so 4.7.2015

Baník dostal od Senice pět branek

Tvrdou fotbalovou lekcí skončilo sobotní utkání Baníku proti FK Senica, kterým tým trenéra Radomíra Korytáře uzavřel týdenní soustředění v jihomoravské Břeclavi. K celkově třetímu duelu letní přípravy si baníkovci zajeli do slovenské vesničky Petrova Ves, kde jim celek Senice vstřelil pět branek a po zásluze vyhrál 5:0. Nic na tom bohužel nezměnil ani fakt, že výkon baníkovské sestavy byl zejména v první půli docela solidní, po změně stran však přišel propad.

Po důstojném úvodním ceremoniálu se státními hymnami České i Slovenské republiky se v malebném prostředí stadionu v Petrově Vsi jako první hnali do útočení baníkovci. Francis Narh dostal hned v první minutě od Davora Kukece přesnou kolmici mezi beky, ale z hranice šestnáctky vystřelil s malou razancí. Pak se předvedla také Senica, která zahrozila nepříjemným stříleným centrem na zadní tyč a poté nebezpečnou hlavičkou těsně nad branku hájenou testovaným srbským brankářem Vilsonem Cakovićem.

Úvodní pasáž hry přinesla ještě ve 13. minutě slibnou standardní situaci ve prospěch Senice. Hlohovský však přímý kop z osmnácti metrů namířil vedle branky. Větší přesnost scházela vzápětí na druhé straně Eriku Lienerovi, další z testovaných borců v baníkovském dresu se krásně položil do centru Tomáše Vengřinka, ale jeho akrobatické zakončení proletělo těsně nad břevnem senického gólmana Junase. Reputaci si první ze jmenovaných střelců napravil v 18. minutě, kdy se tentokrát už velmi přesně trefil z přímého kopu, a Senica šla do vedení 1:0.

To chtěl změnit hned po rozehrání Martin Foltyn, avšak po pěkném navezení míče na střed pokutového území pálil nad branku Senice. Po doplnění pitného režimu, což byla ve velkém vedru věc vskutku nezbytná, se na hřiště s větší chutí vrátili baníkovci, kteří nejprve ve 26. minutě ohrozili branku soupeře stříleným centrem Lienera a následně tvrdou střelou Daniela Holzera, která skončila těsně vedle pravé tyče. Odehranou půlhodinu hry pak po nabídce od Narha zakončil střelou nad branku z dobré pozice Vengřinek.

Baník tím sice potvrdil postupně sílící územní převahu a držení míče, k větší efektivitě útočných akcí však scházel klid a přesnost v přechodové fázi. Senica svými chybami v rozehrávce nabízela dostatek šancí k překonání její obrany, které mohli baníkovci lépe využít. Jelikož se tak nestalo,udeřilo ve 38. minutě na druhé straně, kdy Dolný v prostoru pravého křídla těžil z malého důrazu baníkovské obrany a ranou pod břevno překonal Cakoviće. Na již dvoubrankové vedení Senice mohl odpovědět ve 40. minutě Kukec, který vzal „na sebe“ přečíslení dvou na jednoho beka, ale jeho řešení střelou špičkou kopačky gólové parametry nemělo.

Když se podobně vedlo ve velké šanci Narhovi, dorážejícímu Lienerovi i hlavičkujícímu Michalu Frydrychovi, skončila první půle vedením Senice 2:0. Po změně stran nastoupil za Baník do branky Viktor Budinský místo Cakoviće, Jan Matěj do středu zálohy místo Foltyna a Matěj Helešic na levé straně obrany nahradil Holzera. Baníkovské sestavě však od počátku druhé půle scházela kompaktnost,čehož soupeř využil v 56. minutě, kdy prošel středem hřiště Hlohovský, který už podruhé v utkání potvrdil pověst dobrého střelce ze střední vzdálenosti a zvýšil vedení Senice na 3:0.

Až poté se baníkovci opět vrátili ke své kombinační hře, jenže až na několik standardních situací a střelu Narha do středu branky se výrazněji prosadit nedokázali. I proto se počtvrté v utkání radoval soupeř. Kalabiška si v 70. minutě naběhl na přihrávku za obranu Baníku a křížnou střelou, která se odrazila od tyče zvýšil na 4:0 pro slovenský celek. O gól hůře bylo baníkovské sestavě v 81. minutě, kdy se podruhé v zápase prosadil Dolný. Tím stanovil konečné skóre zápasu na 5:0. Baníkovci tak uzavřeli týdenní soustředění nepovedeným výsledkem. Po návratu do Ostravy budou od úterka opět pokračovat v přípravě na Bazalech.

Radomír Korytář: "Výsledek hovoří za vše. Nebyli jsme efektivní a nedali ani šance, kdy jsme šli sami na brankáře. Navíc jsme udělali příliš mnoho chyb v obraně, které uměl kvalitní soupeř potrestat. Zápas nám ukázal, že někteří hráči zřejmě nestačí na to, aby hráli na úrovni, kterou požadujeme. Teď si musíme vše vyhodnotit. V úterý se vrátíme zase k přípravnému procesu v domácích podmínkách. Věřím, že nás nepovedený výsledek neovlivní a pojedeme dál."

4.
července
Senica VS Baník
Přátelská utkání

Poločas: 2:0
Branky: 18. a 56. Hlohovský, 38. a 81. Dolný, 70. Kalabiška. Žluté karty: Komara, Kontár, Čunta – Foltyn.