FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Věřím, že Spartě budeme rovnocenným soupeřem

30.07.2015 | Tomáš Svoboda

Tradiční, prestižní, vypjaté a v posledním období i docela úspěšné jsou pro Baník ligové souboje s pražskou Spartou. Na hřišti rivala z největších se baníkovci představí už v sobotu od 15:00 v rámci 2. kola Synot ligy 2015/2016. Jako obvykle budou k tomuto utkání odjíždět s mimořádnou dávkou motivace a také s cílem podat odvážný výkon. Třeba takový, jaký vedl k dobytí Generali Arény v loňské sezóně, kdy Baník vyhrál 1:0. Tenkrát byl u toho i současný kouč Radomír Korytář.

Baník 15. srpna 2014 sparťanskou sestavu dokonale zaskočil rychlým Gregušovým gólem a velmi aktivním výkonem zejména v prvním poločase. Přestože Sparta ve druhé půli dominovala, baníkovci vedení dokázali uhájit. „Vždycky je to specifický zápas. Hráči jsou enormně motivovaní a pro některé z těch mladších je svátkem zahrát si proti personám Sparty. Ale my se chceme dívat hlavně sami na sebe, být velmi dobře organizovaní a disciplinovaní a plnit si do puntíku svoje povinnosti,“ jmenuje Korytář herní atributy, které mohou vést k úspěchu.

Ostatně právě na nich stál ten loňský, kterým baníkovci ukončili šestileté čekání na zdolání Sparty. „Každý hráč má na hřišti svoje úkoly, a pokud si je splní, mohli bychom uhrát podobný výsledek jako loni na podzim, kdy jsme vyhráli 1:0,“ myslí si baníkovský kouč. Papírové předpoklady jsou však podle něj jako obvykle jasně dány. „Sparta je top tým naší ligy, který před sezónou dobře doplnil kádr. Pro nás to bude utkání o odvaze, bude to test, jak dokážeme obstát a zúročit celotýdenní přípravu. Věřím, že utkání zvládneme se ctí a budeme nejen rovnocenným soupeřem, ale že Spartu potrápíme,“ doplňuje Korytář.

K uskutečnění tohoto záměru bude mít k dispozici takřka kompletní kádr, který by ještě měli posílit nově příchozí hráči. Baník aktuálně pracuje na dokončení transferů fotbalistů na pozici středového záložníka a hráče na kraj sestavy. Pokud dojde k dohodě s jejich kluby, měly by být nové posily připraveny v sobotu na Spartě nastoupit. „Beru je jako hráče do základní sestavy, nyní už nechceme někoho zkoušet či jen rozšiřovat kádr. Jde o hráče, kteří mají něco za sebou, a měli by svou kvalitu potvrdit,“ očekává trenér Baníku.

V reakci na výkon v 1. kole na Zbrojovce Brno, kde baníkovci po chybách v závěrech obou poločasů prohráli 1:2, chystá Korytář nejen zařazení nových posil, ale i možné další změny. „V Brně jsme měli problémy na kraji obrany, kde také uděláme změnu. Věřím, že to povede ke zkvalitnění našeho výkonu,“ říká Korytář, který si cení toho, že se hráčům každým tréninkem více daří vracet se k automatismům, na kterých stál týmový výkon během jeho loňského působení u baníkovského áčka.

Z kádru, který má k dispozici, nebude na Spartě moci využít zraněné obránce Ondřeje Sukupa a Josefa Celbu, záložník Marek Šichor má pak „stop“ na dva zápasy za vyloučení v ligové premiéře na Zbrojovce.

AC Sparta Praha – FC Baník Ostrava

Sobota 1. srpna 2015 od 15:00, Generali Aréna

Bilance Baníku se Spartou v samostatné české lize: 44 zápasů, 9 výher, 11 remíz, 24 porážek, skóre 37:76

Poslední vzájemný zápas:

FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 1:1 (0:1), 18. kolo Synot ligy 2014/2015, hráno 28. února 2015 na Bazalech

Branky: 65. Baroš - 38. Kadlec.

Žluté karty: Sukup, Narh, Kouřil - Matějovský, Brabec, Holek.

Rozhodčí: Kocourek – Kordula, Pospíšil.

Diváci: 7 438

FC Baník Ostrava: Pavlenka – Štěpán, Frydrych, Kouřil, Lučić (46. Sukup) – Foltyn, Šichor (70. Mišák), Kukec – De Azevedo, Baroš (87. Narh), Holzer.

AC Sparta Praha: Štěch – Kadeřábek, Brabec, Mario Holek, Costa Nhamoinesu – Vácha, Matějovský, Dočkal (74. Řezníček) – Kadlec, Krejčí – Lafata.

Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA