pá 14.5.2021
Preview k zápasu

Preview: Baník - Zlín (sobota, 17:00)

FORTUNA:LIGA spěchá do svého cíle – sobotní zápas Baníku se Zlínem bude předposledním v sezoně na ostravské půdě. Utkání smí dle platných nařízení navštívit omezený počet diváků z řad permanentkářů. Výkop je v 17:00, přímý přenos poběží na O2 TV.

SOUPEŘ

Bohumil Páník už k souboji se svým bývalým klubem do Ostravy nepřijede. Po domácí remíze se sestupující Opavou byl jeho trenérský tým odvolán a Fastav podobně jako v Baníku převzal trenér béčka Jan Jelínek, který se bude snažit z mužstva sundat „deku“ osmi zápasů bez vítězství. Zlínští naposledy porazili 13. března České Budějovice, pak ale následovalo šest proher a jen dvě remízy. Zlínské barvy hájí i početná kolonie bývalých baníkovců - Tomáš Poznar, Antonín Fantiš, Marek Hlinka, Václav Procházka a Lukáš Vraštil. Roman Potočný po dohodě klubů hrát nebude.


BANÍK

Baník po šesti zápasech bez prohry o uplynulém víkendu nebodoval na Letné, cíl je tedy jasný – po nezdaru na Spartě a remíze s Brnem znovu zabrat. Se Zlínem Slezané z posledních osmi vzájemných utkání prohráli jediné. Trest za čtyři žluté karty tentokrát dostihl Jaroslava Svozila, dlouhodobě zraněný je i další stoper Ondřej Kukučka a také Jan Juroška, který si v této sezoně už nezahraje. Ondřej Smetana naznačil, že v závěru sezony dá možná větší prostor méně vytíženým hráčům svého kádru.


NÁZOR TRENÉRA

Ondřej Smetana: „Chceme, aby ten zápas byl o nás a našem způsobu hry, budeme chtít zvítězit. Změna trenéra ve Zlíně? Možná do týmu vlije novou energii, možná to přinese nějakou změnu rozestavení, změnu hráčů na některých postech. To nám ukáže až sobotní zápas, ale počítám, že v řadě věcí budou vycházet z minulých zápasů. Trenéra Jelínka znám z béčka, kde se prezentoval moderním, náročným fotbalem, počítám, že tyhle prvky bude chtít přenést také do hry áčka.“


DIVÁCI

Utkání se hraje v omezené kapacitě diváků, šanci dostat se dovnitř mají výhradně permanentkáři (->podrobný návod). Přímý přenos lze pak sledovat na kanálu O2 TV sport.


TESTY

Baník znovu nabízí zájemcům z řad permanentkářů bezplatné otestování v Sanatoriu JIH (Pavlovova 2626, 700 30 Ostrava-jih-Zábřeh), vyhrazené časy jsou v pátek od 16 do 18 hodin, v sobotu od 14 do 16 hodin. Stačí se prokázat platnou vstupenkou na utkání se Zlínem. Lze ale využít samozřejmě i jakoukoliv jinou certifikovanou laboratoř.


32. kolo FORTUNA:LIGY

Baník (8. místo, 45 bodů) - Zlín (14. místo, 31 bodů)

Sobota 17:00, Městský stadion

Rozhodčí: Dubravský – Vodrážka, Poživil, VAR: Orel


Nejlepší střelci: de Azevedo (10) – Poznar (9)

Absence: Juroška, Kukučka (oba zranění), Svozil (4 ŽK) - Janetzký (4 ŽK), Conde (administrativní důvody), Potočný (dohoda klubů)

Komu hrozí stop: Jánoš (7 ŽK), Kaloč, Laštůvka (3 ŽK) – Kolář (3 ŽK)


BANÍK VS ZLÍN V SAMOSTATNÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 29 / 12-13-4 / 49:27

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Svěrkoš 4 – Poznar 4

Nejvyšší výhra: 5:2 (26. října 2008)

Nejvyšší prohra: 1:3 (26. dubna 2009)


POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (23. LEDNA 2021)

Zlín – Baník 1:1 (1:1)

Branky: 44. Poznar z pen. - 24. vlastní P. Buchta. Rozhodčí: Machálek - Vlček, Lakomý - Klíma (video). ŽK: Poznar, Kolář, Conde - Potočný, Buchta, Fleišman. Bez diváků.

Zlín: Dostál - Vraštil, P. Buchta, Kolář - Cedidla, Conde, Hlinka, Fantiš - Janetzký (90. Simerský), Poznar (87. Jiráček), Jawo (73. Dramé). Trenér: Páník.

Baník: Laštůvka - Fillo, Svozil, Stronati, Fleišman - D. Buchta (46. Ndefe), Mena (46. Azevedo), Tetour, Kaloč (64. Jánoš), Potočný (75. Zajíc) - Kuzmanovič (85. Tijani). Trenér: Kozel.

6
Daniel
Tetour
32
Lukáš
Budínský
23
Jaroslav
Svozil
20
Jakub
Pokorný
99
Ladislav
Almási
8
Jaroslav
Harušťák
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
33
Ondřej
Kukučka
30
Viktor
Budinský
12
Radovan
Murin
25
Jiří
Fleišman
77
Gigli
Ndefe
11
Nemanja
Kuzmanović
24
Jan
Juroška
21
Jiří
Klíma
22
Filip
Kaloč
9
David
Buchta
16
Jan
Laštůvka