so 9.12.2023

Slezané naTANKOvali plnou: Hradec - Baník 2:3

Velmi cenné tři body přiváží Baník z Hradce Králové. Slezané sice v Malšovické aréně brzy vedli 1:0, ale domácí vývoj i skóre otočili. Dvěma góly však vrátil modrobílým vedení Abdullahi Tanko, takže na konci utkání platilo: Hradec Králové . Baník 2:3!

Už ve třetí minutě byl Baník vcelku blízko úspěchu. Karel Pojezný si nachystal míč před šestnáctkou ke střele, vypustil ji, jeden z domácích hráčů míč tečoval a gólman Bajza jen zkoprněle čekal, zda balon po změně směru skončí v síti, nebo těsně mine jeho pravou tyč. Stalo se to druhé.

Vzápětí se do velké šance dostal Abdullahi Tanko. Chtěl se vyhnout gólmanu Bajzovi, přehodil si míč na levou, ale než stačil vystřelit, byl zablokován.

Baník ale pokračoval dál, dělovku Filipa Kubaly dostihl Bajza skokem u své levé tyče a vyboxoval ji.

Famózní úvodní pětiminutovku Baníku završil Ewerton, který si před malým vápnem skvěle vyskočil na centr Gigli Ndefeho a hlavou poslal Slezany do vedení.

Ve 14. minutě bylo ovšem vyrovnáno. Na centr Václava Pilaře z levé strany si před brankou Baníku vyskočil Daniel Horák a hlavou poslal míč do protipohybu Jiřího Letáčka.

Ve 22. minutě mohl jít Baník znovu do vedení, Abdullahi Tanko pádil opět sám na gólmana. Chtěl jej prostřelit, ale Bajza jeho úmysl vystihl a míč nohou vykopl.

27. minuta přinesla rychlou kombinaci Baníku, kterou David Buchta završil přihrávkou Ewertonovi. Brazilec v barvách Baníku vypálil, trefil však přesně prostor, kde stál Bajza. A ten střelu vyboxoval na roh.

Zajímavá situace nastala ve 38. minutě. A málem  skončila kuriózním gólem Baníku. Abdullahi Tanko se vydal atakovat gólmana Bajzu, který se chystal vykopnout míč do hřiště. Napálil však právě Tanka, od útočníka Baníku se míč odrazil směrem k prázdné hradecké brance, ale nakonec se odkutálel kousek vedle ní do zámezí.

V závěru první půle fauloval Patrick Kpozo ve vlastní šestnáctce domácího Kučeru, pískala se penalta a Václav Pilař ji proměnil – 2:1 pro domácí. A Baník, ačkoliv měl v první půli řadu velkých šancí, odcházel do kabin v pozici prohrávajícího.

Úvod druhé půle se nesl ve znamení několika střeleckých pokusů na obou stranách, z pohledu Baníku vypadal nejnadějněji ten, který měl na svědomí Filip Kubala. Z hranice šestnáctky těsně minul.

Aktivita Baníku narůstala. Bylo jen otázkou, zda ji Slezané promění v údernou kombinaci a zejména pak v gólovou trefu. Odpověď na tuto otázku dala nejdříve 82. minuta. Rozběhnutému Abdullahi Tankovi přiťukl míč šikovně Jiří Klíma, jehož poslal trenér Pavel Hapal nedlouho předtím na hřiště. Tanko se ocitl opět sám proti Bajzovi, a tentokrát jej prostřelil – 2:2.

To však nebylo ze strany Baníku vše. V 87. minutě sice zahrozili domácí, jejichž rychlý kontr byl opravdu nebezpečný, ale Štěpán Harazim zblízka nezakončil.

Ale pak přišla 90. minuta, s ní další skvělá přihrávka Jiřího Klímy Abdullahi Tankovi a další souboj Tanko versus Bajza. Útočník Baníku si počínal suverénně, udělal Bajzovi kličku a zasunul do prázdné – 2:3!

VÁCLAV KOTAL: "Věděli jsme, že je Baník v ofenzivě velice silný, přesto jsme mu vlastními chybami ve středu hřiště nabídli situace, které on dokázal proměnit a rozhodnout z nich zápas. Jinak si myslím, že jsme viděli zajímavý zápas nahoru dolů."

PAVEL HAPAL: "Na začátku jsme měli spoustu šancí a šli jsme do vedení. Měli jsme několik možností k tomu, abychom náskok navýšili, to se nám ale nepovedlo. A jak už to tak bývá, soupeř si vypracoval situaci, vyrovnal, a pak šel dokonce do vedení. Nicméně jsme věřili, že jsme schopni utkání otočit, vyšlo nám střídání, zejména Jirka Klíma hru hodně oživil, nakonec jsme ty góly dali a se třemi body jsme spokojeni."