošním ročníku Synot ligy.

Baník se v sobotu představil na půdě pražské Sparty, kde minulou sezónu senzačně zvítězil 1:0. V sestavě Korytářova výběru nastoupily dvě nové posily Vojtěch Engelmann s Václavem Ježdíkem. Oba zaujali místo v záložní řadě. Jedné změny doznala i obranná čtyřka, konkrétně její levá strana, kde Tomáše Vengřinka nahradil Daniel Holzer.

Kdo čekal, že Sparta od úvodního hvizdu převezme nad zápasem dirigentskou taktovku, šeredně se mýlil. Už ve 2. minutě se hosté zmocnili míče u vlastní šestnáctky, Francis Narh přihrávkou za sparťanskou obranu vysunul Karola Mondeka, jenže slovenský záložník v sólu na brankáře Štěcha nastřelil tyč.

Baník hrál nadále aktivně. Svěřenci trenéra Korytáře neúnavně napadli sparťanskou rozehrávku a po zisku míče okamžitě vyráželi dopředu, kde domácí obranu zaměstnával rychlonohý útočník Narh. V 19. minutě si baníkovci vytvořili v pořadí druhou stoprocentní příležitost, ale ani tentokrát ji Mondek neproměnil, když po nepřesné rozehrávce brankáře Marka Štěcha netrefil z osmnácti metrů odkrytou branku.

Sparťané poprvé vážně zahrozili deset minut před koncem prvního poločasu. Dočkalův střílený centr Pavlenka vyrazil před Hušbauera, jehož prudkou dorážku ostravský brankář skvělým zákrokem zneškodnil, avšak pouze k nohám Davida Lafaty, který z dobré pozice přestřelil. Ve 40. minutě pro změnu Frýdkova přihrávka proletěla napříč pokutovém územím Baníku. Ve skluzu se na ni snažili dosáhnout Lafata s Paixaem, leč neúspěšně. Po prvním poločase hrál Baník se Spartou nerozhodně 0:0.

Nástup do druhé půle měla lepší Sparta, po Steinhörově zpětné přihrávce pálil Bořek Dočkal vysoko nad. Baník si po přestávce ve své první šanci vedl o poznání produktivněji. Davor Kukec v 63. minutě rozehrál standardní situaci na Karola Mondeka, po jehož centru Filip Kaša vyhrál důležitý souboj se sparťanským strážcem a připravil míč pro Martina Kouřila, který zblízka dopravil míč do sítě.

Baníkovci drželi senzační vedení, ale do závěrečného hvizdu zbývalo ještě hodně času. První upozornění pro ostravskou obranu připravil David Lafata, jehož hlavička proletěla těsně vedle Pavlenkovy svatyně. Sparta přidávala pod kotel, o pět minut později Jiří Pavlenka s námahou vyrazil Matějovského nebezpečný pokus.

Ve chvílích, kdy se Sparta snažila o vyrovnání, málem přišel rozhodující druhý úder do její sítě. Francis Narh z rychlého protiútoku skóroval pod břevno sparťanské branky, ale gólovou radost mu překazil zdvižený praporek asistenta rozhodčího. V době přihrávky se totiž ghanský útočník nacházel v ofsajdu.

Sparta si v závěru utkání vytvořila drtivý tlak a nakonec dosáhla svého. V 80. minutě kopali domácí rohový kop, do centru Dočkala vběhl David Lafata a nekompromisní hlavičkou vyrovnal na 1:1. Když Narh v následné gólové šanci nevrátil vedení na startu Baníku, udeřila v 84. minutě opět Sparta. Bořek Dočkal si na hranici šestnáctky udělal prostor ke střele a jeho tečovaná rána zamířila za Pavlenkova záda. Otřesený Baník dorazil v první minutě nastaveného času Kehinde Fatai, který stanovil na konečných 3:1 pro Spartu.

Radomír Korytář (FC Baník Ostrava): „Dlouho to vypadalo, že bychom si odtud mohli odvézt bod či tři, ale posledních zhruba patnáct minut jsme bohužel nezvládli. V prvním poločase jsme mohli vést i 3:0 a nikdo by se nedivil, dostali jsme se do výborných herních situací a ve druhé půli i vedli, ale nakonec se ukázala síla soupeře. Sparta nás v závěru přehrávala, projevila se její kvalita, ale musím říct, že kdyby neměla Davida Lafatu, třeba by toto utkání bodově nezvládla. Celkově jsem rád za to, jak jsme utkání zvládli. Sparta s námi měla obrovský problém. Je jenom škoda posledních dvaceti minut utkání.“