Pokud se vypravíte do Velkého světa techniky na výstavu BANÍK EXPO, nepřehlédnete ji. Leží mezi řadou cenných artefaktů ve skleněné vitríně v druhém pokoji velké baníkovské expozice, která čítá deset místností. Olympijská mikina trenéra Evžena Hadamczika, symbol velké naděje a ještě většího zklamání velkého fotbalového stratéga. Baníku ji pro účely výstavy zapůjčil bratr Evžena Hadamczika Alois.
„Když přišlo to rozhodnutí a brácha zjistil, že se na žádnou olympiádu nepoletí, tu mikinu mi dal. Říkal, na, vezmi si ji, mně už je k ničemu,“ vybavuje si Alois Hadamczik rozhovor se svým bratrem, který se udál v roce 1984.
Pro připomenutí. Olympijské hry se v roce 1984 konaly v Los Angeles. Očekávalo se, že z rozhodnutí sovětského vedení se jej nezúčastní tehdejší SSSR a spolu s ním i jeho satelity, mezi něž patřilo i Československo. Mělo se jednat o odvetu za neúčast západních zemí na OH v Moskvě o čtyři roky dříve.
Losangeleská olympiáda se blížila, rozhodnutí o neúčasti východního bloku se však stále nekonalo a českoslovenští sportovci se stále větší nadějí vyhlíželi odlet do USA. Mezi nimi i olympijský tým fotbalistů vedený v ČSSR tehdy již velmi respektovaným Evženem Hadamczikem, jenž měl v Los Angeles obhajovat olympijské zlato z Moskvy. A ambice měl nemalé…
Měsíc a dvacet dnů před startem olympiády, 9. května 1984, to bohužel přišlo. Sovětské politbyro rozhodlo o neúčasti SSSR. Čtyři dny poté, 13. května, se vedle dalších zemí východního bloku přidalo k Moskvě i Československo…
„Tohle byla pro bráchu strašná rána. Všechno měl připravené, hrozně se tam těšil. A věřil v úspěch. A najednou nebylo nic,“ vzpomíná Alois Hadamczik na temné časy roku 1984. Tehdy se jeho bratrovi Evženovi rozplynul ještě jeden velký sen. Měl nabídku z Rapidu Vídeň. „Byl to trenér pro velký fotbalový svět. Génius. Skončil by v Bayernu Mnichov. Jenže místo toho se dozvěděl, že ho ani do toho Rapidu nepustí,...“ vrací se k hořkým vzpomínkám Alois Hadamczik, pozdější majitel Baníku.
Mikina, v níž měl Evžen Hadamczik reprezentovat Československo na OH 1984, byla součástí vybavení, které trenér olympijského týmu ČSSR od svazu dostal.
„Snad k tomu patřily i tepláky, to už teď nevím. Tu mikinu mi brácha tehdy dal, ať si ji nechám, protože on už ji potřebovat nebude. Opatruju ji dodnes a navždy budu. Když mě Baník požádal, jestli bych ji nezapůjčil na výstavu ke sto letům klubu, rád jsem to udělal, protože vím, že fanoušci na bráchu v žádném případě nezapomněli,“ řekl ještě Alois Hadamczik, jehož bratr Evžen, sužován depresemi, se měsíc a týden po skončení olympiády v Los Angeles, tedy 19. září 1984, rozhodl pro odchod ze života…