út 23.2.2016
A-tým

Ještě před týdnem byl v Ústí, teď už Lukáš Vraštil pomáhá Baníku

Rychlé změny a nečekané zvraty jsou samou podstatou fotbalu a nejinak tomu bylo i v případě stopera Baníku Lukáše Vraštila (na snímku vlevo). Že musí být vždy připraven opravdu na vše, si kmenový hráč Mladé Boleslavi vyzkoušel v minulém týdnu, kdy se z téměř jisté posily druholigového Ústí nad Labem stal doslova přes noc nováčkem v baníkovské kabině. A rozhodně nepřišel jen do počtu. Trenér Vlastimil Petržela jej okamžitě postavil do základní sestavy, aby mladému mužstvu pomohl v sobotním zápase se Zlínem, který s ohledem na řadu komplikací nakonec skončil překvapivým vítězstvím 3:0.

Jít do ligového zápasu s novou stoperskou dvojicí i gólmanem, jejichž zkušenosti dohromady čítají 11 zápasů v Synot lize v podání jedenadvacetiletého Vraštila, to by bylo velké téma ve všech klubech, natožpak v případě Baníku, který má suverénně nejmladší mužstvo. „Myslím si, že jsme to zvládli docela dobře, i když těžko to hodnotit nějak obšírněji. Byl to teprve první zápas v novém složení. Sice jsme nedostali gól, ale měli jsme určitou dávku štěstí, protože Zlín dal tyč a z některých standardek měl i další šance,“ upozorňuje stoper, kterému dělal parťáka dvacetiletý Arťom Mešaninov a záda kryl osmnáctiletý František Chmiel.

Oba v lize v sobotu debutovali, což Vraštila potkalo už před více než dvěma lety, kdy si ligu shodou okolností poprvé zahrál právě proti Baníku, který jeho mateřská Mladá Boleslav 1. prosince 2013 porazila 4:0. Hlavní porci poznatků ve vrcholovém fotbale však nabyl v loňské sezóně, během které odehrál 27 zápasů v dresu druholigového Ústí nad Labem. Tam měl původně hrát i na jaře, ale mladoboleslavský klub hostování nepotvrdil, a tak se naskytla možnost jít do Ostravy.

„Bylo to překvapení, ale určitě pozitivní, protože Baník navzdory současnému postavení v tabulce pořád vnímám jako velký klub, který hraje první ligu. Bral jsem to jako výzvu a jsem rád, že jsem tady,“ řekl Vraštil, který se k Baníku připojil ve středu dopoledne, zvládl čtyři tréninky, ubytování a v sobotu šel do boje proti Zlínu. Jaké dojmy měl z první zkušenosti v mladém týmu, od kterého nikdo v jarní části sezóny „nic nečeká“? „Lidi z fotbalu od nás asi nic moc nečekají, ale fanoušci, kteří přijdou, ti nám nic neodpustí. My pro ně budeme jezdit po prdeli a budeme se snažit hrát za Baník. Vždyť pro mladé kluky je to skvělá šance získat zkušenosti v první lize, to se jen tak neopakuje,“ doplnil člen národního týmu do 21 let, za který na podzim odehrál vítězné kvalifikační zápasy s Belgií a v Moldavsku.

Jak přiznal po zápase se Zlínem, v rámci prvních zážitků v novém prostředí jej nadchla atmosféra, kterou na Městském stadionu vytvořili baníkovští fanoušci. „Atmosféra byla skvělá, něco takového jsem ještě nezažil. Fanouškům musíme moc poděkovat, protože to je pro nás velká podpora, hnali nás celý zápas,“ děkoval Vraštil, který si pochvaluje jak přijetí v mladé kabině Baníku, tak servis kolem týmu. „To mě moc mile překvapilo. Vše je tady na velice slušné úrovni. Byl jsem u fyzioterapeuta, je tady i nutriční poradce. Všichni lidi okolo týmu jsou super,“ uzavřel nadějný obránce, který bude v Ostravě hostovat do konce jarní sezóny.

1
Martin
Hrubý
33
Eldar
Šehić
24
Jan
Juroška
5
Jiří
Boula
19
David
Lischka
7
Karel
Pojezný
25
Jiří
Fleišman
20
Jakub
Pokorný
14
Petr
Jaroň
21
Jiří
Klíma
4
Martin
Chlumecký
32
Lukáš
Budínský
3
Muhammed
Sanneh
9
David
Buchta
22
Filip
Kaloč
23
Jaroslav
Svozil
6
Daniel
Tetour
13
Daniel
Smékal
11
Nemanja
Kuzmanović
17
Michal
Frydrych
77
Gigli
Ndefe
99
Ladislav
Almási
29
Ladislav
Takács
26
Muhamed
Tijani
30
Jiří
Letáček
16
Jan
Laštůvka