FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Martin Foltyn: Chyby se najdou, ale makali jsme jeden za druhého

26.07.2015 | Tomáš Svoboda

Nejprve hrál na svém obvyklém postu středního záložníka, po změně stran se však přesunul na levý kraj obrany. Jedenadvacetiletý baníkovec Martin Foltyn se v sobotním utkání na Zbrojovce Brno (1:2) ovšem musel vyrovnávat nejen se změnou pozice. V 88. minutě se stal nešťastným aktérem rozhodujícího okamžiku vyrovnané premiéry ročníku 2015/2016. Po kontaktu s ním upadl v šestnáctce brněnský záložník Pašek a z nařízené penalty mířil přesně k tyči kapitán domácích Zavadil.

„Je to škoda. Chtěli jsme si z Brna odvézt minimálně bod. Před penaltovou situací tam nějaký kontakt s protihráčem byl, přepadl mi přes nohu. Rozhodčí písknul penaltu a my prohráli 1:2,“ vracel se Foltyn k okamžiku, který rozhodčí Kovařík po chvilkovém váhání posoudil jako penaltový. Do konce zápasu v tu chvíli zbývaly dvě minuty a nastavený čas, ve kterém však Baník navíc přišel o Marka Šichora vyloučeného za ostrý skluz. 

„Kdyby Zbrojovka dala druhý gól o něco dřív, mohli jsme s tím ještě něco udělat. Po gólu v 88. minutě už se těžko vyrovnává,“ věděl mladý baníkovec. Přesto, že premiéra sezóny 2015/2016 skončila porážkou, mohl celý tým odejít ze hřiště s čistým svědomím. Bojovný výkon a některé velmi dobré individuální výkony dávají naději, že Baník bude pro každého v lize těžkým protivníkem. Co říká výkonu sám hráč? „Určitě se najdou chyby, ale oproti generálce jsme makali jeden za druhého a je jen škoda, že jsme si alespoň bod neodvezli,“ komentoval Foltyn počínání baníkovské sestavy. 

V ní se od úvodního hvizdu objevil ve středové trojici společně s Derrickem Mensahem a Davorem Kukecem, druhou půli už však odehrál jako levý obránce místo vystřídaného Tomáše Vengřinka. „Už jsem tam nastoupil v tréninku i v generálce proti Karviné. Zažité to svým způsobem mám, i když to není můj post. Srovnal jsem se s tím rychle,“ líčil baníkovský středopolař, který si stejně jako ostatní spoluhráči hned v úvodním utkání ověřil osvědčenou tezi, že v první lize dovedou soupeři bezezbytku využít nabízené příležitosti. 

Právě proto Baník z jihu Moravy v sobotu odjížděl bez bodů, přestože od 32. minuty po krásné trefě Kukece vedl. „Teď musíme makat dál a hodit Brno za hlavu. Čeká nás zápas na Spartě. Musíme se s tím nějak vypořádat, přes týden si to urovnat a pokračovat dál,“ dodal na závěr jeden z šestice baníkovských odchovanců, kteří zasáhli do sobotního střetnutí.

Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA