ne 20.8.2023

Rozhodl gól Tijaniho: Slavia - Baník 1:0

Baník v Edenu body nevyválčil. O těsném vítězství Slavie rozhodl krátce po přestávce střelou zblízka Muhamed Tijani, díky jehož trefě platilo po skončení zápasu: Slavia - Baník 1:0.

Slavia začala před vyprodaným hledištěm od úvodní minuty tlakem, do šance však Slezané domácí celek dlouho nepustili. První vážnější ohrožení branky Jiřího Letáčka přišlo ve 20. minutě, kdy z nějakých dvaceti metrů vypálil Jan Bořil a brankář Baníku vytlačil jeho ránu nad břevno.

Velká šance Slavie přišla po půlhodině. Muhamed Tijani dostal dobrou přihrávku do šestnáctky a ocitl se sám před Jiřím Letáčkem. Zkusil to k pravé, vzdálenější tyči, ale těsně ji minul. A o chvíli později dotlačil Mojmír Chytil centrovaný míč tělem u vzdálenější tyče mimo branku Baníku.

Ve 38. minutě zahrozil Baník, Daniel Tetour využil toho, že se mu míč ze šestnáctky Slavie odrazil proti noze, vystřelil z osmnácti metrů, ale mířil vysoko.

V poslední minutě první půle se po centru z levé strany dostal k hlavičce David Buchta, ač tísněn, branku dokázal trefit a donutil Ondřeje Koláře k zákroku.

V nastaveném čase úvodního dějství předvedl fantastický zákrok Jiří Letáček. Tijani se dostal před malým vápnem k zakončení, mířil i díky teči brankáři Baníku do protipohybu, Jiří Letáček ale dokázal pohyb zkoordinovat a vrhnout se zpět ke své levé tyči a míč senzačně vyškrábl.

Ve 47. minutě byl ale gólman Baníku bez šance. Chytil poslal míč před branku Tijanimu, jeho první střelu ještě Eneo Bitri zablokoval, míč se ale vrátil k Tijanimu, a tomu už nemohl nikdo zabránit ve skórování.

Za pět minut byl Baník blízko vyrovnání. David Buchta pronikl šestnáctkou až ke koncové čáře, odtud poslal míč před branku, Ladislav Almási se k němu ale o kousek nedostal a balon jen prosvištěl malým vápnem.

V 70. minutě vystihl Abdullahi Tanko slávistickou malou domů, dostihl míč před Ondřejem Kolářem, obhodil si jej, ale z úhlu nedokázal míč levačkou usměrnit do opuštěné branky.

Z ještě ostřejšího úhlu, prakticky od koncové čáry, zahrával o chvíli později přímý kop Petr Ševčík. Místo očekávaného centru chtěl míč zakroutit do branky, napálil bližší tyč. A vzápětí minul stejnou tyč Tijani střelou zpoza šestnáctky.

V závěru se Baník snažil vyvinout tlak, k vyrovnání ale snaha Baníku nevedla. Zahrozili naopak domácí, Chytilovu brejkovou akci nedotáhl do konce Václav Jurečka, zblízka totiž minul odkrytou branku.

Jindřich Trpišovský: "Sehráli jsme čtvrtý zápas během deseti dnů v těchto úmorných vedrech. Náročné utkání, Baník byl dnes velmi silným soupeřem. Musím pochválit tým, jak to zvládl a že jsme zakončili týden vítězstvím. Utkání mělo fantastickou kulisu mezinárodního zápasu. Náš výkon měl střídavé parametry. V úvodu jsme se nemohli do obrany Baníku dostat, bylo vidět i to, že jsme nastoupili v jiném rozestavení. Postupem času jsme se dostávali do šancí, ale ani v těch nejvyloženějších gólovkách jsme zápas bohužel neotevřeli. Na druhou stranu jsme dobře bránili."

Pavel Hapal: "Viděli jsme pěkný zápas s krásnou kulisou, o kterou se postaraly oba dva tábory. V takové atmosféře se vždy hraje dobře a hráči se vydají na maximum. To jsme se vydali, bohužel jsme byli slabí směrem dopředu. Nic jsme si nevytvořili, byli jsme nepřesní v kombinaci. Neměli jsme žádnou gólovku až na chybu Slavie, po které šel Tanko ze strany sám. Slavia nám dala jednu branku, mohla dát i více, asi zaslouženě zvítězila. Musím kluky pochválit za bojovný výkon, ale směrem dopředu málo odvážný."