FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Preview 20. kola: FC Baník Ostrava vs. FK Dukla Praha

04.03.2016 | Tomáš Svoboda

(Doplněna VIDEOGALERIE) Pražská Dukla je historicky zatím posledním soupeřem, se kterým se Baník utkal na kultovním stadionu Bazaly, jehož ligová éra se uzavřela po 56 letech loni v květnu. Tenkrát zápas samotný skončil remízou 1:1. Nyní se naše mladé mužstvo s Duklou v Ostravě utká za úplně jiné konstelace a samozřejmě také na jiném místě. Duel 20. kola Synot ligy začíná na Městském stadionu v neděli v 15:00.

V rámci soubojů na poli samostatné české ligy toho Baník a Dukla za sebou příliš mnoha nemají. Jak známo, tým z pražské Julisky hrál po rozdělení federace ligu pouze v ročníku 1993/1994 a znovu se do ní vrátil až po dlouhých sedmnácti letech. A dlužno dodat, že od té doby, tedy od sezóny 2011/2012 je ve vzájemných soubojích úspěšnější.

Zatímco v 90. letech baníkovci tehdy slábnoucí Duklu porazili jednoznačně 4:1 a 3:0, po jejím znovuzrození se to povedlo pouze jednou. A to na Bazalech 26. dubna 2014, když o výhře 2:0 rozhodli svými góly útočníci Václav Svěrkoš a Michael Krmenčík. Kromě těchto tří vítězství se jinak do celkové bilance jedenácti zápasů po roce 1993 počítají z našeho pohledu tři remízy a pět porážek a skóre 15:17.

Na počtu branek se docela výrazně podepsalo poslední vzájemné utkání, které na podzim skončilo v Praze výhrou Dukly 4:1, když jediný gól Baníku vstřelil ve druhém poločase Francis Narh. Jinak šlo o zápas, který byl poznamenán na poslední chvíli řešeným případem registrací některých nově příchozích hráčů. Od té doby se toho však především v našem týmu mnoho změnilo, a tak se můžeme těšit na to, co zkušený kouč Vlastimil Petržela se svými baníkovskými mladíčky vymyslí proti Dukle, jejíž herní tvář už od roku 2009 formuje trenér Luboš Kozel.

Na rozdíl od změn v hráčském kádru i realizačních týmech jsou na tom oba kluby na jaře, co se týče výsledků, docela podobně. Dukla si zatím stejně jako Baník připsala jedno vítězství, to když v prvním jarním kole porazila doma Liberec 2:0. V dalším kole ovšem prohrála na hřišti Bohemians Praha 1905 0:1. Kvůli sněhové kalamitě sice nehrála v pondělí derby se Spartou, ale porci tří jarních mistrovských utkání dorovnala čtvrteční pohárovou remízou 0:0 s Jabloncem.

Na závěr můžeme ještě připomenout, že Baník se v případě nedělního vítězství může stát celkově šestým klubem, kterému se v samostatné české lize podaří dosáhnout hranice 900 bodů (momentálně je jich na kontě 897). Více se zatím povedlo nasbírat jen Spartě, Slavii, Liberci, Jablonci a Olomouci. No, a když už pomalu finišujeme první týden v měsíci březnu, můžeme dodat, že právě v tomto měsíci je na ligových zápasech Baníku nejvyšší návštěvnost, v průměru přesně 7 258 fanoušků.

Minule jich proti Zlínu přišlo na Městský stadion fandit něco přes pět tisíc a právě atmosféra, která byla výborná, bezesporu patřila k důležitým faktorům na cestě k vítězství…Tak na viděnou v neděli, baníkovci!

Sestřih z posledního vzájemného utkání:

Sestřih z posledního vzájemného utkání v Ostravě (Bazaly, 30. května 2015):

Twitter
MW Dias
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA