so 30.9.2023
MUZ

Tři tisíce fans, tři góly, tři body: Sigma - Baník 0:3

Baník skvěle zvládl očekávaný souboj s olomouckou Sigmou. Opanoval jej díky třem tisícovkám svých fanoušků v hledišti, dík kvalitnímu výkonu i na hřišti. Olomouc se prosadit nedokázala, Baník udeřil třikrát, z čehoř vyplynulo: Olomouc - Baník 0:3.

Utkání začalo olomouckým tlakem, z něhož rezultovala šance Víta Beneše. Ten zavíral prostor u vzdálenější tyče, kam k němu přilétl dlouhý pas. Olomoucký stoper jej však v dobré pozici špatně trefil.

A udeřilo na druhé straně. A hned ze zbraně, na kterou se domácí nepochybně hodně soustředili. Míč se po vyhraném souboji na půlce hřiště dostal k Filipu Kubalovi, ten jej okamžitě prodloužil na rozběhnutého Abdullahiho Tanka. Útočník Baníku si všiml, že gólman Macík proti němu vybíhá, a tak jej nádherným způsobem přeloboval – 0:1!

O chvíli později bylo horko na druhé straně. Jiří Letáček vyrazil míč před šestnáctku. Jan Navrátil chtěl míč bez přípravy vrátit do odkryté branky, což by se mu bývalo povedlo, kdyby na čáře nezasáhl Gigli Ndefe.

A ještě jedna šance pro Olomouc. Jan Vodháněl zakončoval po rohovém kopu zblízka a k tyči, Jiří Letáček zasáhl skvěle.

Přišla 19. minuta a druhý úder Abdullahi Tanka. Vše z pohledu Baníku začalo ziskem míče na vlastní polovině u pomezní autové čáry. K míči se dostal Jiří Boula a bez váhání narýsoval polopřímku směr Tanko. Senzačním způsobem. Olomoucká obrana neměla nejmenší šanci rozběhnutého útočníka Baníku zachytit, a tak se situaci pokusil zachránit gólman Macík. Vyběhl proti Tankovi za šestnáctku, hbitý baníkovec se mu ale vyhnul a brankář domácích jej sestřelil. Jasná červená, sudí Szikszay neváhal.

Početní výhodu využil Baník ve 29. minutě. Centr Karla Pojezného odvrátila olomoucká obrana jen před vlastní šestnáctku, tam se balonu zmocnil David Buchta a bez otálení jej poslal doprava Ewertonovi. Ten vnikl zpět do šestnáctky, chvíli se možná rozmýšlel, komu míč před branku předloží, pak se ale rozhodl pro křížnou dělovku a dobře udělal. Gólmanu Digaňovi ji navíc ještě bránící hráč mírně tečoval, takže olomoucký brankář neměl nárok.

Domácí nic nevzdali a do druhé půle šli s odhodláním srovnat skóre. A po čtvrthodině byli velmi blízko snížení, v gólové pozici se ocitl Ondřej Zmrzlý. Zakončoval zblízka, měl ale smůlu. Jiří Letáček vytrčil proti jeho střele levou ruku a zabránil téměř jistému gólu.

O chvíli později zazářil také Tomáš Digaňa na druhé straně, rána Jana Jurošky měla výborné parametry a mířila pod břevno. Digaňa ji dokázal vyrazit.

Slezané pak úspěšně drželi Hanáky v dostatečné vzdálenosti od své branky a sami začali být stále nebezpečnější. Střela Tomáše Riga ještě o fous minula Digaňovu branku, ale v 78. minutě se urodilo potřetí. Další vynikající přihrávku vymyslel Jiří Boula. Tentokrát našel rozběhnutého Davida Buchtu, který si balon v běhu bezchybně převzal, pádil sám proti Digaňovi a znovu uplatnil svou libůstku – střelu pravou šajtlí. Olomoucký gólman byl znovu bez šance – 0:3!

O chvíli později Jan Juroška: náběh do šestnáctky, rána z pravé strany a – břevno!

Tečku za utkáním učinil Jiří Letáček. V nastaveném čase to proti němu zblízka zkusil hlavou Beneš, mířil do protipohybu, ale gólman Baníku má úžasnou fazónu a potvrdil ji i v této chvíli. Benešovu hlavičku nádherně vyboxoval, čímž uhájil čisté konto i třígólový náskok Baníku.

Fotogalerie

Ohlasy k utkání

Václav Jílek: "Vyloučení nás zastavilo. Jsem přesvědčený, že i s dvoubrankovou ztrátou bychom se zápasem byli schopní něco udělat. V deseti to ale bylo samozřejmě složité, i z hlediska mentality. Moc nám toho dnes nevyšlo. Byli jsme neproduktivní, udělali jsme fatální chyby a zranili se nám klíčoví hráči. Z toho pohledu bylo dneska všechno špatně."

Pavel Hapal: "Sigma byla v úvodu nebezpečnější, ale misky vah se naklonily na naší stranu úvodním gólem a červenou kartou. Od té doby jsme byli silní na míči a hráli jsme dobře. Několikrát nás podržel Jirka Letáček. Do druhého poločasu jsme šli s tím, že chceme vstřelit uklidňující třetí gól, to se nakonec podařilo."

Statistiky hráčů

#HráčMinutyGólyAsist.ŽKČK
5Jiří Boula830100
7Karel Pojezný900000
9David Buchta901100
10Matěj Šín350000
12Tomáš Rigo900000
15Patrick Kpozo900010
19David Lischka900010
20Abdullahi Tanko551000
21Jiří Klíma70000
22Filip Kaloč70000
24Jan Juroška250000
28Filip Kubala830100
32Paixao da Silva Ewerton901000
77Gigli Ndefe650000

Statistiky brankářů

#HráčMinutyInkasovalŽKČK
30Jiří Letáček90000

Informace o utkání

30.
sobota
září
Olomouc VS Baník
FORTUNA:LIGA

Statistiky

Poločas: 0:2
Branky: 11. Tanko (Kubala), 29. Ewerton (Buchta), 78. Buchta (Boula). ŽK: Zorvan, Zmrzlý – Kpozo, Lischka. ČK: 19. Macík.
Diváci: 10015

Sestavy

Olomouc

Macík – Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Ventúra, Pospíšil (46. Zifčák) – Vodháněl (21. Digaňa), Zorvan (46. Fortelný), Navrátil – Juliš (33. Kramář, 57. Šíp).

Baník

Letáček – Ndefe (65. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo – Buchta, Boula (83. Kaloč), Rigo, Ewerton – Tanko (55. Šín), Kubala (83. Klíma).
95
Daniel
Holzer
35
Jakub
Markovič
20
Abdullahi
Tanko
13
Samuel
Grygar
9
David
Buchta
28
Filip
Kubala
24
Jan
Juroška
5
Jiří
Boula
7
Karel
Pojezný
17
Michal
Frydrych
11
Eldar
Šehić
12
Tomáš
Rigo
10
Matěj
Šín
21
Jiří
Klíma
19
David
Lischka
15
Patrick
Kpozo
32
Paixao da Silva
Ewerton