Nadační fond Baník rozjel s novou sezonou svůj nový charitativní projekt Šampioni. Po sbírce na léčebné výlohy dlouholetému fanouškovi Pavlu Drexlerovi nyní vyhlašuje druhou kampaň, a to na pomoc Lukáši Fedákovi.
Sedmnáctiletý Lukáš Fedák trpí od narození spastickou kvadruparézou, což je těžká forma dětské mozkové obrny. I když už prodělal několik operací, zůstává připoután na invalidní vozík, bez jehož pomoci se v životě neobejde. Baník je jeho velkou láskou a zálibou. Vážný zdravotní handicap mu neumožňuje splnit si svůj sen a za Baník si zahrát, o to vášnivějším je ale fanouškem a v doprovodu rodinných příslušníků navštěvuje domácí i venkovní zápasy.
Na co svým finančním darem přispějeme?
Na zakoupení invalidního vozíku, který je pro rodinu i Lukáše už nezbytným životním společníkem.
Jak můžete pomoct i vy?
Během nejbližšího zápasu s Jabloncem bude na stadionu opět probíhat finanční sbírka do kasiček, které budou umístěny u vchodu na stadion. Přispět můžete libovolnou částkou dle vašich možností. V případě, že preferujete bezhotovostní platbu, můžete využít QR kódu přednastaveného na částku 192,20 korun, jež poputují na transparentní účet nadačního fondu. QR kód si můžete načíst také v sekci nadačního fondu na našem webu.
Co je spastická kvadruparéza?
Spastická kvadruparézaje mezi oboustrannými spastickými formami dětské mozkové obrny (DMO) zastoupena 25 %, jedná se tedy o vůbec nejčastější formu DMO. Je důsledkem poškození obou mozkových hemisfér (vlivem kontuze či krvácení). Tato skutečnost s sebou nese vysoký předpoklad výskytu přidružených onemocnění.
Spastická kvadruparézaje ze všech spastických forem DMO tou nejtěžší. Předpona -kvadru nám napovídá, že se jedná o postižení všech čtyř končetin. Někdy lze rozlišit hemiparetickou a diparetickou formu kvadruparézy – raději však lékařská terminologie hovoří (v případě hemiparetické formy kvadruparézy) o bilaterální (oboustranné) hemiparéze, s více postiženými horními končetinami, a o diparetické formě kvadruparézy, je-li maximum postižení na dolních končetinách. V případě diparetické formy je však upřednostňován termín „diparéza s postižením horních kočetin“.
Zdroj: www.detska-mozkova-obrna.cz