Byl to nejlépe obsazený Zlatý kahan, jaký historie tohoto turnaje pamatuje. Swansea City, West Bromwich Albion, Karpaty Lvov a další týmy, které do Ostravy přicestovaly soupeřit o trofej… A vítězem se stal Baník! Je to další potvrzení správnosti naší cesty, říká v následujícím rozhovoru Petr Mašlej, šéf sportovního úseku Baníku Ostrava.
Co vyplývá z faktu, že se Baníku podařilo vyhrát takto silně obsazený turnaj?
Že jdeme správným směrem. Turnaj zastihl náš tým v době, kdy už se jeho kádr docela stabilizoval a jeho členové prokázali, že jsou v týmu oprávněně. A že v nadcházející sezoně budou bojovat o umístění, která si představujeme. Ale to zásadní sdělení je: naše cesta je dlouhá, ale správná!
Vyplatí se Baníku zvát tak silné soupeře, jací se do Ostravy na Zlatý kahan sjeli letos?
Jednoznačně ano. Pro nás z toho plyne spousta poznání. Třeba Swansea přijelo s týmem U18. My jsme měli v kádru pro turnaj tři hráče ročníku 2000, oni žádného. Jen mladší. A viděli jsme všichni ten vzájemný zápas. Ač měli v týmu vesměs mladší hráče, hrál se tvrdý a vyrovnaný duel. A nás teď musí zajímat, jak to ve Swansea dělají. Anebo jiný příklad.
Karpaty Lvov…
Přesně tak. Jejich akademie plodí zajímavé hráče. Středního útočníka, který na Zlatém kahanu hrál, teď prodávají do Hoffenheimu za 600 tisíc eur! Nechtěl jsem tomu věřit, ale potvrdil mi to i skaut Hoffenheimu, který se přiletěl na Zlatý kahan podívat. Je to ale důsledek toho, že Karpaty už dnes těží ze systému, který chceme mít i my. Oni akorát tolik nedbají na školu, z toho ale my slevit nechceme. Mají ale své fungující tréninkové centrum, bázu... A zajímavé je, že oni mají akademii do sedmnácti let, a vedle toho mají i tým Karpaty Lvov do sedmnácti let. Oba ty týmy hrají stejnou soutěž. Takže i proti sobě, jsou si vzájemnými rivaly. A do devatenáctky, kterou už mají jen jednu, si z těch dvou týmů vyberou jen ty nejlepší hráče.
Turnaj se setkal i s pozoruhodným diváckým zájmem…
Ano, to jsme zaznamenali a můžeme se teď jen těšit na to, až bude postaveno tréninkové centrum s diváckým zázemím.
A co zájem ze strany zahraničních agentů?
Bylo jich tam hodně. Z Frankfurtu, z Hoffenheimu… Přiletěl i Jonathan Akpoborie, což je známý manažer původem z Nigérie, který pracuje pro skupinu Angličanů. Hrával kdysi za Hamburk nebo Wolfsburg. A jak jsem řekl, bylo tam těch agentů ještě víc. Třeba i z Dynama Kyjev.
V souvislosti s mládeží, která Baníku dorůstá, se s velkými nadějemi hovoří o mladších ročnících. Ale neprokázal tým, který uspěl na Zlatém kahanu, že zajímaví hráči dorůstají v Baníku i mezi těmi poněkud staršími?
Určitě ano! A nejen díky tomu, že si je už dokážeme vychovat. Baník už těží z toho jména, které za krátkou poslední dobu zase zpětně nabyl. A díky tomu se nám už začíná dařit získávat pro klub talentované mladé hráče ze vzdálenějšího okolí. Ne jen z našeho regionu.
Například?
Možná si diváci, kteří na Kahanu byli, všimli velice šikovného ofenzivního hráče Tomáše Nagyho. To je kluk, který už má zkušenosti ze slovenské mládežnické reprezentace a my jsme ho získali ze Slovanu Bratislava. Přivedli jsme Bohdana Prybludu, který hrál za Šachtar Doněck. Měli jsme tu několik hráčů na zkoušku, nebyli ale lepší než ti naši, ale z Mladé Boleslavi jsme přivedli talentovaného útočníka Honzu Plotnárka. Ano, už jsme v tomto směru přesáhli hranice regionu, ale já tvrdím, že Baník musí umět sbírat hráče z celého světa. No a abych se vrátil k vaší otázce, těch hráčů, kteří nám pozvolna dorůstají a vidíme v nich určitou naději, je víc. Já je ale nechci jmenovat. Je to předčasné, protože vývoj těch hráčů není ukončen, a ti kluci mají před sebou ještě hodně práce. Jejich vývoj může být ještě složitý a není třeba jim motat hlavu.