ne 21.9.2014

Baník podlehl Viktorii Plzeň 0:2

Překvapení se nekonalo, Baník v nedělním utkání 8. kola Synot ligy prohrál na hřišti Viktorie Plzeň 0:2. Zápas hodně ovlivnilo Kašovo vyloučení z jednatřicáté minuty a následná penalta pro Plzeň, kterou proměnil Kolář. Ve druhé půli Plzeň ovládla hru a zásluhou Vaňka uzavřela gólový účet utkání.

Baník nastoupil do nedělního utkání v Doosan Areně se dvěma změnami v základní jedenáctce. Zraněného Jana Baránka, který si v tréninku před Plzní natáhl úpon, nahradil uprostřed obrany Filip Kaša. Ke druhé změně došlo na pravé straně zálohy, kde namísto Davora Kukece nastoupil David Petrus.

V úvodních minutách se zodpovědně hrajícímu Baníku dařilo eliminovat útočnou sílu plzeňského favorita. Zejména v prvních patnácti minutách byl k vidění vyrovnaný fotbal bez větších šancí na obou stranách. Domácí se poprvé osmělili v 17. minutě, kdy Petrželova nebezpečná střela prosvištěla vedle vzdálenější tyče. O deset minut později se k hlavičce z malého vápna dostal osamocený Kolář, jenže ve vyložené šanci ostravskou branku přestřelil. Plzeň stupňovala svou aktivitu před brankou Pavlenky, který ovšem stále nemusel vážněji zasahovat,neboť i Pilařův tvrdý pokus po individuálním uvolnění skončil nad břevnem.

První větší práci měl Pavlenka ve 30. minutě, kdy se včas vrhl pod nohy Pilařovi, který unikal sám na bránu. Minutu nato přišel klíčový okamžik nedělního střetnutí. Kaša si nepohlídal dotírajícího Chramostu, a ten se v mžiku prodral k míči. Stoper Baníku následně ztratil stabilitu, spadl plzeňskému útočníkovi pod nohy a poslal jej k zemi. Hlavní arbitr Příhoda odpískal pokutový kop a Kašu potrestal červenou kartou. Nařízenou penaltu Kolář střelou do Pavlenkova protipohybu bezpečně proměnil a poslal Plzeň do vedení 1:0.

V početním oslabení hrající Baník se ve druhé půli nemohl vymanit z plzeňského sevření. Domácí ostřelovali baníkovskou branku ze všech možných pozic, ale buď si vylámali zuby na skvěle chytajícím Pavlenkovi, nebo mířili nepřesně. Baníku se jednobrankové manko, které mu dávalo naději alespoň na zisk jednoho bodu, podařilo držet do 75. minuty. Tou dobou si na Teclův centr naskočil Vaněk a hlavou poslal míč ke vzdálenější tyči. Pavlenka se už mohl pouze ohlédnout, jak se třepotá v síti. S dvoubrankovým vedením v zádech Plzeň v poklidu držela míč a dovedla zápas do vítězného konce.

Tomáš Bernady (FC Baník Ostrava): Do Plzně jsme jeli s vědomím, v čem je síla Viktorie. V domácím prostředí dokáže hrát nátlakově a útočit po stranách prostřednictvím rychlých křídel. To jsme chtěli eliminovat zodpovědnou hrou dozadu a změnami v sestavě. Do 30. minuty se nám to dařilo, ale po individuální chybě se naše hra zhroutila. V početním oslabení, za stavu 0:1, jsme ve hře dopředu nebyli vůbec nebezpeční. Přesto jsme šance Plzně ustáli a věřili, že se nám podaří nějaký brejk. Patnáct minut před koncem jsme inkasovali druhý gól a ten rozhodl. Ve zbývajících minutách se pak utkání jenom dohrávalo.